Голодна весна

Голодна весна

Загалом через карантин може закритися кожен п'ятий малий бізнес в Україні, а що непоправних збитків зазнали всі, то в цьому Апокаліпсисі ніхто і не сумнівається.


Європейська бізнес-асоціація (ЄБА) за результатами опитування серед представників малого та малого бізнесу дійшла невтішного висновку. 78% скаржаться на втрату до 75% доходів, понад 30% планують урізати зарплати працівникам чи вже почали скорочувати штат.

За рішенням уряду, всі заклади громадського харчування припинили роботу і працюють хіба що з доставкою.

«Карантин в умовах коронавірусу – рішення правильне, але для бізнесу це серйозний удар, – сказав журналістам «ВВС Україна» львівський ресторатор, власник мережі «Restaron» Вардкес Арзуманян.

Аналогічну позицію висловив і луцький підприємець Олег Іванюк, який, як і тисячі інших власників сфери харчування, був змушений відправити своїх працівників «у невідомість».

Жорстоким ударом карантин став і для туристичного бізнесу. В країні не працює 97% готелів. Кількість бронювань впала у 25 разів. Постраждали також суміжні сервіси – пральні, постачальники професійної хімії, туроператори та сервіси онлайн-бронювання.

Але готелям чи костелам кризу пережити легше, бо їхня рентабельність – 40-60%. А туристичні компанії мають всього 10-20%. У них запасу міцності немає ніякого.

Не працюють перукарні, приватні клініки з протезування зубів, зупинилися пасажирські перевезення на землі, в повітрі і на землі. Чимало волинських промислових підприємств також відправили людей на вимушені канікули… Навіть митниці – і ті на «голодному пайку», бо фактично лише «Дорохуск-Ягодин» залишився діючим, але і там кількість переміщених товарів зменшилася в рази.

Крім усього іншого, Україна продовжує відстоювати свою територіальну цілісність на Донбасі, а війна з російськими агресорами щодня вимагає мільярдних витрат.

Зупинення економічної активності означає, що в бюджети різних рівнів іде менше відрахувань, автоматично – не вистачатиме грошей на пенсії, соціальні виплати, зарплати працівникам бюджетних установ. І це все – снігова лавина економічного колапсу, який накриє державу, якщо не будуть здійснені швидкі та ефективні заходи з протидії пандемії. Бо за цим може настати наступний етап: масове невдоволення голодних та зневірених громадян із усіма сумними наслідками…

Саме тому розвинуті держави з системним ставленням до галузі охорони здоров'я та власної економіки здійснюють серйозну фінансову допомогу своїм бізнесам і вже говорять про часткове скасування карантинних обмежень: Австрія, Данія, Швеція, навіть США, де найбільша кількість хворих. Інакше – голодна весна.

Володимир ДАНИЛЮК.

На фото Богдана ГОНЧАРУКА: приміщення, в якому після реконструкції до карантину працював ресторан «Базилік».

 

 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (612) - 86.1%
Пізно (26) - 3.7%
Яка різниця? (14) - 2%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.4%
Мені байдуже (30) - 4.2%