Засмагати небезпечно?

Засмагати небезпечно?

З ініціативи дерматовенерологічної служби під патронатом Міністерства охорони здоров’я спільно з онкологічною службою в Україні навесні, перед початком пляжного сезону, відбуваються організовані масові огляди населення щодо наявності злоякісних новоутворень шкіри, зокрема меланоми.

Підвищена увага до новоутворень шкіри пояснюється їх значною поширеністю, невчасною діагностикою злоякісних форм, відсутністю належної онконастороженості у переважної частини лікарів і населення. Так, меланома в структурі всіх злоякісних новоутворень шкіри (ЗНШ) займає близько 10% серед інших онкоутворень, проте на неї припадає понад 80% смертності в цій групі.

Кількість уперше зареєстрованих випадків меланоми, на жаль, підвищується. За даними ВООЗ, щорічно у всьому світі реєструється більше 200 тис. випадків меланоми шкіри і приблизно 65 тис. смертей, пов’язаних із цією недугою.

У структурі онкологічних захворювань населення нашої області злоякісні новоутворення шкіри займають третє місце. Найбільш поширеними залишаються базальноклітинний і плоскоклітинний рак шкіри (БКРШ і ПКРШ), які об’єднують терміном немеланомні раки шкіри (НМРШ). Реальний рівень захворюваності НМРШ перевищує офіційні цифри, так як усі діагностовані випадки не завжди фіксуються в національних канцер-реєстрах. Передбачувана частота НМРШ неухильно зростає з 1970 р. Цей ріст захворюваності можна пояснити збільшенням часу перебування населення на сонці, а також використанням штучних джерел ультрафіолетового опромінення (УФ) для засмаги.

У чому актуальність проблеми?

Кількість сонячних днів улітку останніми роками зросла, а інтенсивність сонячного випромінювання перевищує всі допустимі норми. Через це необхідно формувати у населення відповідальне та уважне ставлення до наявних новоутворень на шкірі, зокрема родимок.

Родимками називають меланоцитарні невуси – доброякісні утворення з меланоцитів. Меланоцити – це клітини, які виробляють пігмент меланін, що захищає шкіру від шкідливого впливу ультрафіолетових променів. Тому при багаторазовому впливі ультрафіолету кількість меланіну збільшується і шкіра набуває коричневого відтінку (засмаги).

Зазвичай родимки – це рівномірно пігментовані округлі або овальні плями розміром до 5 мм із гладкою поверхнею, колір яких може варіювати від світло-коричневого до чорного. З часом вони не тільки збільшуються, але і піднімаються над поверхнею шкіри, отримуючи вигляд округлого вузлика. Часто на поверхні родимки можуть рости короткі волосинки. Переважно родимки – доброякісні утворення: вони ростуть пропорційно тілу людини і не створюють будь-яких незручностей. Медичним показанням до видалення родимок є їх травма. Перед видаленням необхідно провести дерматоскопічне обстеження утворення. Видалену родимку обов’язково (!) направляють на гістологічне дослідження.

У кожної людини можуть з’явитися родимки з підвищеним ризиком переродження в злоякісну пухлину. Такі родимки називаються диспласичними невусами, вони відрізняються більшими розмірами (більше 5 мм), асиметрією, нерівномірним забарвленням (два і більше відтінків), а також мають нерівний контур.

У 30% диспластичні невуси можуть передаватися спадково. Особливо уважно слід ставитися до родимок, що з’явилися після 20-річного віку.

Як розпізнати родимку, що перероджується?

Це досить просто – треба запам’ятати абревіатуру «АКОРД» меланоми, в якій кожна літера має своє значення: А – асиметрія (якщо умовною лінією розділити здорову родимку навпіл, половинки повинні бути рівними, поява асиметрії може бути однією із перших ознак переродження); К – край (у здорової родимки він рівний); О – окрас повинен бути рівномірним; Р – розмір (чим більша родимка, тим вищий ризик переродження (але розмір може бути і сумарним, тобто багато маленьких родимок збільшують ризик переродження однієї із них); Д – динаміка. Про переродження можуть свідчити будь-які зміни в динаміці: збільшення розміру, кровоточивість, поява кірочок.

Попередити хворобу

Меланома загрожує швидким метастазуванням. На жаль, повністю попередити переродження родимки не може ніхто. А от знизити ризик – цілком реально. Просто варто зменшити ультрафіолетове навантаження на відкриті ділянки шкіри і не допускати травмування родимки. А у випадку екстреної ситуації звернутися до лікаря.

Із переродженням родимки, сподіваємося, зрозуміло. Але меланома може виникнути і на здоровій шкірі… Вона іноді з’являється як самостійна пухлина, схожа на змінену родимку. При цьому її розмір часто дуже маленький – буквально кілька міліметрів.

Від раку шкіри меланома відрізняється типом клітин, з яких починається ріст пухлини. При меланомі вихідними є меланоцити (клітини, складовими яких є пігмент меланіну). А при раку шкіри – клітини епідермісу (не мають пігменту). Крім того, рак має значно сприятливіше протікання, як не дивно таке звучить, розвивається роками і дуже рідко метастазує.

Щоб зменшити ризик виникнення злоякісних пухлин шкіри, необхідно повністю виключити перебування на сонці в період із 10 до 16 год., відмовитися від відвідування соляріїв, категорично не допускати перебування на пляжі дітей у віці до 3-х років, використовувати сонцезахисний одяг, спеціальні засоби, проводити самостійний огляд шкіри з метою виявлення підозрілих новоутворень. Категорично заборонено заклеювати родимки пластиром. При виявленні новоутворень на шкірі та травмі родимки необхідно негайно звернутися до лікаря-дерматолога.

Що важливо: у рамках цього проекту безкоштовне скринінгове дерматоскопічне дослідження новоутворень шкіри відбуватиметься в обласному шкірно-венерологічному диспансері за адресою: м. Луцьк, вул. Шевченка, 30 із 23 по 25 квітня 2014 р. (з 9.00 до 16.00). Попередній запис за телефонами: 21-01-40, 72-27-90.

Леся КАРПЮК, головний позаштатний дерматовенеролог управління охорони здоров’я облдержадміністрації, головний лікар Волинського обласного шкірно-венерологічного диспансеру.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (579) - 87.1%
Пізно (24) - 3.6%
Яка різниця? (12) - 1.8%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.6%
Мені байдуже (22) - 3.3%