Війна… пам’яті

Війна… пам’яті

День Перемоги як новітня зброя маніпуляцією історією в руках кремлівського окупанта.


В Москві – черговий напад істерики. Обурилися рішенню міської влади столиці Чехії – Праги, котра на площі імені Інтербригади демонтувала пам’ятник радянському маршалові Іванові Конєву та вирішила його встановити на звичайному кладовищі. Росія обурилася і почала вимагати, щоб його віддали їй. Дійшло до відвертих погроз із боку ФСБ, тому чеські спецслужби взяли під захист очільника району «Прага 6», де знесли тоталітарник монумент, Ондржея Коларжа та мера Праги Зденека Гржіба. Тому очільники місцевої влади м. Праги навіть звернулися до Президента Європейської Комісії Урсули фон дер Ляєн з вимогою засудити напади Росії на державу-члена Європейського Союзу.

Що в цій історії важливе для українців? Насамперед, слід не забувати, що переможна історія Другої світової під назвою «Вєлікая Отєчєствєнная война» після розпаду СССР взята верхівкою РФ на озброєння для спроб відродження імперії.

Насправді ця війна розпочалася 23 серпня 1939 р., коли Берлін і Москва підписали секретний договір про спільне знищення Польщі, що й реалізували 1 вересня (нацисти) та 17 вересня (більшовики). Тільки після 22 червня 1941 р. СССР вступив до Антигітлерівської коаліції, тож разом і з допомогою Великої Британії, США, Франції, Канади та інших держав продовжив Другу світову війну вже проти свого недавнього побратима – Третього рейху та його союзників. Дійсно, 8 травня за європейським часом і 9 травня за московським представники гітлерівської Німеччини капітулювали не перед СССР, а перед усіма країнами Антигітлерівської коаліції.

І тут якраз слід звернути увагу на бої за м. Прага, де 5 травня 1945 р. вибухнуло народне повстання. Проти військ СС і Вермахту виступили й колаборціоністькі дивізії т. зв. «Россійской осободітєльной армії» генерала-зрадника Андрєя Власова, які спільно з повстанцями й очистили місто від окупантів. Лише 9 травня війська 1 Українського фронту маршала Івана Конєва вступили в Прагу, коли вона вже була повністю звільнена…

Тому, якщо вже й треба було ставити монумент на честь визволителів столиці Чехії, то аж ніяк не радянській армії, а, як це не парадоксально звучить, російським власовцям, командирів яких разом із Андрєєм Власовим НКВД заарештувало і повісило.

Утім, і після 8-9 травня 1945 р. Друга світова війна тривала. Зокрема, тисячі волинян у складі РККА брали участь у боях із японцями на Далекому Сході і багато з них загинули там та поховані в братських могилах. Капітулювала Японія лише 2 вересня, і ця дата справедливо вважається завершенням цієї війни.

То чому ж досі в свідомості українців сидить пропагандистський цвях Кремля щодо Перемоги 9 травня? І доки місцева та центральна влада будуть продовжувати безлдіяльністю очевидну наругу над пам’яттю жертв Другої світової, коли на меморіалах (у тому числі у м. Луцьку!) досі бовваніє цифра 1941 замість 1939, а закінчення цієї війни не відзначається 2 вересня?

Володимир ДАНИЛЮК.

На фото з архіву УІНП: зґвалтовані та вбиті кремлівськими окупантами українські жінки в львівській тюрмі в період 22-30 червня 1941 р.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (612) - 86.1%
Пізно (26) - 3.7%
Яка різниця? (14) - 2%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.4%
Мені байдуже (30) - 4.2%