Многокутник «нормандського» чотирикутника

Многокутник «нормандського» чотирикутника

9 грудня в столиці Франції після тривалої перерви нарешті відбулася зустріч, основною метою для України є відновлення територіальної цілісності держави та переможне припинення війни на Донбасі та повернення Криму. В стабільності на континенті також зацікавлені ключові держави Європи – Німеччина та Франція, а також стратегічні союзники України – США, Велика Британія, Канада та інші світові лідери. А от Москва продовжує політику подвійних стандартів, виправдовуючи свої агресивні дії чим завгодно…


Але доки Президент Французької Республіки Емануель Макрон, Канцлер Федеративної Республіки Німеччини Анґела Меркель, Президент України Володимир Зеленський та правитель РФ Владімір Путін у Парижі продовжували переговори за вечерею, на Донбасі, біля смт Золоте Луганської обл., підступний ворог убив ще трьох бійців 14 Окремої механізованої бригади імені князя Романа Великого…


Отже, 9 грудня 2019 р., Єлисейський палац, м. Париж. Із часу останньої зустрічі учасників «Нормандської четвірки» минуло 4 роки. Мінські домовленості, які були укладені після перших переговорів у червні 2014 р. – не діють, бо не виконали основних для України завдань. Але іншого шляху, як говорять у світі, для мирного вирішення проблеми не існує. Тому Володимир Зеленський, Анґела Меркель і Владімір Путін знову прибули до Емануеля Макрона, щоб спробувати зрушити справу з мертвої точки.


Символічним було й розміщення прапорів на офіційних заходах. У центрі – стяг Євросоюзу, з одного боку – полотнища Франції та Росії, з другого – прапори Німеччини та України… Як кажуть, наочна демонстрація основоположності та симпатій-антипатій…


Хвиля емоцій у суспільстві з приводу зустрічі «Нормандської четвірки» зашкалювала до її початку, тривала впродовж її проведення та не спадає й зараз. В усякому випадку, біля Офісу Президента України на вул. Банковій навіть акцію протесту розгорнули…


Але найкраще звернутися до підсумкового Комюніке, підписаного Еммануелем Макроном, Анґелою Меркель, Володимиром Зеленським і Владіміром Путіним 9 грудня 2019 р. Ось його текст:


«Мінські домовленості (Мінський протокол від 5 вересня 2014 р, Мінський меморандум від 19 вересня 2014 р та Мінський комплекс заходів від 12 лютого 2015 р) продовжують слугувати основою роботи Нормандського формату, держави – члени якого віддані їхній повній імплементації.

Вони наголошують на загальному прагненні до сталої й всеохопної архітектури довіри та безпеки у Європі, заснованій на принципах ОБСЄ, для якої врегулювання конфлікту в Україні є одним із низки важливих кроків.


На цій основі вони вирішили таке:


1. Невідкладні заходи зі стабілізації ситуації в зоні конфлікту:

Сторони віддані повній та всеохопній імплементації режиму припинення вогню, підкріпленого реалізацією всіх необхідних заходів з підтримки режиму припинення вогню до кінця 2019 р.

Вони підтримають розробку та імплементацію оновленого плану з розмінування на основі рішення Тристоронньої контактної групи про протимінну діяльність від 3 березня 2016 р.

Вони підтримають домовленість у рамках Тристоронньої контактної групи щодо трьох додаткових ділянок розведення з метою розведення сил і засобів до кінця березня 2020 р.

Вони заохочують Тристоронню контактну групу сприяти звільненню та обміну утримуваних осіб, пов’язаних з конфліктом, до кінця року на основі принципу «всіх на всіх», починаючи з «усіх встановлених на всіх встановлених», при розумінні, що міжнародним організаціям, включно з Міжнародним комітетом Червоного Хреста (МКЧХ), буде надано повний і безумовний допуск до всіх утримуваних осіб.

Вони підтримають досягнення протягом 30 днів домовленості в рамках Тристоронньої контактної групи про нові пункти пропуску через лінію розмежування, виходячи передусім з гуманітарних критеріїв.

Вони нагадують, що Спеціальна моніторингова місія (СММ) Організації безпеки і співробітництва в Європі має бути спроможною використовувати  усі можливості мандату (від 21 березня 2014 р.) і мати безпечний і надійний доступ на всій території України з метою повного виконання свого мандата.


2. Заходи з імплементації політичних положень Мінських угод:

Сторони висловлюють зацікавленість у досягненні домовленостей у рамках Нормандського формату (Н4) і Тристоронньої контактної групи щодо всіх правових аспектів особливого порядку місцевого самоврядування (особливого статусу) окремих районів Донецької та Луганської областей – як вказано в Комплексі заходів з виконання Мінських домовленостей від 2015 р. – з метою забезпечення його функціонування на постійній основі.

Вони вважають за необхідне інкорпорувати «формулу Штайнмайєра» в українське законодавство згідно з версією, узгодженою Н4 та Тристоронньою контактною групою.


3. Подальші кроки:

Вони просять своїх міністрів закордонних справ та політичних радників забезпечити виконання досягнутих домовленостей, і вони погодилися провести ще одну зустріч у цьому форматі впродовж чотирьох місяців стосовно політичних та безпекових умов, серед іншого – для організації місцевих виборів».


Ледь учасники перемовин повернулися додому, як почала з’являтися конкретика. Зокрема, очікується, що до нового року відбудеться обмін заручниками та полоненими. Україна визволятиме Героїв та віддаватиме терористів, шпигунів та іншу наволоч.


Крім цього, 10 грудня проєкт закону «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» зареєстрований на сайті Верховної Ради. Передбачається продовження дії до кінця 2020 р. Його ініціатори – лідер фракції «Слуга народу» Давид Арахамія та голова партії Олександр Корнієнко.


А Державне бюро розслідувань відкрило кримінального провадження за фактом можливого скоєння держзради експрезидентом, лідером партії «Європейська солідарність» Петром Порошенко під час підписання Мінських угод про врегулювання ситуації на Донбасі в 2015 р., що значно ускладнило переможне закінчення війни саме для України. Цілком можливо, що з Петра Олексійовича вже найближчим часом знімуть депутатську недоторканість…


Але вся ця велика політика відступає на другий план, коли усвідомлюєш, що за гріхи політиків і правителів розплачуються своїм життям наші солдати!


«9 грудня війна забрала у нас трьох побратимів… Молодший сержант Андрій Войтович, 1990 р. н., молодший сержант Віктор Пруський, 1970 р. н., старший солдат Сергій Сирота, 1997 р. н.… Слів немає. Не існує слів, аби висловити наш біль… Є тільки горе, неосяжне чорне горе... І пекуче прагнення помсти – найменше, що можна зробити…  Спочивайте з миром, браття…
Командування та особовий склад військової частини висловлюють глибокі співчуття рідним і близьким загиблих… Перебуваємо в скорботі разом із вами…», – повідомила про чергові втрати Героїв пресслужба 14 ОМБр імені князя Романа Великого.


Наші солдати полягли біля смт Золоте на Луганщині, коли висувалися на взводний опорний пункт. На території, котра мала бути вільною від вибухових пристроїв, кровожерливий ворог встановив міну-розтяжку…


Орієнтовно 12 грудня завтра вранці тіла загиблих (Андрій Войтович із Рівненщини, Віктор Пруський та Сергій Сирота з Волині) доставлять із Луганщини. Ці дні на підставі розпорядження голови Рожищенської райдержадміністрації Інни Гайворонської оголошено жалобними… На колінах і зі сльозами на очах зустрічатимуть «вантаж 200» і в сусідній області.


Тому «Нормандський саміт» – це добре. Але до справжнього переможного завершення війни на Донбасі та відновлення територіальної цілісності держави після ліквідації ОРДЛО та вигнання російських окупаційних військ із Криму ще далеко. Многокутник четвірки залишається…


Володимир ДАНИЛЮК.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (569) - 87.4%
Пізно (23) - 3.5%
Яка різниця? (12) - 1.8%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (23) - 3.5%
Мені байдуже (20) - 3.1%