«Плахой». Терорист?

«Плахой». Терорист?

Вранці 21 липня 44-річний рецидивіст Максим Кривош сів на луцькій автостанції в  рейсовий автобус сполученням «Краснилівка-Берестечко». З цього розпочалися резонансні події, котрі отримали назву «теракт»…

Приблизно о 9 год. 25 хв. ще невідомий громадянин зателефонував на лінію «102» в поліцію і повідомив, що захопив заручників та вимагає переговорів із найвищим керівництвом держави. Так розпочалася резонансна історія, до якої будуть ще не раз повертатися правоохоронці, політики і державні діячі, але ніколи не зможуть забути випадкові жертви надзвичайної події – водій і пасажири звичайної маршрутки…
На той час автобус уже стояв біля пам’ятника Лесі Українки. Театральний майдан. Поруч – драмтеатр, через дорогу – ГУ Нацполіції Волині.
Силовики оточили місце події (вивели навіть БТРи!) та оголосили аж 2 оперативних плани: спочатку поліцейський «Заручник», потім – «Бумеранг» від СБУ. Щоправда, блокування цієї частини міста провели вкрай недбало: фактично годину після інформації про теракт потік автотранспорту з боку вул. Чернишевського і Шевченка безупинно рухався аж до драмтеатру, прямісінько в епіцентр подій, які вже ознаменувалися кількома пострілами з вогнепальної зброї…
На превеликий жаль, навіть у такій ситуації силовики не забезпечили роботу мобільного інформаційного центру, де журналісти могли б оперативно дізнаватися про найголовніші події, отримувати відповіді від уповноважених посадових осіб. Тож в умовах хаосу медіа шукали і знаходили новини де завгодно, навіть спілкувалися з «терористом» «Плахім»: миру – Максим Кривош, уродженець с. Гай Оренбурзької обл. Росії, потім проживав і навчався в школі та університеті у м. Луцьку, де був вперше засуджений за кримінальний злочин. Із того часу в біографії – 11 років за гратами, шлюб у колонії з жителькою м. Дубно Рівненської обл., у результаті якого в подружжя є 15-річний син.
Періодично здійснюючи постріли та кидаючи на майдан вибухові пристрої без осколків, «Плахой» через медіа поширював вимоги до центральної влади: щоб прислали якомога більше журналістів, щоб визнали себе ватажками корупції судді, прокурори, поліцейські, очільники СБУ, а також перші особи нинішньої та минулої державної влади… А ще – аби нинішній Президент Володимир Зеленський на своїй сторінці в соцмережах розмістив кінофільм «Земляни», випущений на екрани в 2005 р.
Натомість Глава держави, який саме цього дня брав участь у візиті Президентки Швейцарської Конфедерації в м. Київ, відрядив у м. Луцьк боротися з терористом не голову СБУ Івана Баканова, а міністра МВС Арсена Авакова. Або міністр сам зголосився сюди приїхати…
Чим запам’ятався Арсен Борисович, так це гучними промовами перед привезеним зі столиці «журналістським пулом», а ще – грубим порушенням Правил дорожнього руху, адже кортеж міністра проїхав «проти шерсті» вулицями з одностороннім рухом  (Богдана Хмельницького і Словацького) до «чорного входу» в споруду ГУ Нацполіції у Волинській області, де пообіді високопосадовець провів нараду. Задовго до цього в одному з вікон будівлі по вул. Винниченка, 11 було зафіксовано дірку від кулі, випущеної Максимом «Плахім».
До цього зі збурювачем спокою намагалися сконтактувати, щоб провести переговори. Серед тих, хто героїчно зголосився обміняти себе на кількох заручників (13 безневинних людей справді мучилися в стані шоку в спекотному автобусі під дулом автомата неадекватна!), виявився навіть керівник одного зі столичних сайтів Юрій Бутусов, офіційно хвора на коронавірус особа, яку на час лікування ізольовано від суспільства…
Натомість Максим Кривош, чиї батьки – з Камінь-Каширського р-ну, попередив, що не лише маршрутка замінована, а вибухівка схована ще в одному з людних місць м. Луцька. І що в нього є спільники в інших містах держави…
А ще – що в 2014 р. в одному з наших видавництв випустив доволі дивну книгу «Философия преступника: Апология Свободы Антисистема», де серед іншого зазначив:
«Мене 15 років виправляють, але я не виправився, а скоріше навпаки – я ще більше став тим, ким я є. Чому? Тому, що я справляюся з самим собою і тому не виправляюся іншими. Тому, що я не продаю себе страхом. Мене можна вбити, але це не виправить. Я – це завжди Я, бо – Я можу. Я можу, тому що є лише одне, чого я не можу – не бути Злочинцем. Я можу, тому що вирішую все сам і живу по-своєму. Я можу, тому що я Один. І я не боюся. Злочинець – це глибина і не може не бути ним той, у кого вона є...».



Приблизно о 17.00 зловмисник, кожен рух якого тримали на прицілі розташовані поблизу снайпери спецпризначенців, устиг ще постріляти по безпілотнику та пожбурити на бруківку предмет, який вибухнув.
Орієнтовно в 19.00 «Плахой» дозволив заступнику голови Нацполіції Євгенові Ковалю передати пасажирам автобуса воду. За сценарієм жанру, генерала поліції після цього мужнього кроку мають або представити до звання Героя України, або підвищити на посаді.
З дружиною, яка приїхала з м. Дубно, у нецензурній формі розмовляти не захотів.
Оскільки згодом Президент Володимир Зеленський, відволікшись від переговорів із Президенткою Швейцарії Симонеттою Соммаругою, виконав одну з вимог терориста і записав відео, де закликав усіх подивитись кіно «Земляни» (згодом його видалили), то терорист відпустив літню жінку, підлітка та вагітну жінку.
Апофеоз історії. Приблизно о 21.45 Максим Кривош відпустив усіх заручників. Потім сам вийшов із маршрутки і 1 хв. 15 сек. стояв в очікуванні, коли його знешкодять. До особливо небезпечного терориста наблизилося 3 правоохоронці, лише один із яких тримав напоготові автомата. Йому акуратно одягнули наручники і – повалили на площу. Саме цей ефектний кадр згодом фігурував у рапорті Арсена Авакова про успішне знешкодження «Плахого»… І лише згодом на повному ходу біля автобуса загальмував БТР зі спецпризначенцями, пролунав шумо-світловий вибух, від якого ніхто не постраждав.
Міністр Арсен Аваков одразу повідомив, що вже виявили спільників «Плахого» в інших містах, один із яких навіть затриманий у м. Харкові: вилучили патрони і вибухівку... Про можливе замінування якогось об’єкту в м. Луцьку не сказав нічого.
Вранці 22 липня прес-служба Глави держави оприлюднила таке повідомлення:
«Президент України Володимир Зеленський, коментуючи операцію зі звільнення заручників у м. Луцьку, зазначив, що зі свого боку робив усе, щоб зберегти життя людей, спілкуючись із Максимом Кривошем 7-10 хв.:
«Ми домовилися про те, що він зробить перший крок – відпустить декількох людей. У нас була інформація про пораненого, і я попросив його відпустити пораненого, вагітну жінку й дитину. Він сказав, що пораненого немає, що це був блеф. Тому домовилися, що відпустить трьох людей, і я після цього запишу відео».
За словами Глави держави, було досягнуто домовленості, що через півгодини після того, як відеозвернення Президента з’явиться в соцмережі, зловмисник випустить всіх людей із автобуса.
«Приблизно так відбулося: десь за 30-40 хвилин (після відео звернення, – ред.) він відпустив заручників», – зауважив Володимир Зеленський.
Президент наголосив, що це був очевидний крок, який допоміг уникнути штурму захопленого автобуса й не ризикувати життям навіть однієї людини:
«Я з такими принципами живу, жив, буду жити – стати Президентом і залишитися людиною. Ми маємо результат – усі живі. Ми не боремося за рейтинги – ми боремося за життя. І для мене це найголовніша цінність», – зазначив Глава держави».



Чи доручить Президент України відповідним службам із РНБОУ провести додаткове ретельне розслідування цієї історії щодо перевірки можливої інсценізації правоохоронцями «теракту», наразі невідомо. Хоча певні підстави для цього помітні і неозброєним оком…
P.S. 22 липня о 12. 00 відбувся брифінг за участі начальника Головного управління Національної поліції у Волинській області Юрія Крошка та начальника Управління СБУ у Волинській області Павла Данюкова. За словами силовиків, для виконання спецоперацій було залучено близько 200 правоохоронців, крім того було надано фізичну допомогу особовим складом та спецзасобами сусідніми областями: Рівненською та Львівською. Окрім переговорів з терористом, які проводилися у телефонному режимі, вибухотехніки обстежували найбільш людні місця на наявність вибухових пристроїв та проводилися перевірка рейсових автобусів. 
На сьогодні, терорист перебуває у Луцькому слідчому ізоляторі, ведеться слідство з пошуку його спільників та каналів отримання зброї. Усі 13 заручників перебувають у задовільному стані, з ними працюють психологи.

Володимир ДАНИЛЮК,
Ольга КОНОНЧУК.

На фото Віктора РАЙОВА і Ольги КОНОНЧУК:під час спецоперації; Максим Кривош; брифинг Юрія Крошка та Павла Данюкова.


  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (542) - 87.8%
Пізно (21) - 3.4%
Яка різниця? (10) - 1.6%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (21) - 3.4%
Мені байдуже (20) - 3.2%