Пандемія наростила безробіття

Пандемія наростила безробіття

Із початком карантину, спричиненого гострою респіраторною хворобою Covid-19, усі філії та базові центри Волинського обласного центру зайнятості перейшли на дистанційне обслуговування клієнтів. Коли епідеміологічна ситуація дещо покращилася, двері обласної служби зайнятості знову стають відкритими для відвідувачів. Але життя продовжує вносити свої корективи. Тому вже після брифінгу очільника волинської Служби зайнятості Романа Романюка урядовці знову запровадили жорсткі обмеження…

– Ми тривалий час не збиралися та не зустрічалися, але, як ви знаєте, ми плануємо регулярні такі зустрічі в останню п’ятницю місяця. Радий вас бачити і хотів би поділитися інформацією про те, як ми працюємо, які наші досягнення щодо зменшення безробіття, а також відносно важливих аспектів нашої діяльності. Я не відкрию Америки чи якогось секрету, коли скажу, що в останній період ми працювали в особливих умовах, в умовах карантину. Вони досить суттєво вплинули на економіку України, на світову економіку, а також на рівень безробіття, – таким був вступний спіч директора обласного Центру зайнятості Романа Романюка під час чергової прес-конференції для місцевих мас-медіа . Відбулася вона 31 липня у Луцькому міському центрі зайнятості, де того дня журналісти спостерегли чимало людей, яких привела одна і та ж мета: якнайшвидше знайти роботу із хорошим заробітком.

Коронавірусна пандемія досить суттєво вплинула на виробничий ритм підприємств усіх форм власності. Карантинні обмеження не обійшли стороною і Волині. У той же час вони досить яскраво висвітлили особистісні риси характеру керівників. Багато з них, як зауважив Роман В’ячеславович, продемонстрували, що вони цінують та дорожать своїми працівниками. Тому зберегли і не допустили скорочення. Окремі послали в оплачувану відпустку. Та є непоодинокі приклади, коли недобросовісні керівники працівників просто звільнили. Схоже, що люди живуть одним сьогоднішнім днем і не думають за майбутнє. Завтра знову доведеться шукати спеціалістів. Звільнений назад не повернеться. Це аксіома. Тож доведеться брати будь-кого з вулиці і навчати по-новому.

  –  Ми дуже чекали можливості відкрити наші приміщення для обслуговування клієнтів. Із 20 липня цього року всі філії та базові центри Волинського обласного центру зайнятості почали «живе» спілкування з клієнтами,– інформує нас його очільник. – Звичайно, приділяємо максимальну увагу дотриманню всіх протиепідеміологічних заходів. Ми проводимо температурний скрінінг кожному відвідувачу, всі робочі місця облаштовані захисними екранами, працівники забезпечені спеціальними щитками та індивідуальними масками, дезрозчинами. Дбаємо не тільки про безпеку своїх працівників, а й наших відвідувачів.

У результаті відновлення безпосередньої роботи з клієнтами станом на 28 липня ц. р. у Волинській службі зайнятості зареєстрували 1952 вакансії: на підприємствах оптової та роздрібної торгівлі – 697 (35,7%); переробної промисловості – 233  (11,9%); транспорті та складському господарстві – 119  (6,1%); державному управлінні та обороні – 107  (5,5%); інших сферах – 796 вакансій (40,8%).  

– Навіть у досить непростий період  обласна служба зайнятості не припиняла, а навіть, навпаки, посилювала свою діяльність, – каже Роман В’ячеславович. – Ми намагаємося підтримати всіх, хто на власному прикладі відчув негативні наслідки карантину. Професійна команда обласної служби зайнятості відкрита для кожного, хто потребує фахової консультації та підтримки».

Очільник Центру зайнятості в нашій області задоволений, що Уряд оперативно відреагував на надзвичайну епідеміологічну ситуацію і прийняв зміни до законодавства, спростивши процедуру постановки на облік і отримання допомоги з безробіття. Чимало звернень, як поінформував Роман Романюк, надійшло від заробітчан, які повернулися з-закордону. Для цього потрібно було подати дві заяви встановленого зразка. У цей період мінімальний розмір допомоги зріс з 650 до 1000 грн. Вона виплачується у день подачі заяви. Завдяки цьому центри зайнятості в повному обсязі здійснювали свої повноваження, хоча до 20 липня працювали в режимі он-лайн. І, все ж, ситуація з безробіттям надзвичайно складна. Динаміка у цьому процесі негативна як в Україні, так і на Волині, яка має середньостатистичні показники. Якщо на перше березня на обліку в центрах зайнятості перебувало дещо більше дев’яти тисяч людей, то на перше липня ц. р. – понад 16 тис. Удвічі менше з 12 березня до 1 липня ц. р. працевлаштовано, порівнюючи з таким періодом минулого року.

Державні служби зайнятості не припиняли  під час карантину і організації професійного навчання безробітних і їх профорієнтацію.У цей період 77 безробітних здобували нові робітничі професії (12 напрямків) за різними формами навчання (дистанційно, дуально). Зокрема, верстатник широкого профілю – 1, візажист – 2, водій тролейбуса – 9, кондитер – 1, кравець – 21, кухар – 10, манікюрник – 2, перукар – 1, покоївка – 7, рибовод – 2, слюсар з ремонту авто – 10, флорист – 11.

– Одна з професій, на яку хочу звернути особливу увагу, – водій тролейбуса, –інформує Роман Романюк. – У цей час слухачі здобували практичні навички. Місто було порожнє, транспортних перевезень не здійснювали, але поодинокими тролейбусами у нашому місці кермували наші безробітні, які здобували професію водія тролейбуса. Випуск повноцінних дев’яти фахівців відбудеться на початку вересня».

Під час карантину на стажування направили 241 безробітного за 64 професіями та спеціальностями (менеджери з логістики та постачання, юристи, слюсарі з ремонту сільськогосподарських машин та устаткування, слюсарі, садівники, продавці, касири торговельної зали, кухарі, перукарі, сировари тощо).

У червні 14 безробітних на замовлення санаторію «Лісова пісня» навчалися дистанційно у Рівненському ЦПТО ДСЗ на курсах цільового призначення за напрямками «Організація харчування в санаторно-курортних комплексах» та «Основи організації і техніки обслуговування підприємств ресторанного господарства в санаторно-курортних комплексах».

– Коли наші приміщення були закриті для відвідування, ми проводили різноманітні онлайн-навчання, вебінари, тренінги. Загалом надали 15 729 індивідуальних профінформаційних та профконсультаційних послуг,  із них – 12 123 дистанційно в режимі он-лайн. Провели 742 профорієнтаційних групових заходи, з них – 570 дистанційно. Серед найпоширеніших онлайн-платформ використовували  безоплатні програми Skype, Messenger, Facebook, Viber, – поінформував Роман Романюк.

Новелою липневої прес-конференції стало запрошення на неї трьох учорашніх клієнтів Луцького міського центру зайнятості, які за допомогою його фахівців уже знайшли роботу. Ось що, зокрема, сказав Роман Риталюк:

– Мене скоротили з попереднього місця роботи. Через те я опинився на біржі. 22 липня я прийшов до свого спеціаліста і він мені запропонував просто спробувати знайти себе на «Модерн Експо». Наступного дня пішов туди. Відбулася співбесіда з начальником відділу. Він усе пояснив доступно й акуратно, що, до чого, як. Тоді запитав: «Ким Ви хочете працювати?» Запропонував мені відразу три чи чотири вакансії. Провів цехами, показав, де працювати і що та як робити. Через кілька днів я вже був працевлаштований. Але знаєте, що мене найперше запитали на підприємстві? Чи є в мене бажання працювати? Розумію чому, бо дехто приходить уже з чіткою думкою, що йому тут просто не подобається. Якщо нема бажання, то нема смислу щось розказувати.

Вдячний, що за допомогою служби зайнятості, працівники якого досить толерантно ставилися до мене, вдалося влаштуватися на роботу. Під час карантинних обмежень спілкувалися у телефонному режимі, коли центр зайнятості запрацював, запросили прийти. Результат не забарився.

Подібне журналісти почули і від двох інших учорашніх клієнтів Служби зайнятості, що красномовно засвідчило про позитивні тенденції у цьому важливому сегменті економіки.

Володимир ПРИХОДЬКО.

На фото Віктора РАЙОВА: під час прес-конференції.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (595) - 86.4%
Пізно (24) - 3.5%
Яка різниця? (12) - 1.7%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.5%
Мені байдуже (29) - 4.2%