Свавілля. Правда і кривда безземельних селян

Свавілля. Правда і кривда безземельних селян

У другому січневому випуску «Волинська газета» вмістила розлогу публікацію «Кіпрська тисяча»,  мова в якій про земельну аферу, котра почалася ще в 2013 р. у с. Журавичі Ківерцівського р-ну.  Хто поверне селянам 154 гектари їхньої землі?

Про беззаконня журналісти дізналися від сільської голови Алли Гонтар. Коротенько нагадаємо читачам про що йшлося:
«Це була найсправжнісінька афера, – категорично заявляє Алла Анатоліївна. – Приходили люди і пропонували пайовикам продавати належну їм землю, яку отримали. Документи оформляли досить швидко – за одну-дві доби. У нотаріуса відразу переписували доручення на іншу людину. Той чоловік поїхав у Київ і все переоформив на кіпрську фірму. Нотаріус не повинна була б посвідчувати ці документи купівлі-продажу. Це була найкраща земля! Нині має бути мораторій, оскільки ми воююча країна, не маємо земельного державного банку. Продавати її треба виключно своїм людям, даючи їм дешеві кредити, але не магнатам чи іноземцям. Банк землі має бути, більше 55 відсотків землі має належати державі.  
154 гектари людських паїв на території Журавичівської сільської ради сьогодні належать не громаді, а фірмі з іноземним капіталом. Чому виникла така ситуація? Зрозуміти цього люди не можуть і донині, адже їх запевняли, що землю вони віддають в оренду. Про  продаж ніякої мови не було. 
Витоки цієї історії з кримінальним ухилом почалися в грудні 2013 р. Саме тоді місцевим жителям запропонували за 1 тис. грн здати в оренду свій земельний пай. Тоді охочих отримати тисячу було чимало, чутка про вигідну справу ходила від хати до хати. 
«У мене не було гострої потреби у цих коштах, – зізнається одна з колишніх власниць паю. – Оскільки землю я все одно не обробляла, то подумала, навіщо пусткою буде стояти, нехай люди користуються. Тоді навіть не уявляла, що віддаю свій пай назавжди. Зараз дуже шкодую і хочу змінити ситуацію». Вона не єдина в своєму роді. Одна з жіночок, як повідомляли деякі волинські сайти, за виручені кошти купила собі нові чоботи». 
Допомогти ошуканим селянам повернути пайові наділи редакція тижневика попросила різні інстанції, звернувшись із офіційними запитами. Нещодавно ми отримали першу відповідь за підписом заступника прокурора області Олександра Мосійчука, зміст якої подаємо дослівно:
«Ваше звернення щодо вжитих органами прокуратури області заходів з приводу незаконного, на Вашу думку, відчуження 154 га земель сільськогосподарського призначення на території Журавичівської сільської ради Ківерцівського району розглянуто.
Слідчим відділом Ківерцівського відділу поліції ГУНП у Волинській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42014030100000005 від 12.04.2014 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 190, ч. 2 ст. 364 КК України, за фактом вчинення невстановленою особою шахрайських дій, внаслідок яких від жителів с. Журавичі Ківерцівського району здійснено перехід права власності на земельні ділянки до ТзОВ «Ленд Ліс Інновація», а також щодо зловживання службовим становищем службовими особами Головного управління Держземагенства у Волинській області при наданні дозволу на виготовлення проєктів землеустрою, внаслідок чого незаконно відчужено земельні ділянки на користь ТзОВ «Ленд Ліс» та ТзОВ «Ленд Ліс Інновація».
Процесуальне керівництво у даному кримінальному провадженні забезпечується прокурорами Ківерцівського відділу Маневицької місцевої прокуратури.
Водночас, за даними Головного управління ДПС у Волинській області встановлено, що заборгованість вказаних суб’єктів господарювання по земельному податку у Ківерцівському районі становить понад 400 тис. грн, із з яких 224 тис. грн – заборгованість ТзОВ «Ленд Ліс Інновація», а 176 тис. грн – ТзОВ «Ленд Ліс».
Органами податкової служби самостійно вживаються заходи до стягнення зазначених сум в судовому порядку.
Враховуючи викладене, підстави для вжиття заходів представницького характеру на захист інтересів держави на цейчас відсутні.
Згідно ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження у суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади та місцевого самоврядування, посадових і службових осіб».
Думка про те, що пайові наділи селян потрапили до рук іноземних фірм незаконним шляхом, не тільки «наша». У цьому переконана і сільська голова Алла Гонтар, і ошукані жителі Журавичів, яких Алла Анатоліївна почала активно захищати. Тільки її можливості не дуже великі. Без втручання правоохоронних органів аж ніяк не обійтися.
Переконанні, при бажанні встановити особу, яка скуповувала землю в селян,  можна легко. Не прилетіла ж людина з космосу, врешті-решт! Але чи не спрацьовує тут народна мудрість: «Коли моє не горить, то мене й не пече!»?
Олександр Мосійчук також зазначив: 
«Враховуючи викладене, підстави для вжиття заходів представницького характеру на захист інтересів держави на даний час відсутні». 
Правильно й логічно. Але в матерілі йдеться і про інтереси селян, і про інтереси держави! Перші втратили належну їм за законом землю, а Державний бюджет України внаслідок цієї афери, як зазначають самі прокурори, понад 400 тис. грн податкових надходжень!
А поки що безземельні люди кинуті напризволяще і лишаються сам-на-сам зі своїми проблемами. Тож постає закономірне питання: звідки, все-таки, чекати селянам захисту?

Володимир ПРИХОДЬКО.

На фото Віктора Райова: продукція невідомого походження біля с. Журавичі.

Реакція

«Волинська газета» на інформаційний запит до голови облдержадміністрації Юрія Погуляйка з цієї проблематики отримала відповідь від його заступниці Світлани Мишковець.
«Відповідно до статті 55 Конституції України права і свободи громадян захищаються судом. Делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускається. Статтею 4 Цивільного процесуального кодексу України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звертатися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Відтак, жителям с. Журавичі для вирішення цього спору належить звернутися до суду», – повідомила Світлана Євтихівна.
Надано контакти Ківерцівського бюро правової допомоги, куди кожен може звернутися у випадку необхідності захисту інтересів у суді: м. Ківерці, вул. Михайла Грушевського, 23, тел. (03365) 2-18-49.
У той же час редакція, чесно кажучи, сподівалася на іншу реакцію державної виконавчої влади, адже йдеться про фактичний продаж земельних паїв у приватну власність комерційним фірмам, що наразі заборонене чинним законодавством. Відтак, важливо було дізнатися, як права громадян захищали, насамперед, у Ківерцівській райдержадміністрації.
  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (569) - 87.4%
Пізно (23) - 3.5%
Яка різниця? (12) - 1.8%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (23) - 3.5%
Мені байдуже (20) - 3.1%