Не маєш субсидії? Запитай про компенсацію

Не маєш субсидії? Запитай про компенсацію

Після зростання тарифів на газ, тепло й гарячу воду побільшає сімей, яким допоможуть із комунальними платежами.

Перед здорожчанням газу житлову субсидію отримували до 800 тис. українських сімей, із яких 28 тис. мешкають на Волині. Тепер на допомогу претендуватимуть до 1 млн 400 тис. родин.

Сьогодні навіть в умовах «затягування пасків» житлові субсидії все одно надаватимуть. За словами директора департаменту соцзахисту Волинської облдержадміністрації Світлани Мишковець, таку підтримку матимуть родини, які за комунальні платежі віддають більше 10% або 15% свого сукупного доходу.

Перше відсоткове число стосується родин пенсіонерів чи інших непрацездатних громадян, а також сімей із неповнолітньою дитиною, інвалідом І або ІІ групи.

Друге (тобто 15%) поширюється на сім'ї, члени яких є повнолітніми та мають офіційний дохід.

Як зазначає Світлана Мишковець, на призначення субсидії впливає також площа приміщення, яку займає сім'я. Зокрема на кожного приписаного члена повинно бути не більш як 21 кв. м плюс додаткових 10,5 кв. м загалом. Коли це однокімнатна квартира, до уваги береться загальна площа житла.

Отож, якщо в результаті підрахунку в помешканні виявиться «зайва» житлова площа, за неї доведеться платити в повному обсязі.

Тепер про форму «житлової допомоги».

Коли субсидія стосується придбання скрапленого газу або пічного побутого палива, то надається вона готівкою і раз на рік.

Якщо ж це допомога з оплатою комунальних послуг (водо-, газо-, електропостачання тощо), вона – безготівкова і призначається раз на півроку. Тобто через шість місяців наймач житла повинен знову надати в місцеві органи соцзахисту такі підтверджувальні документи:

заяву; довідку про доходи кожної особи, зареєстрованої в помешканні; декларації про доходи та майновий стан осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні.

Зібрати цілий пакет документів необхідно тому, що для призначення субсидії важлива не тільки офіційна зарплатня всіх дорослих членів, але й інформація про можливу наявність двох і більше квартир, будинків чи автомобілів, земельних ділянок тощо.

В обласному департаменті соцзахисту зауважують: їхні інспектори враховують також, чи претендент на субсидію не оплатив перед цим навчання, ремонт, купівлю техніки й подібне (вартість переліченого не повинна перевищувати 10-кратної величини прожиткового мінімуму для згаданої сім’ї).


Світлана Мишковець також наголошує: якщо працездатного віку приписаний ніде не навчався й не перебуває на обліку в центрі зайнятості, то така сім’я теж не має права на отримання субсидії на загальних підставах.

Окрім того, соцінспектори перевіряють, чи нема у приписаних осіб додаткових джерел прибутку, які не зазначено в декларації про доходи (приміром, здача квартири в найм, неофіційні заробітки, прибуткове утримання худоби, птиці, дохід від народних промислів, використання сільськогосподарської техніки, вантажівки, мікроавтобуса тощо).

Отож, перш ніж призначити субсидію, фахівці департаменту враховують дуже багато нюансів, про які повідомляють безпосередньо претенденту на «комунальну» допомогу.

Але варто зауважити: у виняткових випадках на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов субсидію можуть призначити за рішенням комісій, що утворені при райдержадміністраціях та міськвиконкомах.

БУДЕ ЩЕ ОДИН ВИД ФІНАНСОВОЇ ПІДТРИМКИ

1 липня, як відомо, зросте вартість житлово-комунальних послуг. Ось тому, каже Світлана Мишковець, до житлових субсидій додасться ще один вид допомоги – компенсація.

На неї зможуть розраховувати навіть родини, які на субсидію не мали права, але сукупний дохід приписаних членів сім'ї не перевищує прожиткового мінімуму.

Щоб його підрахувати, приплюсуйте цифри, зазначені в Законі України «Про Державний бюджет на 2014 рік», де йдеться:

для дітей віком до 6 років щомісячний прожитковий мінімум становить 1 тис. 032 грн, для дітей віком від 6 до 18 років – 1 тис. 286 грн, для працездатних осіб – 1 тис. 218 грн, для осіб, котрі втратили працездатність, – 949 грн.

Компенсація, яку цим сім’ям даватиме держава, – то і є різниця тарифів за газ і тепло до та після подорожчання.

Тобто якщо сім’я з двох батьків, дитини до 6-ти й дитини 6-18 років має:

– сукупний дохід 4000 грн (недотягує до прожиткового мінімуму, котрий для цієї родини, згідно з показниками вгорі, становить 4754 грн);

– раніше платила за «комуналку» 250 грн, а з 1 липня – 350,

то їй компенсують ось цю різницю до та після подорожчання, тобто 100 грн. Це при тому, що родина ні до, ні після подорожчання не мала житлової субсидії, оскільки платила за «комуналку» менше 400 грн (тобто менше 10% від 4000 грн свого сукупного доходу).

Якщо ж аналогічна сім’я до подорожчання платила 350 грн комунальних платежів (тобто менше 10% сукупного доходу і відтак не мала субсидії), а після подорожчання плата становитиме 450 грн (тобто більше 10% сукупного доходу), то родина здобуде право на субсидію (у 50 грн) і право на компенсацію. Таким чином підрахуємо для цієї сім’ї вартість комунальних платежів із 1 липня: 450 грн – 50 грн (субсидія) – 50 грн (компенсація) = 350 грн.

Але, зауважують у департаменті соцзахисту, обов'язковою вимогою для отримання субсидії та компенсації є вчасний щомісячний розрахунок за комунальні платежі. В іншому разі право на отримання грошової допомоги скасовується.

– Навіть якщо людина не може розрахуватися за «комуналку» з об’єктивних причин (скажімо, через затримки із зарплати), вона повинна надати необхідні довідки в місцеві органи соцзахисту, – наголошує Світлана Мишковець.

В затвердженому 5 квітня ц. р. порядку призначення й надання субсидій (компенсацій) йдеться також про те, що коли в якогось із працездатних членів сім’ї дохід відсутній при обчисленні сукупного доходу родини, то його дохід приймається на рівні прожиткового мінімуму.

А ще субсидії та компенсації надаватимуть лише в межах затверджених норм споживання (про це вам детальніше розкажуть фахівці соцзахисту).

Шкода тільки, що ні прожитковий мінімум, ані пенсії найближчим часом не зростатимуть. І це тоді, коли через подорожчання з 1 травня газу ми будемо за так звану конфорку платити у півтора раза більше. А з липня на 40% зросте вартість тепла й гарячої води.

Оксана БУБЕНЩИКОВА.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (591) - 87%
Пізно (24) - 3.5%
Яка різниця? (12) - 1.8%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.5%
Мені байдуже (23) - 3.4%