Сучасно, престижно, перспективно!

Сучасно, престижно, перспективно!

Кафедру лісового і садово-паркового господарства СНУ імені Лесі Українки по праву називають «зеленою легенею» Волині і Волинського Полісся. Бо тільки вона готує фахівців таких спеціальностей як «Лісове господарство» та «Садово-паркове господарство»!

Про чудові перспективи для молоді у Східноєвропейському національному університеті імені Лесі Українки говоримо з завідувачем кафедри лісового і садово-паркового господарства, кандидатом сільськогосподарських наук, доцентом Олександром Кичилюком.

– Олександре Володимировичу, Луцький педінститут імені Лесі Українки був створений для підготовки освітніх кадрів. Тепер це визнаний у світі науково-освітній центр зі статусом Національного університету. Вперше за всю історію тут з’явився навіть лісівничий профіль! І це не дивно, адже край лісів ніхто краще за місцевих науковців не дослідить. Утім, цікаво було б знати, з чого розпочиналася історія Вашої кафедри?
– Кафедра лісового та садово-паркового господарства СНУ імені Лесі Українки (м. Луцьк) була утворена у 2012 р. Сталося це в результаті реорганізації кафедри ботаніки і садово-паркового господарства, що функціонувала на біологічному факультеті 18 років. 

– Ви були також її першим очільником…
– Так вирішив колектив новосформованої кафедри та керівництво вишу. Впродовж 2012-2013 рр. мені довелося напрацьовувати і підкориговувати освітньо-навчальний і науковий вектори розвитку, організовувати лабораторії, вишукувати науковців та професорів із відповідним досвідом роботи. Відтак, обов’язки керівника кафедри переобрав доктор сільгспнаук, професор Михайло Шевчук. Він завідував кафедрою з 2013 по 2017 рр., багато зробив новацій, особливо в облаштуванні наукових лабораторій та методиках дослідження природного середовища. З лютого 2018 р. Михайло Йосипович передав керівництво кафедрою знову мені. 

– Хто Ваші колеги, який досвід роботи мають, якими науково-дослідницькими напрямками займаються?  
– Зараз на кафедрі працює 8 штатних викладачів. Великим авторитетом користується вже згадуваний і поки що єдиний серед нас доктор наук, професор Михайло Шевчук. Це дивовижна людина, яка поєднує в собі досвід науковця і практика. Попри свою викладацьку освітньо-навчальну роботу, здійснює цілий комплекс науково-дослідницьких і практичних завдань, керує лабораторією, має власний дослідницький розсадник, ще декілька створив у державних лісогосподарствах Волинського ОУЛМГ. 
На мій погляд, надзвичайно сильно представлений у нас лісівничий напрямок. Із 7 кандидатів наук 6 доцентів – викладачі лісівничого профілю. Двоє з них – Василь Войтюк та Анатолій Гетьманчук – до того ж, лісівники-практики свого часу працювали в обллісоуправлінні, перший у відділі лісового господарства, другий – головним лісничим та першим заступником начальника управління. Вони причетні до створення постійної лісонасінної бази головних лісотвірних порід, впровадження практичних методик щодо породного складу дерев. Варто зазначити, що Анатолій Гетьманчук є членом-кореспондентом Лісівничої академії наук України. Серед професорського складу і студентів користуються повагою і кандидати сільгоспнаук, доценти і старші викладачі доценти Валентина Андреєва, Сергій Голуб, Марія Шепелюк, Юлія Рибак та інші колеги.
Це виправдано, адже кафедра є випусковою для спеціальності «Лісове господарство» як за бакалаврським, так і за магістерським освітніми рівнями.

– Які лабораторії діють на базі кафедри?
– Фнукціонує 2 навчально-методичні, навчально-наукова (біотехнології), науково-дослідна (генетики і селекції рослин) лабораторії, котрі забезпечені необхідним обладнанням й приладдям для проведення лабораторних та практичних занять, мультимедійним обладнанням. Обладнання лабораторій періодично оновлюється, проводиться заміна застарілого й комп’ютерів на сучасні прилади. Тут наявне спеціалізоване технічне обладнання для таксаційних досліджень, таке як: бусолі Suunto КВ-14/360; висотоміри Suunto РМ-5/1520 (з базами 15 та 20 м), мірні вилки Mantax Precision Blue (500 мм) та мірні рулетки РК2-50Р (50 м). Перелічені прилади та інструменти використовуються для проведення навчальних практик, а також для збору студентами польових матеріалів при підготовці кваліфікаційних робіт та співробітниками кафедри при виконанні наукових досліджень.

– Яка тематика студентських досліджень?
– Теми наукових досліджень, магістерських робіт стосувались актуальних питань лісівничої науки. Частина з них орієнтована на практичне впровадження на базі держлісгоспів Волинського ОУЛМГ. Зокрема, це стосується цінних селекційних насаджень основних деревних порід Волинської області, природного поновлення насаджень, шляхів удосконалення створення лісових культур та вирощування лісового садивного матеріалу в розсадниках, оцінці ступеня використання типологічного потенціалу насаджень, технології безвідходної переробки лісоматеріалів, а також моніторингу патологічних процесів і патогенного комплексу соснових насаджень.

– Де студенти проходять практику?
– Навчальні та виробничі практики проводяться на різних виробничих об’єктах, основними з яких для спеціальності «Лісове господарство», є 25 лісогосподарських державних підприємств, підпорядкованих Волинському обласному управлінню лісового і мисливського господарства, а також виробничий підрозділ «Рівненська лісонасіннєва лабораторія» державної організації «Український лісовий селекційний центр». Крім того, студенти мають можливість проходити виробничу практику, пов’язану із природоохоронною діяльністю, на базі державного природного заповідника «Черемський» та національних природних парків (Шацький НПП, Ківерцівський національний природний парк «Цуманська пуща»), а пов’язану із виробництвом садивного матеріалу деревних та чагарникових порід – на базі державних підприємств «Волинський лісовий селекційно-насіннєвий центр» та «Ратнівське лісомисливське господарство», а також приватних (ТзОВ «Флора-плюс» – нині декоративний розсадник «GALAVIN», ПП «Сад-Город», «Флора-дизайн»), що підтверджується наявністю відповідних договорів. У 2018 р. розпочалось співробітництво із базами практик за кордоном, а саме з приватним розсадником «Ekofit» (Словаччина), на якому під керівництвом старшої викладачки кафедри Марії Шепелюк у березні-квітні 2018-2019 рр. проходили виробничу практику 3 студентів (Віктор Мосійчук, Андрій Кондратюк, Юрій Шворак) та у вересні-жовтні 2018-2020 рр. 5 студентів (Віктор Мосійчук, Андрій Кондратюк, Борис Гінайло, Микола Данильчук, Андрій Кухарчук).– Наскільки успішні Ваші випускники, чи можуть конкурувати з молодими спеціалістами НУБІП України та Національного лісотехнічного університету України?
– Нам також цікаво спостерігати за своїми вихованцями! Перший випуск відбувся у 2013 р. Із того часу наші випускники вже встигли «окріпнути» на виробництві і зарекомендувати себе хорошими фахівцями. Про це свідчить, зокрема, успішна кар’єра нашої першої випускниці Вікторії Новосад, яка наразі працює головним спеціалістом відділу лісового господарства облуправління лісового та мисливського господарства, Андрія Янішевського – випускника 2017 р., а нині інженера лісового господарства ДП «Лісомисливське господарство «Звірівське», минулорічної випускниці Ірини Шмигельської – тепер інженера лісових культур ДП «Колківське лісове господарство». Це і Ярослав Питель, Іван Свиридюк та Михайло Філюк. У лісовому господарстві працюють й інші наші випускники, зокрема, на посадах майстрів лісу – Сергій Шкабко, Олексій Ковальчук, Дмитро Мороз, Віктор Дубинка, помічником лісничого – Сергій Квасняк, лісничими – Михайло Затовканюк, Андрій Смічик, інженерами – Віталій Халик, Ірина Остапчук, Іван Оніщук, Віктор Котик, Анатолій Терещук, головними лісничими – Віктор Савчук, Володимир Левосюк, є серед випускників навіть директори підприємств – Тетяна Неводнічик та Віталій Деркач. Це, на мій погляд, доволі висока оцінка діяльності і наших викладачів, і кафедри загалом. Додам при цьому, що чимало з них на навчання до нашого вишу приходять після закінчення Шацького лісового коледжу імені Валентина Сулька, з яким ми маємо договір про співпрацю, з інших лісоколеджів.

– Який обсяг ліцензій на спеціальність «Лісове господарство»?
– За освітнім ступенем «Бакалавр» маємо 20 місць на денній та 20 – на заочній формі навчання. Після отримання ступеня бакалавра є можливість здобуття наступного освітнього ступеня – магістра. Ліцензований обсяг на спеціальність «Лісове господарство» за освітнім ступенем «Магістр» – 10 осіб на денній та 25 осіб – на заочній формі навчання. Звісно, її популярності попри хорошу якість освіти у Національному Східноєвропейському університеті імені Лесі Українки додає ще й успішний розвиток місцевих державних лісопідприємств, можливість працевлаштування та кар’єрного росту. До речі, наші студенти проходять практику на базі лісових господарств Волинського ОУЛМГ, майже всі науковці є членами Наукової ради при цьому управлінні, яку очолює Анатолій Гетьманчук, а начальник Волинського ОУЛМГ Олександр Кватирко цьогоріч був головою державної екзаменаційної комісії при захисті кваліфікаційних робіт магістра спеціальностей  «Лісове господарство» та «Садово-паркове господарство».

– А чи є при вступі до вашого вишу якісь пільги для випускників лісових коледжів? Які особливості цьогорічної кампанії для цієї категорії?
– Ми особливо їм раді і, як вже казав, маємо в цьому добрий досвід співпраці, зокрема, із Шацьким лісовим коледжем імені Валентина Сулька. Та правила вступу для всіх категорій однакові, тож студентами стають найбільш підготовлені і успішні.
Нагадаю, що цього року Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки вже традиційно проводить набір молодших спеціалістів для здобуття освітнього ступеня «Бакалавр» зі спеціальностей «Лісове господарство» та «Садово-паркове господарство». Термін навчання – 3 роки як на денній, так і на заочній формі навчання. Прийом заяв та документів для випускників коледжів цьогоріч триватиме з 13 липня до 22 липня. 
Слід наголосити на цьогорічній зміні переліку конкурсних випробувань (вступних екзаменів) для спеціальностей «Лісове господарство» та «Садово-паркове господарство». Відтепер, за рішенням МОН України, окрім фахового іспиту (який складатиметься в тестовій формі в університеті у період з 23 до 30 липня) обов’язково необхідно мати сертифікат ЗНО з української мови та літератури, реєстрація на яке триває вже зараз (до 24 березня).
Додатково зазначу, що фаховий іспит включає в себе тестові питання з таких дисциплін, як «Дендрологія», «Лісознавство», «Лісові культури» та «Лісова таксація».
– Які документи мають подати при вступі до вашого вишу випускники лісових коледжів?
– Під час подання заяви в паперовій формі для здобуття ступеня бакалавра на основі ступеня молодшого спеціаліста вступник особисто пред’являє оригінали та додає копії таких документів:
 документу, що посвідчує особу (паспорта);
 військово-облікового документу для військовозобов’язаних (крім випадків, передбачених законодавством); 
 документу державного зразка про раніше здобутий освітній ступінь, на основі якого здійснюється вступ, і додатку до нього (диплому молодшого спеціаліста і додатку до нього); 
 сертифікату ЗНО з української мови та літератури;
 чотири кольорові фотокартки розміром 3х4 см.

– А як щодо випускників школи?
– Випускники шкіл подають документи лише в електронній формі за загальним порядком і переліком, встановленими МОН України. Для вступу на спеціальність «Лісове господарство» на основі повної загальної середньої освіти необхідно мати наступні сертифікати ЗНО: Українська мова та література; математика; біологія або хімія (за вибором). А до 27 березня є можливість набору додаткових 20 балів з біології при вступі в СНУ ім. Лесі Українки.  Детальну інформацію з цього приводу можна отримати на сайті СНУ імені Лесі Українки.

– Дякую за інтерв’ю!

Сергій ЦЮРИЦЬ.

На фото: Олександр Кичилюк; робота з насінництва у лабораторії.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (591) - 87%
Пізно (24) - 3.5%
Яка різниця? (12) - 1.8%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.5%
Мені байдуже (23) - 3.4%