Хто в лісі рубатиме… корупцію?

Хто в лісі рубатиме… корупцію?

Новий керівник облуправління лісомисливського господарства попередив про кадрову чистку та нові методи роботи.

Такого аншлагу давно вже не бачило обласне УЛМГ. Близько двохсот уповноважених від лісового колективу області зайняли зал засідань. Хто не вмістився, відчиняє двері й сідає у  фойє. Чимало хто, не знайшовши місця, стоїть коло сходинок.

Розкішний букет червоних троянд, що чекає коло трибуни, недвозначно свідчить про особливу подію: у крісло Богдана Колісника, який майже 15 років керував лісівниками Волині, скоро сяде нова людина.


І ось зал підвівся! Зеленою доріжкою йде до сцени голова Державного агентства лісових ресурсів України Валерій Черняков, за ним – голова облдержадміністрації Григорій Пустовіт і його «аграрний» заступник Микола Собуцький, депутати Верховної Ради України Анатолій Вітів і Євген Мельник, від обласної ради – перший заступник голови Олександр Пирожик і заступник Ігор Гузь та, а заключним – як на правах гостинного господаря – Василь Мазурик, якого за мить представлять як нового начальника.

Частина поважної делегації займає крісла за найбільшим столом. Обоє нардепів не знаходять стільця в перших рядах і повертаються «на гальорку». Микола Собуцький скромно примостився на підвіконні.

Першим бере слово Валерій Черняков, ковельчанин, який до призначення керівником Держлісагентства був депутатом Верховної Ради від «Свободи»:

– Волинь – це перша в Україні область, яка отримала нового керівника «лісового» управління. Та запевняю: 90 відсотків начальників УЛМГ будуть звільнені. Сьогодні вони ховаються за лікарняними та відпустками. Але їх це, повірте, не врятує, і СБУ в тому допоможе, – впевнено говорить Валерій Черняков. – Ми з вами повинні відновити престиж професії лісівника. Раніше його інакше, як «злодій», не називали. Хоча не завжди і не всі тут присутні в тому винні.


Аби позбутися ганебного тавра, головний лісівник України вимагає від підлеглих законності та прозорості в усьому, що стосується деревини:

– Маємо по максимуму продавати товар, а не сировину, тим самим гарантуючи нові робочі місця. Маємо ламати корупційні схеми, відрізати фірми і фірмочки-присоски, через які вівся тіньовий бізнес. По областях ми виявили масу прикладів, коли керівник облуправління чи лісгоспу створював приватну структуру, в якої купував транспорті послуги для управління, таким чином до власної кишені кладучи колосальних розмірів державні кошти! Щоби це все викорінити, кадрових ротацій не оминути. Тому попереджаю: скаже вам Василь Васильович (Мазурик, – авт.) писати заяву на звільнення – виконуйте.

Крім ламання корупційних схем, назвав голова Держлісагентства і низку інших завдань. Серед них – вирішення з Міноборони проблеми так званих агролісів. Велику увагу звернув Валерій Черняков на освіту і статус лісівника (якого можуть прирівняти до держслужбовця), зауважив на необхідності повернути під крило УЛМГ спеціалізовані коледжі, куди направляти дітей на навчання, звідки брати на практику і згодом мати високоосвічених спеціалістів.


Василь Мазурик, Валерій Черняков, Григорій Пустовіт.


Григорій Пустовіт підтримав тези голови Держлісагентства:

– Сьогоднішнє представлення повинно дати для Волині не лише нового керівника – нові методи роботи! Впродовж багатьох років ми отримували з лісу інформацію, як із лінії фронту. Вирубка дерев перетворилася на суцільне винищення! – відверто сказав голова облдержадміністрації. – Далеко не всі посадові особи управління відповідали критеріям моральності, вважали ліс джерелом власного збагачення. Тому обласна влада ставить перед вами завдання: жодних корупційних схем, жодного тіньового використання народного багатства. А хто цього не зрозуміє, то більш зрозуміло пояснять прокуратура та інші контролюючі служби.

Олександр Пирожик теж не став «співати дифірамбів» присутнім у залі:

– Волиньрада приділяла лісу велику увагу. Під час майже кожної сесії виникали суперечки щодо роботи УЛМГ. Між обласними депутатами й колишнім керівництвом управління постійно існували тертя. Думаю, відтепер закулісні ігри відійдуть у минуле.

І ось нарешті слово надається начальнику управління лісового та мисливського господарства Волинської облдержадміністрації Василеві Мазурику – новому керівнику та не новій у цій сфері людині.


Пройшовши шлях від помічника лісничого до директора держлісгопу, майже десять літ відпрацювавши під керівництвом Богдана Колісника та зрештою покинувши лісову галузь через призначення головою Гурійської райдержадміністрації, Василь Мазурик прекрасно знає «цю кухню» зсередини. А тому обходиться без загальних фраз «працювати во ім’я» чи «трудитися на благо».

Про майбутні методи управління зазначає: велосипед вигадувати не будемо. Про обов’язкові принципи каже: здоров’я працівника і його гідність мають стати для керівника першочерговими.

– Догма «Ліс – наше багатство» відтепер повинно звучати: «Ліс – народне багатство». Люди чекають від нас змін, і ми повинні виправдати їхні надії та повернути довіру преси. Для «розкачки» немає часу. Працювати починаємо вже. У вівторок на 9.00 чекаю від директорів держлісгоспів звіти про роботу. Їхати не потрібно, вистачить документа в електронному вигляді. Але відразу попереджаю: звіти мають бути реальні. Перестаємо брехати. Перестаємо приписувати, аби виглядати ліпше за сусіда.

Серед вимог, які озвучив головний лісівник Волині, – прозорість у роботі підприємств і офіційне працевлаштування там людей, стабільні податки в бюджет і конкуренційна обстановка.

– Я дякую за все позитивне, але негативне обрубуємо вже сьогодні.

Корупція, тіньові схеми з лісовими ресурсами – змінюємо завдяки електронному обліку (він після впорядкування буде зручним у користуванні). Наступне – послуги (заготівля, вивезення, лісопилення). Ви знаєте цю проблему і знаєте, як її закрити.

Аукціони: вони будуть, але зі змінами в положеннях. Щоби продукція не лежала незатребувана, а могла щоденно офіційно продаватися вроздріб.

Охорона лісу: від пожеж, самовільних рубок – усе в законне русло! – такий перелік завдань від нового керівника.

Закликавши колег учитися ефективно використовувати лісові ресурси, взамін Василь Мазурик обіцяє достойну і вчасну зарплату працівникам, роботу на законних підставах, із гарантованим соціальним захистом і пенсійним забезпеченням, а також ставлення до них як до колег і партнерів.

Слухаючи нового очільника, молодше покоління лісівників записує тези в блокнот. Колеги більш поважного віку ні ручки, ні листочка не тримають. Очевидно, покладаються на пам’ять та досвід.

У залі під час виступу – повна тиша. І тільки коли троянди врешті опиняються в руках Василя Васильовича, лунають оплески.

Попередивши присутніх, що нарада цим не завершується, Василь Мазурик проводить почесних гостей та відразу погоджується на бліц-інтерв’ю.

– У вас на піджаку з’явився значок ВО «Свобода». Це якось вплине на подальшу роботу?

– Значка мені щойно прикріпив депутат Верховної Ради України, мій однопартієць Анатолій Вітів. Та це нічого не міняє. Політики в лісі має бути мінімум. Бо вона не допомагає рости  дереву чи проростати насінині. А відтак, де політика не потрібна, будемо її по максимуму відкидати.

– Чи знаєте про тіньові схеми Богдана Колісника?

– Не знаю. Але стосунки з Колісником маю, причому цілком нормальні. Ми разом працювали, в багатьох питаннях знаходили точки дотику. Було несприйняття окремих моментів, методів, способів. Та загалом я Богданові Івановичу дякую. Він дав мені можливість розвинутися як спеціалісту. І наслідком цього є й сьогоднішнє призначення. 

– Яке ваше ставлення до того, що працівник управління лісомисливського господарства поєднує роботу з бізнесом?

– Особисто я бізнесу свого не маю і ніколи не хотів. Близько двох років відпрацювавши у приватній структурі, переконався: це зв’язує та ставить у залежність. А щодо колег вважаю: якщо людина викладатиметься на роботі, для бізнесу в неї просто фізично не буде часу. Тож доведеться вибирати щось одне. Тим паче, цього вимагає закон.

– Тема зубрів і постійне скорочення їхньої популяції. Якось ведете це вирішувати?

– Насамперед хочу отримати достовірну інформацію. Залежно від того прийму рішення про подальшу роботу. Але досвід Білорусі та Польщі показує: зубри живуть у наших умовах і непогано себе почувають. Тож спробуємо відтворити їхню популяцію. А побачити результати роботи обов’язково запрошу ЗМІ.

Доки тривало бліц-інтерв’ю, під дверима головного лісівника вже стояли представники «Правого сектору», «Автомайдану» та інших формувань. «Прийшли глянути у вічі новому керівнику», – пояснюють. Тож наступними до розмови Василь Мазурик запрошує громадських активістів.  

Оксана БУБЕНЩИКОВА.

Фото автора.

 

    

 

 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (591) - 87%
Пізно (24) - 3.5%
Яка різниця? (12) - 1.8%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.5%
Мені байдуже (23) - 3.4%