Ліс рубають, а тріски – не летять…

Ліс рубають,  а тріски – не летять…

Правоохоронні та контролюючі органи Волині повідомляють про боротьбу з крадіями лісу та протидію незаконній деревообробці. Але навіть у кількості верстатів у «пилорамній столиці» області – селі Стобихівка  Камінь-Каширського р-ну – наводять різні цифри; від 39 до 26…

«Волинська газета» неодноразово піднімала тему незаконної заготівлі та переробки лісоматеріалів. Особливо актуальною ця тема стала торік, коли група мешканців с. Стобихівка Камінь-Каширського р-ну вимагала від голови облради Ігоря Палиці, депутатів, а також на той час голови облдержадміністрації Олександра Савченка грошей на будівництво нової школи. Врешті-решт, наполегливість цих представників Полісся дала результат: на школу з бідного бюджету області таки перерахували 1 млн грн.
Але паралельно і в залі засідань, і в медіа постало логічне запитання: а чи варто за народні гроші будувати в цьому селі школу, коли Стобихівка перетворилася на самопроголошену столицю однойменної пилорамної республіки? Коли ніхто з цього села не служить в армії, не платить податків, але сповна користується пільгами та субсидіями для багатодітних родин, глави яких, оформивши по одному верстату «для обробки деревини для потреб підсобного господарства», насправді тисячами кубометрів переробляють спиляний і так уже в майже зниклих лісах району чужий ліс?
Тому «Волинська газета» вирішила діяти без сенсацій і на підставі чинного законодавства: надіслала офіційні запити в поважні державні установи, щоб роз’яснили багаторічне існування цього «стобихівського феномену».
«На цей час у с. Стобихівка в наявності 39 пилорам, 27 із яких належать приватним підприємцям, які займаються переробкою деревини. Три з них – Данило Мороз, Іван Сухацький і Василь Сухацький – дійсно законно переробляють деревину у великих об’ємах», – наводиться статистика цього прибуткового бізнесу у поліцейській відповіді.
За 2008 р. співробітниками Камінь-Каширського відділу поліції ГУ Нацполіції у Волинській області проводили рейди та перевірки. В результаті порушили 8 кримінальних справ (ст. 246 – незаконна порубка лісу) та ще 2 (ст. 198 – придбання, зберігання майна, отриманого завідомо злочинним шляхом).
«Всі ці кримінальні справи були закриті за відсутністю складу кримінального правопорушення», – повідомив начальник камінь-каширських полісменів, підполковник поліції Валентин Чих.
Чому?
Ось яке пояснення:
«Зокрема, в рамках розслідування кримінального провадження по факту виявлення на території деяких домоволодінь у с. Стобихівка значної кількості деревини невідомого походження було проведено 4 обшуки з залученням працівників Камінь-Каширського РВ УДСНС та працівників управління Держпраці у Волинській області, на деяких пилорамах цього населеного пункту, в ході яких незаконно здобутої лісодеревини виявлено не було. Це кримінальне провадження було закрите в зв’язку з відсутністю складу кримінального правопорушення».
Ви щось зрозуміли? Якщо в селі був «факт виявлення деревини невідомого походження», то як так сталося, що всі чотири обшуки проводилися саме там, де лежали лише колоди з документами?
Утім, камінь-каширські правоохоронці похвалилися й результативною роботою. Зокрема, у 2018-2109 рр. «в лісових масивах поблизу с. Стобихівка було виявлено та задокументовано 18 фактів незаконних порубок лісу».  Щоправда, з них 9 порушників, які завдали шкоди лісові на суму 18 тис. 269 грн і 10 тис. 42 грн, виявили і затримали співробітники ДП «Камінь-Каширське ЛГ», а працівники ДП СЛАП «Камінь-Каширськагроліс» склали торік  5 адмінпротоколів, якими накладено штрафів на суму  425 грн (сума збитків від правопорушень – 8 тис. 454 грн) а в цьому році – ще 4 адмінпротоколи на 1 тис. 20 грн (збитки заподіяно на 5 тис. 135 грн). 
Власне, чи варто після цього всього дивуватися, що саме підполковник поліції Валентин Чих у «хіт-параді» поліцейських декларацій, які проаналізували колеги з порталу «Волинь24» стосовно всіх начальників системи Нацполіції у Волинській області, беззаперечно переміг  у номінації «Автолюбитель»: 
«Він задекларував власний причіп КНОТТ 21 2013 р. в., а також автомобіль «Рено» 2014 р. в. – у спільній сумісній власності».
Щодо прокуратури Волинської області, то заступник облпрокурора Віктора Швидкого – Олександр Воробій – написав «Волинській газеті», що в її інформаційному запиті немає фактів, які б дозволяли внести ймовірні правопорушення в «Стобихівському трикутнику» до бази єдиного реєстру досудових розслідувань».
Але Олександр Павлович вніс додаткові деталі в цю проблему.
Виявляється, в прокуратурі області створена та діє «міжвідомча робоча група з питань протидії правопорушенням у сфері охорони довкілля, розкриття і розслідування кримінальних правопорушень за такими фактами». У ній – представники правоохоронних та контролюючих органів, органів влади, облуправління лісового та мисливського господарства на чолі з Олександром Кватирком.
І що?
Наступна інформація заступника прокурора прокуратури Волинської області буквально шокує:
«З 1 січня 2019 р. набув чинності Закон України №2531 від 6 вересня 2018 р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження українських лісів та запобігання незаконному вивезенню необроблених лісоматеріалів» , яким внесено зміни до ст. 246 КК України (незаконна порубка лісу).
У примітці до цієї статті визначено, що карати злодіїв треба лише у випадку завдання ними «істотної шкоди».
«Істотною шкодою вважається така шкода, яку у 2000 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян (1 млн 921 тис. грн), або інша істотна шкода, завдана навколишньому природному середовищу, – деталізував заступник прокурора Олександр Воробій. – З огляду на вище викладене, вказані законодавчі зміни унеможливили внесення в 2019 р. органами досудового розслідування відомостей у ЄРДР за фактами незаконних порубок лісу (оскільки розмір спричинених збитків за такими фатами менший, ніж 1 млн 921 тис. грн). Відповідно, і належне досудове розслідування уже розпочатих кримінальних проваджень, притягнення винних осіб до кримінальної відповідальності унеможливлені».
На цьому, власне, в журналістському розслідуванні щодо масового вирубування волинських лісів та незаконного виготовлення пиломатеріалів можна поставити жирну крапку. Влада сама створила режим максимального сприяння злодіям, корупціонерам і хапугам різних мастей… Та, можливо, хоч податківці карають винних за використання нелегальної робочої сили?
Виконувачка обов’язків начальника Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області Ольга Ліщинська, насамперед, відмежувалася від цієї болючої тематики, зазначивши: 
«Функції органів ДФС передбачені ст. 19-1 Податкового кодексу України (зі змінами та доповненнями), згідно з якою «боротьба з незаконним вирубуванням лісів» у зазначеному переліку функцій відсутня».
Але «в межах наданих повноважень» і за участі членів Комісії по легалізації найманих працівників, створеної при Камінь-Каширській райдержадміністрації,  податківці проводили обстеження місць діяльності пилорам у с. Стобихівка. 
«Встановлено, що в цьому населеному пункті здійснюють діяльність 26 фізичних осіб-підприємців та 1 юридична особа, які зареєстровані в установленому законодавством порядку», – наголосила Ольга Леонідівна.
Однак, про виявлену кількість незареєстрованої робочої сили, а також про те, як покарано працедавців за несплату податків та зборів, у відповіді Ольги Ліщинської немає жодного слова. Лише – рекомендація звернутися до облуправління лісового та мисливського господарства чи то ГУ Нацполіції у Волинській області: щоб одні ловили лісопорушників у зелених масивах, а другі – щоб карали порушників, які переробляють крадені колоди…
Коментарі, як кажуть, зайві. Залишається проголосити лозунг: «Хай живе Стобихівська пилорамна республіка» – «СПР»!

Роман УСТИМЧУК.

На фото автора: деревостани після бензопили.


  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (543) - 87.9%
Пізно (21) - 3.4%
Яка різниця? (10) - 1.6%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (21) - 3.4%
Мені байдуже (20) - 3.2%