Минувшина із сучасним переплелися

Минувшина із сучасним переплелися

Найпівденішою точкою на мапі нашої області є село Журавники, що в Горохівському районі. Журавлинний ключ, що символізує назву населеного пункту і розташований на його вказівнику, здається, готовий злетіти в небо. Він проводжає і зустрічає тих, хто покидає терени Волині чи повертається в її обійми. Повноправним господарем цієї внутріприкордонної території, що примикає до Львівщини, є місцева громада, яку два скликання підряд очолює Віталій Сойко.

За освітою Віталій Євгенович вчитель фізики та математики, родом з с. Охлопів того ж району, переїхав сюди разом з батьками. Удруге підряд місцева громада довіряє йому своє управлінське кермо. Напевно, не спроста, бо бачить у своєму очільнику не тільки добру людину, а й дбайливого господаря, якому болить душа за громадські справи, у тому числі за довгобуд, що впадає у вічі кожному, хто проїздить трасою Луцьк – Львів. У майбутньому цей об’єкт, на який потрачено і кошти місцевих жителів, має наповнитися дитячими голосами. Поки що це задавнений біль голови.
– Колись голова облдержадміністрації Борис Клімчук казав: якщо громада внесе свої кошти у будь-який об’єкт, то таке будівництво буде підтримуватися. Рішенням сходів селян ми з балансу колишнього колгоспу взяли на свій баланс недобудований торговий центр під спорудження нової школи, – вводить нас у курс справи Віталій Євгенович. 
 Згодом новоспоруду передали  на баланс відділу освіти і розпочали будівництво. В 2013 році районна рада виділила більш як 200 тисяч грн. на проектно-кошторисну документацію. Заливка фундаменту та зведення цоколя другого корпусу потягнули ще на 700 тисяч. Перший корпус – це і є той торговий центр, який досі не експлуатується. На його основі і зроблено проект нової школи. У цінах 2013 року вартість  будівництва становила 24 гривневих мільйони. Зрозуміло, що тепер цю цифру треба множити на 2, а може й більше.
– Будівництво того ж року і розпочалося, але згорнулося у зв’язку з відомими тоді подіями в державі, – продовжує очільник громади. – Колишній народний депутат Сергій Мартиняк постійно слав нам листи, що в такому-то році виділено стільки  мільйонів, в наступному – ще більше. Ці листи нас і заспокоювали, через те ми ніде не зверталися: раз виділяють, для чого зайвий раз турбувати людей. На жаль, ми жодної копійки так і не отримали. Досі не розумію, яку мету переслідував колишній депутат цими дезінформаціями? Можливо, у такий спосіб хотів знову пробратися в парламент? 
Коли Віктор Сойко зрозумів, що це чистої води наколка, почав знову оббивати пороги кабінетів державних чиновників. Неодноразово бував і в останнього голови облдержадміністрації Олександра Савченка. Але перспектива не прояснилася і досі. Остання голова Горохівської райдержадміністрації Юля Гринчук спрямувала лист з цього приводу у Фонд регіонального розвитку, аби названий об’єкт включити до складу пускових у 2020 році. Поки що ніяких відомостей звідси журавниківці не отримали.
– За проєктом середня школа зі спортивною залою розрахована  на 170 учнів, – пояснює сільський голова.– Вважаю, що для нашого села це якраз нормально. У старому приміщенні ніде проводити уроки фізкультури. Для цього є невеличка кімнатка. А це ж мав бути сучасний заклад. Проєкт,  який виготовляли спеціалісти «Діпроміст»,на мою думку, досить вдалий. 
Територія сільської ради займає 2175 га. До сільської ради входять села Журавники та Волиця-Дружкопільська. Село Журавники розташоване з обох боків річки Гнила Липа на кордоні Львівської та Волинської областей на відстані 12 кілометрів від районного центру м.Горохів в напрямку Луцьк – Львів. Населені пункти електрифіковані, газифіковані (газова мережа становить - 20,48 км.), мають центральне водопостачання (довж.17 км.). 
На території сільської ради нараховується 311 діючих  погосподарських дворів. Функціонують 2 заклади освіти: дошкільний навчальний заклад «Журавлик», який відвідують - 40 дітей (із них 16 із багатодітних сімей) та Журавниківська загальноосвітня школа І-ІІ ступеня, у  якій навчається 124 учні.        
 Бюджет  сільської ради не дуже великий, але у Журавниках стараються постійно писати різні проєкти. Один з них носив тему: «Розвиток, зорієнтований на громаду». За рахунок отриманих коштів практично освітили все село. Темно поки що на одній вулиці Журавник і на одній у Волиці-Дружкопільській.  І голова, і депутати сподіваюся до кінця нинішнього року цю прогалину ліквідувати. Не так давно до тутешньої громади доєдналося Сільце. З цього приводу відбулося кілька судів. Нині в законодавстві нема чіткого визначення щодо зміни підпорядкування. 
В останній період  багато що зроблено для громади. Дитячий майданчик почав діяти у Волиці-Дружкопільській. Оскільки там була некомплектна школа, то її закрили. Аби приміщення не простоювало пусткою, зробили спортивну школу. Закупили тенісний стіл, обладнали тренажерну залу, для якої придбали різноманітний спортивний інвентар. За порядком у цьому закладі дивіться сама молодь. Вона й допомагає проводити масові заходи, які організовує сільська рада. Завдяки цьому досить спокійно проходять і дискотеки. Молоді люди усвідомлюють, що все робиться в їх інтересах. Хочеш гарно відпочивати – поводь себе чемно, культурно та достойно. 
Два роки тому зроблено заміну вікон на енергозберігаючі в загальноосвітній школі с. Журавники, що дало змогу дотримуватись комфортного температурного режиму для перебування дітей в школі, а в 2018році  закуплено сучасний комп’ютерний клас та два сучасних телевізори.
За останні роки зміцнилась навчально-матеріальна база дошкільного закладу. Проведено ремонт в ДНЗ, придбано дитячі іграшки, проведено заміну трьох  дверей, придбано нову електродуховку. 
На території сільської ради знаходяться 2 фельшерсько-акушерські пункти, будинок культури, бібліотека, відділення зв’язку. У ФАПах сіл Журавники та Волиця-Дружкопільська працюють 2 завідуючих та одна молодша медична сестра. ФАП в с.Волиця-Дружкопільська з минулого року функціонує за кошти сільського бюджету. Постійно проводяться косметичні ремонти приміщень. 
За рахунок бюджету сільської ради виготовлена проектно-кошторисна документація на реконструкцію існуючої будівлі аптеки під амбулаторію сімейної медицини на вулиці Луцькій,12 в селі Журавники. Торік з бюджету сільської ради  срямовано 66 тис.грн. на співфінансування  субпроєкту «Вдосконалення медичної допомоги хворим з хворобами кровообігу у Волинській області» на утримання служби замовника. 
Протягом 2016-2017 років капітально відремонтовано дах будинку культури та глядацька зала, проведено заміну вікон на теплозберігаючі, обновили вхідні двері, зроблено косметичний ремонт приміщення, окультурено прилеглу до будівлі територію. Торік зроблено  косметичний ремонт фасаду цього закладу культури. 
На обслуговувані сільської ради знаходиться 4 водонапірних вежі, здійснюється  водопостачання 72 дворів і ЗОШ 1-ІІ ст. с.Журавники та ДНЗ «Журавлик». Решту дворів користуються водопостачанням із криниць, яких на території ради налічується 147. Постійно  проводяться профілактичні санітарно-гігієнічні заходи, а саме: дворазове хлорування водонапірних споруд та криниць.
– У наших населених пунктах працює також 8 приватних торгових закладів, в яких реалізовуються продовольчі та промислові товари, – перераховує досягнуте сільський голова. – Виконком  Журавниківської сільської ради   проводить значну роботу щодо соціального  захисту  населення,   вирішення  невідкладних та повсякденних  соціально-побутових питань ветеранів війни та праці, пенсіонерів, одиноких  з метою поліпшення умов їх проживання.          
Не забувають тут і про наповнення дохідної частини сільського бюджету.  Так, сільський бюджет    за 8 місяців цього року за власними доходами загального фонду склав 536 920,95 грн. при плані 464 400 грн., що становить  115,62 відсотка. Основну питому вагу у власних доходах сільського бюджету  становлять такі джерела надходжень : податок на майно ( в т.ч. за землю) – 119 690 грн. при плані – 112 400 грн., або 106,5 %; єдиний податок – 404 992,85 грн. при плані- 345 000 грн., або 117,4 % ; акцизний податок – 11 389  грн. при плані – 6000 (189,8 %).
Основними наповнювачами сільського бюджету є  ФГ «Галстедан», ТзОВ «Агросвіт- Волинь», ФГ «Перлина», ФГ «КОМ ФОР»  та підприємці.
– Ви маєте право пишатися не тільки сьогоднішніми показниками, а й минулим цієї місцини.
– Історія Журавників дуже багата і цікава. Перша згадка про нього датована 1570 роком. Щодо кількості населення, то на даний час разом з приєднаним Сільцем маємо майже 2000 чоловік. Гордістю с. Журавники є церква святого великомученика Дмитрія Солунського, яка веде свою родословну з 1905 року. Спорудив її власним коштом місцевий землевласник – італійський граф Рафаїл де Босаліні разом з дружиною Катериною. Сам граф перебував на службі у російського царя і похований у каплиці сусіднього с. Брани. До речі, з храму двічі викрадали святу утвар, за оцінкою місцевого священика, винесено більш як на два мільйони. Злочинці досі не знайдені. Нині храм, навколо якого минулого року поклали бруківку, треба перекривати. Це моральний бережник людських душ. З нього починається життя християнина і в ньому завершується.

Олег ЛОКАЧУК.

На фото Віктора РАЙОВА: сільський голова Журавників Віталій Сойко; місцевий храм великомученика Дмитрія Солунського.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (405) - 87.1%
Пізно (15) - 3.2%
Яка різниця? (8) - 1.7%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (20) - 4.3%
Мені байдуже (16) - 3.4%