Донецько-волинський слід у «справі Чорновол»…
Як мінімум двоє уродженців області та двоє високопосадовців, які мали до Волині безпосередній стосунок, опинилися в епіцентрі справи нардепки VIII скликання від «Блоку Петра Порошенка «Солідарність» Тетяни Чорновол, якій 10 квітня Державне бюро розслідування повідомило про підозру у вбивстві людини під час пожежі в офісі Партії регіонів у лютому 2014 р. та висунуло обвинувачення одразу по 4 статтях Кримінального кодексу України.
Тінь прокурора
Все відбувалося в дусі масок-шоу. Додому до екснардепки Тетяни Чорновол пінкертони з Державного бюро розслідувань приїхали зо ордером на арешт та для вручення підозри о 6 ранку 10 квітня. Оскільки країна бореться з коронавірусом, то кілька слідчих надягнули на свої фейси медичні маски…
Вилучили одяг, в якому Тетяна Чорновол була на Майдані, мобільний телефон і 2 одиниці вогнепальної зброї: пістолет «Форт 9» (нагородний, з документами, отримала після Революції гідності) та автомат калібру 5,45 – «сакральну річ», яку підозрювана «здобула в бою» з російськими окупантами «як трофей» (чи зареєстровано автомат відповідно до чинного законодавства, невідомо, – ред.).
Тетяні Чорновол слідчі ДБР вручили й підозру:
«Її підозрюють в умисному протиправному заподіянні смерті іншій людині, вчиненого за попередньою змовою групою осіб способом, небезпечним для життя багатьох осіб (пп. 5, 12, ч. 2 ст. 115 Кримінального кодексу України). Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні здійснює прокуратура Київської області. Оперативний супровід – Головне оперативне управління Державного бюро розслідувань. У разі доведення вини, підозрюваній загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 10 до 15 років або довічне позбавлення волі».
Цікаво, що в цьому епізоді виникає перший «волинський слід». Річ у тім, що прокурором Київської області з липня 2018 р. працює Максим Киричук. Його на цю посаду призначив ще Генпрокурор Юрій Луценко, давній соратник і Тетяни Чорновол, і Петра Порошенка. Мало того: саме Юрій Віталійович у липні 2016 р. побував у м. Луцьку, щоб особисто представити колективу волинських прокурорів нового керівника. І ним був саме Максим Киричук.
Зрозуміло, що Максим Юрійович у середовищі прокурорських працівників має хорошу репутацію, тому обом сторонам цієї справи сподіватися на його упередженість чи лояльність не варто. Але що він погодив проведення слідчих дій та подавав матеріали справи до суду на отримання ордеру на обшук, це очевидний факт.
Одним із перших на це трагікомічне дійство відреагував Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков.
«Адвокат Віктора Януковича, пан Бібіков (йдеться про заступника директора ДБР Олександра Бібікова, – ред.)! Ви наплювали на конфлікт інтересів як керівник ДБР, і інспірували справу проти Тетяни Чорновол – особистого ворога Віктора Януковича. Справи немає, є тільки ваша жага помсти», – цитує міністра «Українська правда».
Він заявив: соромно, що в Україні допустили справу проти Тетяни Чорновол:
«Таня була на Майдані, як сотні тисяч українців, вона талановитий журналіст, емоційний політик і навіть її друзі часто зляться на неї через жорстку риторики:
«Так, Таня така – вона лазить через паркани і говорить те, що думає, не добираючи слів, і за це, як доросла людина, відповідає. І нормально, але карати Таню підлістю не можна!».
Міністр вважає дії проти Тетяни Чорновол «неадекватними і ганебними».
Крім цього, Арсен Аваков написав, що екс-нардеп проводила на передовій в найгарячіших точках навесні і влітку 2014 р. увесь час:
«До Києва поверталася вибивати зброю для підрозділів, медикаменти і оснащення».
Він додав, що підписував наказ про відправку її чоловіка на фронт, а потім всі оплакували його загибель. Тетяна Чорновол відмовилася від квартири, як вдова загиблого. Сказала: «Навіщо нам зайве? Буду жити і далі в хаті з дітьми і батьками».
«Пане Бібіков, я був теж на Майдані 18 лютого 2014 р. – я такий самий, як Таня – приходьте до мене, чекаю! Спробуйте. А краще підіть до біса з держслужби, або до Віктора Януковича назад», – завершив Арсен Борисович.
Після демаршу Міністра внутрішніх справ Арсена Авакова інформації про звільнення з посади чи його депортацію в російський Ростов-на-Дону перелицьованого адвоката президента-втікача Олександра Бібікова не було. Натомість Державне бюро розслідувань, котре зовсім недавно очолювала нинішня Генеральна прокурорка Ірина Венедіктова відреагувало:
«ДБР перебуває поза політикою. Оцінку обґрунтованості підозри дає суд. Слідчий і прокурор у кримінальному провадженні є самостійними і ухвалюють рішення зважаючи на зібрані докази та обставини справи».
Інший правоохоронний орган – Національне агентство з питань запобігання корупції – також вважає, що Олександр Бібіков, адвокат Віктора Януковича в судах, на посаду першого заступника директора ДБР під час керування ним Ірини Венедіктової потрапив законно.
«Щодо дотримання вимог антикорупційного законодавства у зв’язку з призначенням на посаду перевірку було ініційовано безпосередньо Олександром Бабіковим після призначення на посаду, через його перебування у трудових відносинах з АТ «Авер Лєкс» у минулому. Під час її проведення досліджено також факти, викладені іншими громадянами та громадськими організаціями. НАЗК зазначає про відсутність у Олександра Бабікова конфлікту інтересів під час здійснення повноважень першого заступника директора ДБР, та встановлено, що він не наділений службовими повноваженнями щодо прийняття рішень, вчинення або невчинення дій у кримінальних провадженнях, у тому числі в пов’язаних з подіями на Майдані у 2013-2014 рр.», – доступно розтлумачили Арсенові Авакову, що він не правий, у НАЗК.
Офіс… Смітюха
В ефірі порошенківського телеканалу «Наш» Тетяна Чорновол 10 квітня також спробувала пояснити, чому ж загинув охоронець лігва регіоналів:
«Підпал офісу Партії регіонів здійснено після того, як відбулися вбивства в Маріїнському парку і на Кріпосному провулку активістів Майдану, щоб відтягнути увагу «каратєлей». Це тітушки з бітами, які потім контрольним пострілом пробивали голову активістам Майдану. Щоб відтягнути увагу цих «каратєлей», я підпалила офіс Партії регіонів і я відтягнула їхню увагу, тому що в матеріалах по вбивству журналіста Владислава Веремія проходить інформація, що ці «каратєлі» були зібрані біля пам’ятника Пилипа Орлика».
В свою чергу, ДБР категорично заперечило цю хронологію викладу обставин загибелі охоронця Володимира Філіппова, 1948 р. н.
Слід нагадати, що офіс регіоналів по київській вул. Липській, 10 на момент нападу на нього «активістів Євромайдану» перебував у… приватній власності тодішнього народного депутата України від списку Партії регіонів, уродженця Камінь-Каширського р-ну Григорія Смітюха. Григорій Євдокимович прославився тим, що на одному з зібрань Антимайдану закликав Владіміра Путіна… прийти в Україну.
«Путін! Путін! Путін!», – волав Григорій Смітюх разом із прихильниками Віктора Януковича.
І лише потім стало відомо: офіс у м. Києві для Партії регіонів надав… саме Григорій Смітюх, який наразі зник із активного політичного життя і, вочевидь, займається бізнесом.
А ось що по вул. Липській, 10 відбулося трагічного дня 18 лютого 2014 р.
«Прес-служба ДержНС підтвердила лише одну смерть. 18 лютого о 12:11 до оперативно-диспетчерської служби Головного управління ДержНС у м. Києві надійшло повідомлення про виникнення пожежі в одному з офісів у будинку на вул. Липській. На місце події відразу виїхали 7 відділень рятувальників з різних пожежно-рятувальних частин столиці. Два пожежно-рятувальні підрозділи, які прямували на місце пожежі, було заблоковано учасниками масових акцій на вул. Шовковичній. Вони змогли дістатися на пожежу тільки після переговорів з учасниками… Незважаючи на перешкоди, пожежники, які дісталися до місця події, врятували 15 осіб, які були на даху будівлі. Під час гасіння пожежі було виявлено тіло чоловіка, який, за попередньою інформацією, є працівником цього офісу»», – писала про подію газета «Дзеркало тижня»…
Цікаво, що в 2016 р. на сайтах агенцій із нерухомості з’явилося повідомлення про… продаж історичної будівлі на вул. Липській, 10 у м. Києві, де майже десять років – з 2005-го по 2014 рр. – працював центральний офіс Партії регіонів.
«Особняк загальною площею понад 4000 кв. м пропонується за 16 млн доларів США (за поточним курсом близько 420 млн грн). Серед переваг об’єкту продавці зазначили перебування землі під будівлею у власності, наявність внутрішнього двору, високоякісний ремонт», – сповістив портал «Главком».
Цікаво, що надавав приміщення Вікторові Януковичу «енд компані» Григорій Смітюх зовсім не випадково:
«Орендодавцем на той момент виступало вже не Держуправління справами (сумнозвісна ДУСя), а компанія «Антарес», якій Київрада продала «земельну ділянку площею 0,15 гектара за 4,5 млн грн для будівництва і експлуатації адміністративної будівлі». Генеральним директором цієї фірми на той момент був Григорій Смітюх, колишній заступник керівника Держуправління справами. Цю посаду він обіймав саме під час відчуження державою історичної будівлі, а згодом, після передачі приміщень в оренду регіоналам, став народним депутатом саме від Партії регіонів», – зазначається.
Щоправда, ні під час Євромайдану, ні в наступні роки жодного разу в публічному просторі не говорилося, що народна депутатка Тетяна Чорновол організовувала штурм офісу регіоналів чи якось причетна до смерті охоронця Володимира Філіппова.
Лапін і Лубінець
Третя особа, що також має стосунок до епатажної Тетяни Чорновол, це вже колишній народний депутат України від Луцького округу №22 від партії «Народний фронт» Арсенія Яценюка – ковельчанин Ігор Лапін. Доля (чи хтось інший в Адміністрації Президента Петра Порошенка?) їх поєднали весною 2017 р., коли здійснювали спільні вояжі на підконтрольну Україні частину Донбасу.
Зокрема, 6 березня 2017 р. у м. Краматорську Донецької обл. відбувся мітинг проти торговельної блокади шляхів сполучення з ОРДЛО, яку проводили ветерани добровольчих батальйонів.
У Донецькій військово-цивільній обласній держадміністрації стверджували, що в мітингу взяло участь понад 3 тис. місцевих мешканців, хоча чимало масовки було залучено біомасу з іншого боку лінії розмежування – представників «ЛНР» і «ДНР». Ініціатором цього збіговиська виступила Громадська організація «Наш Краматорськ». У заході взяли участь та виступили з промовами проти ветеранів АТО/ООС, які зупинили «торгівлю на крові», зокрема, тодішні народні депутати України Максим Єфімов, Тетяна Чорновол, Павло Кишкар, Дмитро Лубінець та Ігор Лапін…
Максим Єфімов на завершення шоу запропонував громаді міста разом звернутися до Президента України Петра Порошенка, правоохоронних органів, голови Донецької облдержадміністрації Павла Жебрівського.
«Блокада вбиває незалежність України! Краматорськ, Слов’янськ та низка міст сходу України були звільнені ціною життів не задля того, щоб сьогодні їх знищити економічно. Блокада – це зло: це суттєва втрата робочих місць, недофінансування міських бюджетів, тарифний геноцид. Втрата економічної незалежності, яка врешті решт призведе до втрати держави. Блокада залізниці – це замах на державну безпеку України! Вимагаємо негайно відновити законність та розблокувати транспортні магістралі Донецької та Луганської областей. Громада м. Краматорськ уповноважує народних депутатів України на ведення переговорів з блокадниками для урегулювання вищезазначеного питання», – цитувала пресслужба Донецької державної військово-цивільної адміністрації.
Потім ця публіка поїхала безпосередньо до лінії блокування, де Ігор Лапін обізвав ветеранів російсько-української війни «мародерами» і «наволоччю», а Тетяна Чорновол навіть побилася з активістками, після чого поскаржилася в поліцію щодо нападу на її депутатську недоторканість… Подальшого розвитку ця трагікомічна історія не мала.
Не тільки вояжі на Донбас із Тетяною Чорновол та Ігорем Лапіним зробили впізнаваним для волинян ще одного персонажа: колишнього та нинішнього народного депутаті від Волноваського виборчого округу №60 Дмитра Лубінця.
В минулому скликанні він належав до фракції «Блок Петра Порошенка Солідарність» та вірно слідував у фарватері тодішнього Гаранта Конституції. Мало того: неофіційно він навіть перебрав на себе функції «куратора Волині» від тодішньої «партії влади» та відкрив у м. Луцьку свою нардепську приймальню! Зрозуміло, що Дмитро Лубінець та його високопоставлені родичі у Волноваському р-ні імітували співпрацю з волинськими благодійниками, коли ті будували в місті-побратимі Луцька перший у цій частині Донбасу храм ПЦУ – церкву Миколая Чудотворця. Співпраця була, здебільшого, на словах…
Але коли ситуація змінилася, Дмитро Валерійович із новим посвідченням парламентаря записався в іншу фракцію.
Хто за кулісами?
Чому справа штурму та підпалу офісу Партії регіонів у лютому 2014 р. раптом стала актуальною? Поза всіляким сумнівом, слід встановити та притягнути до відповідальності причетних до загибелі охоронця Володимира Філіппова. Але чому ж тоді досі не покарано вбивць «Небесної сотні» та 13 міліціонерів, які загинули під час Євромайдану? І чи має моральне право та законні підстави очолювати Державне бюро розслідувань Олександр Бібіков – особа, яка в судах захищала обвинуваченого у державній зраді президента-втікача Віктора Януковича не з примусу, а з власної волі та за солідну грошову винагороду від кривавого донецького клану?
І чи не забагато в Україні на лаві підсудних опиняється одних тільки жінок, які воювали на Донбасі з місцевими найманцями Кремля та регулярними військами РФ: Надія Савченко, Софія Федина, Маруся Звіробій і тепер ось уже і Тетяна Чорновол?
Світлана КОМА.
На фото пресслужби Донецької обласної державної військово-цивільної адміністрації: Тетяна Чорновол (друга справа) у березні 2017 р. у м. Краматорську під час мітингу за відновлення торгівлі з ОРДЛО.
- Коментуйте FaceBook
- Коментуйте ВКонтакте
ТОП Новини
З Днем працівника лісу! Волинські сумоїсти здобули нагороди на чемпіонаті Європи Лісівники Школярі до Міжнародного Дня Миру організували благодійний ярмарок У Луцьку “на зебрі” збили дівчину У Луцьку провели благодійний ярмарок задля хворих дітей У Торчинській територіальній громаді відкрили поліцейську станцію Керував “під шафе” та хотів підкупити поліцейських: слідство розпочало кримінальне провадження У Нововолинську Volkswagen збив велосипедиста: чоловік - в реанімації “Green forest”: у ліцеї № 9 в Благодатному відкрили гурток лісництваІнтерв'ю


- Опитування
- Результати