Мрія ландшафтника - жива огорожа (живопліт) із туй

Мрія ландшафтника - жива огорожа (живопліт) із туй

На фоні набридлих сталевих та кам'яних парканів, які огороджують велику кількість заміських будинків, живопліт із туї виглядає дуже оригінально та приємно. Такий живопліт захищає паркан від небажаних осіб та поглядів, надає корисні властивості повітрю на ділянці та в цілому робить із дачної ділянки або прибудинкової території таку собі казкову лісну галявинку, яка розбиває повсякденну життєву рутину.

Технологія посадки та як правильно вибрати місце?

Отже, як правильно посадити живопліт?

Найчастіше можливості вибору місця для посадки нема, оскільки паркан потрібно зробити по кордону своєї ділянки. Тому, за наявності необхідності можна покращити склад існуючого грунту за допомогою органічних добрив, наприклад - перегною або торфу, а також зробити дренаж, якщо рівень грунтових вод значно перевищує норми.

Наступним питання будуть терміни, в які потрібно висадити живопліт. Кращим варіантом є висадка восени, с другої половині вересня та до початку листопада, для того, щоб молода рослина встигла адаптуватися до заморозків.

До речі, для того, щоб захистити тую від морозу, потрібно провести мульчування торфом або перегноєм рясним шаром не менш ніж 10 см заввишки.

Як садити живу огорожу?

Для цього потрібно:

 • вибрати місце на відстані 50-80 см від закінчення ділянки;
 • сформувати траншею не менш ніж 50 см по ширині (точний розмір залежить від вік та сорту рослини, яку будуть садити);
 • поглибити ями до 15 см;
 • посадити туї та засипати їх землею, не пошкоджуючи кореневу систему;
 • утрамбувати грунт після висадження, але звернути увагу на те, щоб коренева шийка була на рівні землі.
 • полити водою, щоб виключити створення повітряних пазух у землі.

Важливе питання! Якщо потрібно створення непрохідної перешкоди із туї, то потрібно висаджувати її у шаховому порядку.

Саджанці для огорожі - які сорти туї краще вибрати?

Питання вибору сажанців є достатньо важливим, оскільки живий паркан висаджується найчастіше один раз і назавжди, тому потрібно звернути увагу на наступні параметри:

 • високорослість та щорічний приріст;
 • відношення до кліматичних та погодних умов;
 • особливості догляду та стрижки;
 • декоративність, незалежно від сезону.

Фактично, всі вимоги відповідають до більшості сортів туї, які присутні в асортименті в інтернет-магазині Твоя Туя, котрі, окрім вищевказаного, ще й дуже корисні - вони надають до повітря свої фітонциди, відштовхують комарів, ефективно протидіють стороннім запахам.

Смарагд

Конусноподібна рослина з соковитою зеленою хвоєю смарагдового відтінку. Кожен рік її приріст складає до 30 см, вона добре утримує форму, оскільки росте у висоту, без бічних пагонів. Найчастіше така туя використовується у слабкосформованному живоплоті, за яким потрібно доглядати раз на рік.

Брабант

Колоновидна рослина, яка кожен рік зростає на висоту до 50 см, окрім того, велика кількість бічних пагонів допомогає переплітатися їй з сусідами, створюючи нездоланну перешкоду для небажанних відвідувачів. Стрижку брабанту потрібно робити двічі на рік, окрім того, з нього можно робити декоративні геометричні елементи. Недоліком такої туї є значне вигоряння хвої від сонячних промінів навесні.

Глобоза

Низькоросла рослина з широкою та густою кроною кулястої форми сіро-зеленого кольору, яка відрізняється від своїх "колег" компактністю. Особливість - практично повне ігнорування морозів та спеки, значних перепадів температури, але при цьому туя добре відноситься до вологості та своєчасному поливу. Гарне витримування стрижки також надає можливість створення оригінальних (частіше - круглої форми) композицій.

Фастігіата

Колоновидна форма цієї туї буде ідеальною як для створення паркану, так і для відтворення окремих елементів на ділянці. Може бути як світло-зеленою або більш темнішою, при цьому барви не змінюються на протязі року незалежно від сезону та погодних умов. Фастігіата не дуже гарно відноситься до підвищеного рівню вологості та добре переносе розташування у тіні.

Нюанси догляду за рослинами та особливості стрижки для формування паркану

Для того, щоб живий паркан формувався якісно, потрібно звернути ретельну увагу на ряд факторів:

 • одразу після посадки рясно поливати саджанці на протязі трьох тижнів, ідеальним буде краплинний полив на протязі доби;
 • використовувати мульчу для закриття пристовбурових кругів;
 • знищувати бур'яні, роблячи регулярну прополку раз на тиждень;
 • забезпечувати якісний повітрообмін, проводячи штучне розпушування грунту;
 • взимку вкривати молоді саджанці мишковиною для захисту від сонячних опіків.

Важливий момент! Оскільки коріння туї розташовано достатньо неглибоко від поверхні, потрібно обережно робити розпушування, не перевищуючи глибини у 5 см.

Окрему увагу слід привернути стрижці рослин:

 • на перший рік після висадки стригти туї непотрібно;
 • на другий рік та у подальшому туї, в залежності від сорту, стрижуть 1 чи 2 рази на рік, у останній місяць весни та на початку осені;
 • первісне завдання стрижки - видалення хворих або пошкодженних гілочок, проводять навесні, вторинне - декоративне формування, на початку осені;
 • при стрижці не потрібно обрізати гілки безпосередньо до стовбура, щоб не створювати лисини на рослині.

Важливо! Всі сорти туї достатньо гарно відносяться до стрижки, але є важливе правило, котре має відношення до будь-якої туї: видаляти за 1 стрижку забороняється більше ніж 30% гілочок. Якщо порушити це правило, то тую можно навіть вбити, оскільки значно зменшиться обсяг фотосинтезу рослини.

Приклади живої огорожі із туй

 

 • Коментуйте FaceBook
 • Коментуйте ВКонтакте
 • Опитування
 • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (618) - 86%
Пізно (28) - 3.9%
Яка різниця? (14) - 1.9%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.3%
Мені байдуже (30) - 4.2%