Вірш дня на "Спецвантаж!"

Вірш дня на

Картина Паніна

Сіроманець чи швендя-ведмідь?

Як ще назвати ліпше це

найодіозніше із порідь

звіра апокаліпсису?

 

Вернувсь картиною до Дніпра,

радше, пересторогою:

із брами царський виїзд – не гра!

Досить спільного з дрогами.

 

І брама ця чи не саме та,

з якої кримського хана

зі "шляху вибити" йде орда,

співаючи про кохану...

 

Знаковий повернувся шедевр,

Гітлером вкрадений підло:

знай, український народе, де

є Зла світового гідра!

Микола ЦИВІРКО

4 січня 2020 року, м. Київ.

Сьогодні у Мистецькому арсеналі Києва виставили на огляд повернену в Україну картину Михайла Паніна «Таємний виїзд Івана Грозного перед опричниною», яка була викрадена нацистами. Виставку названо «СПЕЦВАНТАЖ! Історії повернення українських культурних цінностей». Її відкрили сьогодні і повернутий шедевр вже встиг побачити Микола Цивірко та відгукнувся на цю подію віршем "Картина Паніна".

Міністерства культури, молоді та спорту зазначається, що встановлення картини в експозицію відбулося о 12:00. Мистецький арсенал сьогодні також підготував спеціальну освітню програму:

13:30 – авторська екскурсія директорки Дніпропетровського художнього музею Тетяни Шапаренко та керівниці музейного відділу Мистецького арсеналу Ольги Мельник;

15:00-16:00 – квест виставкою. У квесті можуть взяти участь діти від 7 років і дорослі, в командах до 5 учасників або поодинці;

16:30 – мистецька гра «Приховані значення», де учасники опиняться в ролі дослідників картини «Таємний виїзд Івана Грозного перед опричниною».

Після закриття виставки «СПЕЦВАНТАЖ!» 19 січня картина Паніна повернеться до Дніпропетровського художнього музею.

У МКМС нагадали, що до участі в процесі повернення твору на рідну землю долучився цілий ряд українських та американських інституцій. Так, із боку України це були: Міністерство культури України, Дніпропетровський художній музей, Міністерство закордонних справ України, Посольство України в США, Служба зовнішньої розвідки України, Відділ міжнародного поліцейського співробітництва ГУНП в Дніпропетровській області, Відділ іноземних перекладів Дніпропетровської торгово-промислової палати. З боку США: Аукціонний дім «The Potomack Сompany», Федеральне Бюро Розслідувань США, Державний департамент США, Прокуратура Округу Колумбія. Зрештою, після майже двох років копіткої роботи та з огляду на відсутність претензій інших сторін, твір повернули в посольство України у Вашингтоні. Звідти картина вирушила через океан додому.

Як повідомляв Укрінформ, картина «Таємний виїзд Івана Грозного перед опричниною» зникла з Дніпропетровського художнього музею під час окупації міста у 1941 році. ЇЇ автор – Михайло Панін, перший директор Дніпропетровського художнього училища.

Історія переміщень картини з моменту її зникнення невідома і до сьогодні. Лише згодом її слід віднайшовся – вже за океаном. З 1962 року вона зберігалась у приватному будинку в місті Ріджфілд, штат Коннектикут. Власник, ім’я якого залишається невідомим, емігрував до США зі Швейцарії в 1946 році. У 1986 році цей чоловік помер, а наступного року будинок було продано. Нові господарі, Габріела й Девід Трейсі, разом із нерухомістю отримали у власність і картину Михайла Паніна. Полотно належало подружжю Трейсі понад 30 років, доки в 2017-му Габріела й Девід не вирішили виставити твір на аукціон.

Відтоді почалась історія повернення «Таємного виїзду Івана Грозного перед опричниною» в Україну. Працівники Дніпропетровського художнього музею знайшли й відреагували на оголошення в аукціонному каталозі.


  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (614) - 86%
Пізно (27) - 3.8%
Яка різниця? (14) - 2%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.4%
Мені байдуже (30) - 4.2%