«Моя аптека скраю»

«Моя аптека скраю»

Чи є причини для здорожчання ліків, а головне – чи є на рівні області механізми впливу на вартість життєво необхідних препаратів? Знайти відповіді на ці запитання пробували під час оперативної наради під керівництвом голови облдержадміністрації Григорія Пустовіта, до участі в якій запросили не тільки державні контролюючі структури, а й представників фармації Волині.

Останні традиційно кивали на долар, аргументували графіками і цифрами, «ображалися» на те, що в уряді нема представника від галузі (бо фармація це одне, а медицина – інше), та «рекомендували» менше говорити про ціни. Мовляв, договоритеся, що не буде чим лікувати.

Усе ж на рівні влади існує порозуміння із представниками фармацевтичного ринку області. Ситуація щодо цін на ліки складна, шляхи виходу з цієї кризи Григорій Пустовіт запропонував бізнесу шукати разом.

Доповідати про цінову ситуацію на ринку ліків завідувач сектору Державної інспекції України з контролю за цінами Вікторія Темчишена розпочала з інформації про торговельні надбавки. Сьогодні хіба лінивий не розуміє, що саме надбавки – інструмент для маніпуляції з цінами. Або – один із інструментів. Власне, розмір надбавки не повинен перевищувати 25%, якщо товар вартує до 100 грн, 23% – від 100 до 300, 20% – від 300 до 500, 15% – від 500 до 1000, 10% – понад 1 тис. грн. Так-от, із надбавками навіть після здорожчання валюти у нас усе гаразд. У відсотковому вимірі – зміни якщо відбулися, то це не підстава вважати їх порушенням.

За словами Вікторії Темчишеної, з 1 квітня 2014 р. вводять сплату ПДВ з операцій з постачання лікарських засобів, і це також чинник, що призводить до зростання рівня роздрібних цін на лікарські засоби та вироби медичного призначення». Найбільше це стосується імпортних препаратів. Скажімо, аспірин німецького виробництва у квітні порівняно з лютим здорожчав на 57%, тоді як такий же вітчизняний препарат – лише на 10%. Навзаєм, стверджує пані Темчишина, на подорожчання вітчизняних ліків вплинуло зростання вартості імпортної сировини та паливно-мастильних матеріалів. І резюмує: «Органи державної влади на місцях не мають дієвих засобі впливу на цінову ситуацію щодо ліків в межах області. Держінспекція з контролю за цінами обговорює можливість введення граничних цін на ліки, яких найбільше потребує населення, так звані соціальні медпрепарати. Зараз вони в Україні удвічі-втричі дорожчі, ніж у сусідніх країнах».

Волиняни, як сусіди полякам, знають про величезну різницю у цінах на ліки в Україні та Польщі. Багато хто рятівні медпрепарати за кордоном і купує. Заробляють дивіденди до кишені на цій різниці і місцеві фармацевти.

Наразі на ниві фармації області господарюють 83 суб’єкти та діє 423 аптечних заклади. У народі вже навіть жартувати стали: якщо відкривається нове приміщення у Луцьку, це або банк, або аптека… Однак, за словами в. о. голови обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України Сергія Лугового, монополістів на ринку ліків Волині нема. Втихомирити ціни на ліки, на думку Сергія Лугового, можна за умови перегляду цінової політики щодо встановлення торговельних надбавок та забезпечення спеціальної програми, яка гарантувала стабільну вартість затребуваних препаратів для малозабезпеченого населення. Ще одна біда цього ринку – дистриб’юція товарів. На рівні АМКУ вже розпочато 7 справ щодо нав’язування тих чи інших ліків. Є такі проблеми на Волині, визнає пан Луговий. Однак про спроби «нав’язати» таким місцевим дистриб’юторам певну відповідальність за те, що фактично змушують людей купувати дорожчі ліки «з шухляди», почути не довелося…

Волинські «зубри аптекарської справи» не проігнорували нараду в облдержадміністрації. Щоб сказати головне: це вони першими страждають від коливань вартості валюти.

За словами Михайла Півнюка, директора ДП «Волиньфармпостач», мережі аптек, що належать до обласної комунальної власності, фактор впливу на подорожчання ліків – різка девальвація гривні. В аптеках «Волиньфармпостачу» в першомуму кварталі ц.р. надбавка становила 24,5%. Підприємство наразі йшло назустріч потребам і шукало можливості для забезпечення життєво необхідними препаратами волинян. Як буде далі? Михайло Півнюк розводить руками, як і його колеги.

Станіслав Шайко був менш обережний у своєму виступі. «Інфляція в першу чергу б’є по бізнесу, – наголосив він. – У нас працює 800 людей. Це теж немало. Головне питання на сьогодні – вартість торгових залишків на складах «Волиньфарму» в гривнях зросла на 17%, у доларах подешевшала на 41%. Всі розуміють, що ми не будемо рахувати в гривнях. Це фінансова катастрофа. Потрібно виждати, провести стабілізаційні заходи. І основне – зберегти товарний залишок. Тому якщо ми нині будемо говорити про ціну на аспірин… На кону – питання забезпечення лікувального процесу області».

Станіслав Шайко звернув увагу Григорія Пустовіта та усіх присутніх ще на один момент – фармація, на його думку, некерована галузь: «Не можна боротися із наслідками. Натомість я відчуваю відсутність адміністрування з боку влади».

Та коли Григорій Пустовіт у відповідь попросив Станіслав Шайка сформулювати пропозиції письмово, аби подати їх уряду, той зазначив, що доносив свою думку до столичної влади неодноразово, позаяк є членом Асоціації фармацевтів України. Одна з таких пропозицій, скажімо, стосується того, як… розгорнути мережу аптек у сільській місцевості.

Тільки як це вгамує процес здорожчання ліків, від якого стогне зараз український народ, як від рабського ярма, – залишилося незрозумілим.

Резюмуючи, Григорій Пустовіт наголосив: «Нині, на мою думку, відбувається чимало спекуляцій на ринку ліків. А має бути чесна ринкова конкуренція. Влада вже працює, аби врегулювати це питання й зробити ціни на життєво необхідні ліки доступними широким верствам населення. Шукати важелі впливу необхідно, адже люди повинні купувати якісні ліки за прийнятними цінами».

Під час наради голова облдержадміністрації також доручив створити комісію для перевірки законності проведення тендерів обласною клінічною лікарнею щодо закупівлі ліків коштом держави. Підставою послужили скарги громадян. Важкохворим, які потребують рятівних ліків, на Волині пропонують вітчизняні аналоги, дешевші на 100 грн, але з масою побічних ефектів, тоді як львів’ян лікують імпортним препаратом. Григорій Олександрович також подякував фармацевтам за готовність чути владу і сприяти врегулюванню ситуації на ринку ліків та закликав до подальшої співпраці на користь волинянам.

Олена ЛІВІЦЬКА.

 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (612) - 86.1%
Пізно (26) - 3.7%
Яка різниця? (14) - 2%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.4%
Мені байдуже (30) - 4.2%