Шляхами славних традицій

Шляхами славних традицій

6 лютого у Литовській Республіці побувала офіційна делегація нашої держави, яку очолив Президент України Віктор Янукович. До її складу було включено голову облдержадміністрації Бориса Клімчука, адже свого часу Борис Петрович працював Надзвичайним і Повноважним Послом України в цій балтійській країні.

Поза усіляким сумнівом, візит виправдав усі сподівання. Адже у столиці Литви Вільнюсі під головуванням нашого глави держави Віктора Януковича та його литовської колеги Далі Грібаускайте не тільки відбулося Шосте засідання Ради Президентів України та Литовської Республіки, а й було реалізовано низку важливих для двосторонніх стосунків між стратегічними партнерами заходів та знайдено точки дотику в спільному вирішенні геополітичних проблем сучасності з максимальним врахуванням інтересів громадян обох країн. 
А як, власне, може бути інакше, коли український та литовський народи мають багатовікову історію добрих взаємин, а в часи Середньовіччя належали до однієї держави, яку очолював великий князь Вітовт?
Отже, після врочистої зустрічі української делегації на летовищі у Вільнюсі кортеж автомобілів рушив до резиденції керівництва Литви. А потім відбулася низка передбачених протоколом заходів.
Насамперед слід відзначити, що Президент України Віктор Янукович та Президент Литовської Республіки Даля Грібаускайте довго спілкувалися у форматі віч-на-віч, де обговорили важливі для обох сторін проблеми. Згодом керівники держав підписали Дорожню карту розвитку стратегічного партнерства між Україною та Литовською Республікою на 2013-2014 рр., яка передбачає чимало цільових заходів, спрямованих на поглиблення взаємодії сторін за основними напрямками, наповнення стратегічного партнерства між Україною і Литовською Республікою конкретним змістом.
У присутності глав держав також підписано протокол Шостого засідання Ради Президентів України і Литовської Республіки. Документ відображає основні домовленості, досягнуті під час зустрічей та переговорів, підтверджена позиція щодо стратегічного характеру міждержавних відносин України і Литви, прагнення в подальшому активно співпрацювати на всіх пріоритетних напрямках, серед котрих актуальною залишається тематика міжнародної та регіональної політики. Також відзначається необхідність продовження активної й послідовної взаємодії України та Литви із забезпечення цілей європейської інтеграції Української держави.
Особливу увагу приділено питанням співпраці в галузі економіки. Зусилля двох країн повинні бути спрямовані на покращення торговельного та інвестиційного клімату, забезпечення ефективного функціонування існуючих інституційних механізмів співробітництва, підтримання ефективної взаємодії в енергетичній сфері й питаннях енергетичної безпеки, підвищення ефективності роботи потяга комбінованих перевезень «Вікінг».
Протокол визначає також практичні питання двостороннього співробітництва з питань міжнародної безпеки і регіональної політики, взаємодію в рамках міжнародних і регіональних організацій.
Віктор Янукович під час зустрічі з Головою Сейму Литви Відасом Гєдвіласом підкреслив: Україна сподівається на підписання Угоди про асоціацію з Євросоюзом під час головування Литви в ЄС і зацікавлена в подальшому розвитку та поглибленні двосторонніх стратегічних відносин із Литовською Республікою. Також глава держави зазначив, що Україну та Литву пов’язують тісні взаємини. «Дуже цінуємо наші стратегічні стосунки», – сказав він, наголосивши на важливості розвитку їхньої торговельно-економічної складової.
Говорячи про міжнародне співробітництво, Президент подякував Литві за підтримку євроінтеграційних прагнень нашої держави та висловив сподівання на підписання Угоди про асоціацію з Євросоюзом у нинішньому році. «Ми б хотіли, щоб цьогоріч під час головування Литви в ЄС Україна підписала Угоду про асоціацію і зону вільної торгівлі», – сказав він, нагадавши, що для досягнення цієї мети в Україні активно впроваджуються реформи та відбувається адаптація вітчизняного законодавства до європейських стандартів.
Голова Сейму Литви у свою чергу зазначив: Україні варто й надалі дотримуватися динаміки реформ. Він переконаний, що час, який залишився в України до саміту Східного партнерства, який відбудеться в листопаді у Вільнюсі, необхідно ефективно використати, адже ще є кілька напрямків, за якими Україні потрібно працювати для наближення до ЄС. «Щоб Вільнюський саміт став успіхом і для України, і для Європи», – сказав Відас Гєдвілас. Він також запевнив Президента: під час головування України в ОБСЄ вона може розраховувати на підтримку Литви.
Оскільки Президент України виступає за створення постійно діючого українсько-литовського бізнес-форуму, то на зустрічі з представниками литовських ділових кіл він наголосив на необхідності його створення найближчим часом. Віктор Янукович відзначив, що обговорив це питання з Прем’єр-міністром Литовської Республіки Альгірдасом Буткявічюсом під час окремої зустрічі. Основна мета бізнес-форуму – розробити інструменти співпраці між підприємцями обох країн. Президент підкреслив, що Україна зацікавлена в тому, аби вітчизняний бізнес мав дорогу на литовський ринок. Він також додав: наша держава зацікавлена у спільній роботі з Литвою на ринках третіх країн.
Прем’єр-міністр Литви Альгірдас Буткявічюс у свою чергу висловив всебічну підтримку діалогу України з Європейським Союзом та крокам України, спрямованим на зміцнення енергетичної безпеки.
У рамках візиту у Вільнюс підписано Угоду про співробітництво між Державною службою України з контролю за наркотиками та Департаментом із контролю за наркотиками, тютюном і алкоголем при Уряді Литовської Республіки.
Також українська офіційна делегація на чолі з Президентом України Віктором Януковичем узяла участь і в заходах, які мають високе духовне значення. Слід відзначити церемонію вшанування загиблих за незалежність Литви на Антакальніському меморіальному комплексі. Саме тут офіційні особи та делегації іноземних держав покладають вінки до Монументу 13-ти захисників свободи Литви, які загинули 16 січня 1991 р. під час захоплення радянськими десантниками будівлі Литовського радіо і телебачення та Вільнюської телевізійної вежі. 
Віктор Янукович також поклав квіти до пам’ятника Тарасу Шевченку у Вільнюсі. Робота зі спорудження монумента, до речі, розпочалася ще 2008-го, коли Борис Клімчук був Надзвичайним і Повноважним послом України в Литовській Республіці, а відкрито 3 вересня 2011 р. у рамках святкових заходів до 20-ліття Незалежності України та 20-ліття встановлення дипломатичних відносин між Україною і Литвою
Згодом наш Президент поспілкувався з представниками української громади Литви.
За матеріалами прес-служби Президента України.



  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (607) - 86.2%
Пізно (25) - 3.6%
Яка різниця? (14) - 2%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.4%
Мені байдуже (29) - 4.1%