Ностальгія чи спецоперація?

Ностальгія чи спецоперація?

Такою вже є людська свідомість. Минуле видається світлим, теплим і щасливим. У ньому всі молоді, здорові та живі. З часом емоції згасають, виникають інші здобутки чи проблеми, але прожиті роки не відпускають. Особливо ті, що пов’язані з дитинством… І нічого в цьому поганого немає тільки за однієї умови: якщо під сентиментальністю не приховується холодний розрахунок.


19 травня в довідковій літературі значиться як День піонерії. Давно не червона дата в календарях Незалежної України. Але для багатьох, особливо в соцмережах, привід для ностальгії за дитячо-юнацькими роками… Мовляв, як гарно ж було: діти ходили в туристичні походи, відпочивали в піонерських таборах, були дружними, завзятими та працьовитими…

Між тим, насправді радянська піонерія була зовсім не розвитком цивілізованого скаутського руху, а модернізацією більшовицької ідеологічної машини під вимоги «будівництва світлого майбутнього».

Після перемоги фінансованого німецьким кайзером червоного перевороту в 1917 р. перед заколотниками на чолі з Владіміром Лєніним постало завдання штучного вирощування «нової радянської людини», для якої партія мала бути ріднішою від рідних батьків. Наприкінці 1921 р. «Російський комуністичний союз молоді» (згодом – ВЛКСМ) постановив, а 19 травня 1922 р. на своєму зїзді офіційно створив свій підрозділ для малолітніх – піонерську організацію. Спочатку вона називалася на честь лідера повстання римських рабів – Спартака, а після смерті «вождя світового пролетаріату» і аж до розвалу СССР – на честь Владіміра Лєніна.

Для дітей придумали не лише гарну форму з червоними галстуками, не тільки барабани та горни і не лише туристичні походи, але й чіткі алгоритми поведінки. Один із найхарактерніших: «Піонери! В боротьбі за справу Комуністичної партії будьте готові!». «Завжди готові!», – лунала відповідь…

Тому й придумали для майбутніх піонерів відповідних героїв – наприклад, Павліка Морозова, який «заклав» своїх батьків-«куркулів» в ОГПУ, регулярно «сигналізував» про інших «ворогів народу», за що його розлючені селяни просто вбили. І мертвий донощик став ідолом…

Зрозуміло, що в період російсько-української війни на Донбасі агресивний Кремль використовує будь-яку можливість, щоб нагадати про свою імперську сутність. Тому там все активніше використовують історію як аргумент тиску на свідомість громадян інших держав. І навіть, здавалося б, безневинні спогади про «щасливу піонерію» з використанням тоталітарної та забороненої в Україні символіки – це, щонайменше, наруга над мільйонами жертв імперського минулого.

Що було в дитинстві, того не повернути. Честь тим, хто гідно прошов випробування обов’язковими в СССР «жовтенятами», «піонерами» та «комсомолією».  Шкода небагатьох, які продовжують жити з головою, обернутою назад.

Володимир ДАНИЛЮК.

На фото з «Вікіпедія»: піонерські форма та атрибутика 70-их років минулого століття.

 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (305) - 85.7%
Пізно (13) - 3.7%
Яка різниця? (8) - 2.2%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (16) - 4.5%
Мені байдуже (13) - 3.7%