Як зберегти болота

Як зберегти болота

До Цуманської ОТГ завітала делегація науковців Німеччини та України. Їх зустрічали голова ОТГ Анатолій Дорошук, директори Ківерцівського НПП «Цуманська пуща» Ігор Квач та ДП «Цуманське ЛГ» Юрій Ребар, побували науковці у консервному цеху останнього, а наступного дня відвідали Черемський природний заповідник, що знаходиться в Маневицькому районі.  

Це поїздка відбулася у рамках «Німецько-Українського агрополітичного діалогу», що відбувся у Луцьку. Йшлося про «Захист та відновлення боліт і менеджмент болотних угідь у контексті захисту клімату та сталого економічного розвитку сільських територій Волині». Науковці акцентували на унікальності  торфовищ. Це не тільки цінні природні об’єкти, що виконують екосистемні функції, накопичуючи продукти фотосинтезу та акумулюючи сполуки атмосферного вуглецю, а й мають важливе значення для формування гідрологічного режиму території та є природним фільтром води. Торфові поклади нерідко розташовані на землях, укритих лісовою рослинністю, межують або входять до складу територій та об’єктів природно-заповідного фонду, водно-болотних угідь міжнародного значення, і є осередками збереження біорізноманіття. 60 відсотків всіх заболочених територій у світі мають запаси торфу. Через природнє осушення торфовищ в усьому світі виділяється понад 2 мільярди тонн вуглекислого газу на рік. А це приблизно 6 відсотків від усіх штучних викидів парникового газу. Такі дані Організації Об’єднаних Націй озвучувались на круглому столі у Луцьку. Водночас зазначалося, що рівень забрудненості повітря в світі стрімко зростає, що не лише пришвидшує глобальне потепління, а й призводить до різноманітних захворювань у людей. Фахівці Національного екологічного центру України вважають, що відновлення боліт – це один із напрямків діяльності з глобального протистояння парниковому ефекту та глобальним змінам клімату.

Волинська область має величезні площі боліт, частина з них осушена, але при потребі може бути повторно заболочена.

Учасники зустрічі попри наукових дебатів та обміну думками оглянули й болотні угіддя, які знаходяться у межах діяльності ДП «Цуманське ЛГ», Ківерцівського НПП «Цуманська пуща» та Цуманська ОТГ, зокрема, порушенні видобутком торфу болота в ур. Залив, поблизу витоків р. Рудка, які були одними із найбільших за площею болотних масивів Ківерцівщини на початку ХХ ст. та можуть в перспективі стати об’єктом для ефективного менеджменту природних територій. Крім того відвідали заболочені заплави малих річок Млинок, Стрипа і Кормин, які є важливими природними територіями.

Цуманські лісівники запросили науковців також до себе на виробництво.

Директор ДП «Цуманське ЛГ» Юрій Ребар та головний лісничий Володимир Левосюк ознайомили гостей з асортиментом екологічно-чистої продукції, яку виробляє консервний цех лісгоспу з дарів лісу та болотних угідь.

– Ми продемонстрували готову продукцію, розповіли, як вона виробляється і куди продається, – каже Юрій Ребар. – Особисто я не знаю німецької мови, але з тих питань, що мені задавали іноземні гості, зрозумів, що їх ця тема надзвичайно зацікавила. Вони кажуть, що в Німеччині така продукція користується попитом і коштує недешево. У свою чергу я продемонстрував їм дари лісу, які у нас закуповує Ізраїль.

До речі, серед присутніх були директор департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Юрій Горбенко, сільськогосподарський інженер у ВVVG Катя Деллс, представник фонду SUCCOW Андреас Габерль, інженер з ландшафтного планування (ТС Вегііп) Йенс Торманн, пан Зукков, кандидат географічних наук, доцент кафедри фізичної географії Львівського національного університету імені Івана ФранкаАнатолій Смалійчук, керівник Міжнародної громадської організації «Прімавера» Ольга Жовтоног, національний координатор підготовчої фази проекту «Сприяння сталому управлінню тваринництвом та збереження природних екосистем у північній частині України» Олег Колосок, також голова Цуманської ОТГ Анатолій Дорошук та директор Ківерцівського НПП «Цуманська пуща» Ігор Квач зі своїми працівниками.

Після дегустації березових соків та варень, львів’янин Анатолій Смалійчук зокрема зізнався, що подивований смаком і якістю продукції консервного цеху.

До речі, науковці Німеччини і України були неабияк здивовані тому факту, що волинські лісівники мають шість консервних цехів, де й виготовляють до півсотні видів екологічно-чистої, сертифікованої за міжнародними стандартами, продукції з лісових дарів.

Наступного дня учасники «Німецько-Українського агрополітичного діалогу» побували в Черемському природному заповіднику, що знаходиться на території Маневицького району, ознайомилися  з його унікальними заповідними лісами, болотами та озерами.

Володимир ПРИХОДЬКО,

Сергій ЦЮРИЦЬ.

Фото Віктора РАЙОВА.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (503) - 88.4%
Пізно (18) - 3.2%
Яка різниця? (9) - 1.6%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (20) - 3.5%
Мені байдуже (17) - 3%