Оптимістична трагедія Леоніда Каденюка

Оптимістична трагедія Леоніда Каденюка

Якщо влада Петра Порошенка проігнорувала прощання з українським астронавтом №1, то Президент Володимир Зеленський дієво долучився до пошанування підкорювача Всесвіту з місії STS-87.

Спецкор «Волинської газети» Олексій Артамонов у вже далекому лютому 2018 р. виявився єдиним із представників обласних мас-медіа, які побували на величній, але трагічні події в столиці: країна прощалася з першим та єдиним українським астронавтом, Героєм України Леонідом Каденюком. І розповів не лише про хвилюючі миті прощання з підкорювачем Всесвіту, але й про дивну поведінку високопосадовців, які,здебільшого, самоусунулися від пошанування Леоніда Каденюка. 
Хто такий Леонід Каденюк, мабуть, зайвий раз розповідати не варто. Але деякі суттєві деталі з його біографії навести доречно.
Він народився 28 січня 1951 р. у с. Клішківці Хотинського р-ну Буковини в родині сільських учителів. Закінчив військове училище, став першокласним льотчиком, пройшов курс підготовки до польоту в Космос на ще радянському багаторазовому «човнику» «Буран». У 1995 р. він був відібраний в групу космонавтів Національного космічного агентства України. Пройшов підготовку до космічного польоту в NASA на американському космічному кораблі багаторазового використання як фахівець з корисного навантаження. У період з 19 листопада до 5 грудня 1997 р. здійснив політ до зірок на американському МТКК «Колумбія» місії STS-87. Після повернення на Землю удостоївся звання Героя України. І… Про нього забули. 
Традиційній українській владі олігархи зазвичай значно цікавіші, ніж підкорювачі Всесвіту. Тому Леонідові Костянтиновичу не пропонували ніяких посад, де він би міг сповна і на державному рівні реалізувати весь свій корисний потенціал. Залишалося тільки працювати з громадськістю та виховувати молодь у патріотичному дусі…
Він повернувся у Вічність зоряного неба вранці 31 січня 2018 р, коли здійснював традиційну ранкову пробіжку в районі Царського села в Печерському районі м. Києва. Його велике і щире серце зупинилося, як тільки зозуля накувала 67 літ…
Велелюдна церемонія прощання з астронавтом №1 відбулася в перших числах лютого 2018 р. Серед інших в столицю поїхав спецкор «Волинської газети» і громадський активіст Олексій Артамонов. Він виявився фактично єдиним представником волинських мас-медіа, які провели Леоніда Костянтиновича в останню путь. А потім – написав статтю «Дотик до Всесвіту», яку було опубліковано 8 лютого 2018 р. 
Ось найважливіші моменти з хвилюючої розповіді Олексія Артамонова:
«Свого часу, а було це 5 жовтня 2017 р., саме Леонід Каденюк вручав мені подяку Товариства «Знання України» за підписом його голови, члена-кореспондента НАПН України В. І. Кушерця та вченого секретаря, заслуженого журналіста України В. Ф. Василашка. Леонід Каденюк був веселий, жартував, на піджаку сяяла Зірка Героя України… Леонід Костянтинович був генерал-майором Збройних Сил України, заступником Генерального інспектора Генеральної військової інспекції при Президентові України з питань авіації і космонавтики. І водночас, що мене дуже вразило, надзвичайно простий і людяний у спілкуванні. Того пам’ятного дня, потиснувши мені руку, він підбадьорливо промовив: «Олексій Євгенійович, держися! Все буде добре!»… 
І пригадувався його безсмертний політ на навколоземну орбіту на борту американського БТКК «Колумбія». За правилами польоту, всі астронавти почергово замовляли улюблені мелодії для побудки екіпажу. Леонід Каденюк обрав для цього Гімн України. Тож національний Славень нашої держави у Всесвіті над Землею прозвучав двічі. Його на борт «Колумбії» транслювали з Центру управління польотом. 
А познайомилися ми з ним ще в 2015 р. у столичному виставковому центрі на Лівобережжі. Він відкривав Міжнародну туристичну виставку. Звісно, я пишався цим знайомством.
Тож почувши гірку новину, вирішив провести легендарну людину в останню путь. У касі залізничного вокзалу мені пішли назустріч, виділили плацкартне місце на поїзд «Луцьк-Київ». О 5.58 був уже в столиці. Але де відбудеться прощання з видатним українцем? Офіційних повідомлень про це не було, доводилося тільки здогадуватися. Інтуїтивно зайшов у Володимирський собор, знаю там старосту Івана. Він і повідомив мені, що прощання з Леонідом Каденюком розпочнеться у їхньому соборі о 9 год. ранку. 
…Запам’яталося, що першою попрощатися зі своїм земляком прибула велика делегація з Чернівецької обл., серед яких були односельці та рідні космонавта з с. Клішківці. Десь до півсотні місцевих жителів, простих українських селян! Я спілкувався з ними. Усі вони дуже болюче сприйняли сумну звістку, були надзвичайно пригнічені. Очолювали цю земляцьку делегацію голова Клішковецької сільської ОТГ Хотинського р-ну Василь Ченківський та голова Чернівецької облдержадміністрації Олександр Фіщук. 
Після панахиди у Володимирському соборі труну із тілом перевезли для прощання у клуб Кабінету Міністрів України. Серед перших, хто прийшов віддати шану славетному українцю, був народний артист України Іван Попович. Ми із ним теж знайомі особисто. Тож помітивши мене, Іван Дмитрович із великим жалем мовив: «Ех, Олексію, не зберегли таку людину!». Такої думки дотримувалося багато з присутніх.
Відтак з’явився другий Президент України Леонід Кучма з академіком НАН України, директором Національного інституту стратегічних досліджень Володимиром Горбуліним. Згодом прийшли перший та третій Президенти України – Леонід Кравчук та Віктор Ющенко. Помітив Міністра соціальної політики України Андрія Реву, віце-Прем’єр-міністра з гуманітарних питань В’ячеслава Кириленка, першого віце-Прем’єр-міністра України – Міністра економічного розвитку і торгівлі України Степана Кубіва, Міністра культури України Євгена Нищука, віце-Прем’єр-міністра України Геннадія Зубка, Київського міського голови Віталія Кличка… Тільки от чинний Президент України Петро Порошенко не знайшов часу віддати останню шану єдиному астронавтові Незалежної України!
Після прощання відбувся траурний мітинг, на якому виступили Чернівецький міський голова Олексій Каспрук (Леонід Каденюк був почесним громадянином Чернівців, – авт.), голова ГО «Земляцтво буковинців у місті Київ «Буковина» Валерій Цибух, Вчений секретар правління Товариства «Знання України» Василь Василашко… Переповнений зал слухав їх зі сльозами на очах: «Так, відходить великий українець, її правдешній Герой…»
Після мітингу стали виносити вінки. Їх було дуже багато. Знадобилася і моя допомога. Вже несучи, а мені передали їх аж два, зауважив, що один – від Міністерства оборони України, другий – від Товариства «Знання України», котре активно представляв перший космонавт України. Символічне поєднання…
…Траурна процесія з урядового кварталу направилась на Байкове кладовище. Я бачив, як спецавтомобіль в’їхав на центральну алею почесних поховань і повіз труну із Леонідом Костянтиновичем майже у її кінець, до місця останнього спочинку. Щоб провести Героя України у вічність, тут зібралося близько тисячі киян та мешканців інших міст. Фактично, вся Україна. Серед них були посадовці, співробітники Державного космічного агентства України, друзі, близькі, родина, журналісти, багато простих людей. Тут вже була почесна варта. Якоїсь миті прозвучав салют і було виконано Державний гімн України.
Погода була тепла, безсніжна… Поховали Леоніда Каденюка навпроти могили Героя України, Народного артиста України Дмитра Гнатюка.
…Жалобний обід відбувся у ресторані готелю «Київ». Прийшло 280 людей.
Екс-прем’єр-міністр України Валерій Пустовойтенко, радник голови Державного космічного агентства України Едуард Кузнєцов, голова Клішковецької сільської ОТГ Хотинського р-ну Василь Ченківський висловили співчуття дружині космонавта Вірі Юріївні та двом його синам – Володимиру та Дмитру, рідним та друзям. Дружина Віра Юріївна, говорячи з сумом і великою печаллю, подякувала усім, хто прийшов попрощатися з її чоловіком. 
Не стало в України крилатої людини, великого патріота! Що тут сказати. Свого часу, щоб талановитий юнак зміг вступити до льотного училища, а туди приймали тільки після 17-ти, голова приймальної комісії попросив РАЦС дописати шістнадцятирічному мрійнику один рік… «Дописати» б видатному космонавту бодай ще рік життя в останній січневий день 2018-го… Та, мабуть, не було кому попросити про це у Всевишнього…».
І ось справа належного пошанування астронавта №1 України нарешті зрушила з мертвої точки. І якщо колишній глава держави Петро Порошенко всіх повчав будувати «собачі будки», то нинішній Президент України Володимир Зеленський активно долучився до благородної справи: до   на могилі Леоніда Каденюка буде встановлено та освячено монумент.
«Славетна постать Леоніда Каденюка назавжди вписала нашу країну в історію дослідження космосу та зміцнила міжнародний авторитет держави. На похованні Леоніда Костянтиновича було чимало політиків найвищого рівня, та ніхто з них не спромігся вирішити питання належного вшанування пам’яті великого українця. Таке ставлення до власних Героїв з боку держави є неприпустимим. Ми це змінимо», – окреслив ситуацію Володимир Зеленський.
Ще 28 січня, у день народження Каденюка, Президент України доручив уряду вирішити питання фінансування меморіалу. Однак, зазначає прес-служба глави держави, наявний у чинному законодавстві механізм є досить забюрократизованим, а отже, може затягнути процес створення пам’ятника за державний кошт на декілька років.
«Ми не можемо і не будемо чекати ще два, три або чотири роки, щоб на могилі Героя України нарешті з’явився пам’ятник. Ми зробимо це за особисті кошти», – сказав Володимир Зеленський.
Архітектурний проєкт монумента вже є, його розробила родина Леоніда Костянтиновича самостійно. Для збору коштів на встановлення пам’ятника родина також створила власну громадську організацію та благодійний фонд.
Тому Володимир Зеленський повідомив: разом із працівниками Офісу Президента та уряду зробить свій власний внесок у благодійний фонд і сприятиме організації встановлення монумента: 
«Відкриття пам’ятника заплановане на 19 листопада – дату, коли Леонід Костянтинович здійснив політ на шатлі «Колумбія».
Відтак, «Волинські газеті» знову доведеться відряджати спецкора видання в столицю. Тільки цього разу тональність його репортажу буде не лише трагічною, але й оптимістичною.

На фото Олексія АРТАМОНОВА та «Вікіпедії»: Герой України Леонід Каденюк; церемонія прощання з астронавтом №1.


  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (612) - 86.1%
Пізно (26) - 3.7%
Яка різниця? (14) - 2%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.4%
Мені байдуже (30) - 4.2%