Призвали. Навчили. Що далі?

Призвали. Навчили. Що далі?

Волиняни, які проходять навчання на рівненському  полігоні, хотіли знати подальшу свою долю. І дізналися: одних солдатів відправлять додому, наступних – призвуть.

Минулими вихідними із рівненського полігону приїхали тисячі волинян. Їх протягом березня-квітня мобілізували й відправили на військові навчання. Але те, що розповіли захисники, викликало сльози матерів і дружин.

Не називаючи своїх імен, жінки скаржилися на тяжкі умови навчання рідних.

– Нашим чоловікам давали по одній консерві на день! Кого закріпили за машиною – спав у кабіні. Кому поталанило менше – прямо на сирій землі. Досить того, що перед мобілізацією медогляду не було, так від холоду майже всі призвані похворіли! Кашель, нежить, температура. Прийшли в «санчасть», а там кажуть: «У нас кожна таблетка на вагу золота». В результаті вже є хворі із запаленням легень, – нарікають жінки.

Волинянок турбують випадки самогубства, вживання на полігоні спиртного (хоча на Великодні свята родичі самі привезли захисникам чимало оковитої).

Хвилюються жінки й за працевлаштування чоловіків. Бо чимало мобілізованих кинули роботу, втім замість обіцяних 1 тис. 700 привезли додому по 300 грн, які заплатили за 2,5 тижні військових навчань.

– Як за такі гроші можна прогодувати сім’ю? Тим більше жінкам, які чи без роботи лишилися, чи перебувають у декретній відпустці, – бідкаються оповідачки.

Своїми хвилюваннями вони діляться не лише із журналістами, а й із депутатами обласної ради й парламентарями. Зокрема, нещодавно в районах Волині відбувалися зустрічі народного депутата Богдана Бенюка та першого заступника голови облради Олександра Пирожика. І їм жінки також вручили «петицію невдоволення». Говорили на подібні теми на зустрічі із заступником голови облдержадміністрації Романом Карпюком та заступником голови облради Ігорем Гузем і головні редактори основних волинських газет.

Однак самі мобілізовані, котрі на час нашої розмови вже повернулися з дому на полігон, були куди спокійнішими за своїх матерів і дружин. Вони зауважили, що на сирій землі вже ніхто не спить. У наметове містечко, розгорнуте на території полігону, ще раніше привезли дошки, з яких змайстрували так звані нари, дали матраци. Із харчуванням теж проблем нема: працює їдальня, цивільне населення постійно допомагає провізією. А от чого дійсно бракує, так це медикаментів.

– Найбільш затребувані препарати – від кашлю, застуди, підвищеної температури, – зізнаються військовозобов’язані. – Щодо алкоголю, то офіцери намагаються контролювати ситуацію, але вночі перевірити тисячі мобілізованих просто нереально.

Одначе співрозмовників турбують не побутові умови, кашель чи подібне. Хвилює повна невизначеність із тим, що буде далі:

– Коли нас призвали, сказали: 45 днів – і додому. Багато із тут присутніх мали хорошу роботу, посаду. Запитуємо командування: чого очікувати? Чи відпустять нас після президентських виборів? Цього тижня нібито має бути передислокація. Ходять чутки, що нас будуть заміняти строковики. Жодної відповіді ми не почули.

Знайти відповідь спробували й журналісти «Волинської газети». Ми зв’язалися телефоном із народним депутатом Богданом Бенюком, який під час зустрічі з волинянами пообіцяв розібратися:

– Так, я звертався в Міністерство оборони. Там мене запитали: чи сам бачив викладене в листі, чи перевіряв інформацію? Зізнався, що не перевіряв. Натомість у Міноборони запевнили: на рівненському полігоні ситуація цілком нормальна і те, що сказали жіночки із сіл, більше схоже на фантастику. Тому особисто я дивуюся, як можуть чоловіки, яким по 25-30 років, скаржитися на кашель у той час, коли під загрозою – цілісність України! В такому віці треба вже усвідомлювати небезпеку, яку несе східний агресор, а не думати за побутові незручності. Щодо працевлаштування, то за мобілізованим робоче місце буде зберігатися. Але сподіватися на те, що до 23 травня все стабілізується, не варто. І чоловіків учили стріляти чи кидати гранати не для того, аби після навчань відпускати. Я розумію хвилювання дружин і сльози матерів, розумію, що кожне життя безцінне, проте всім нам треба зберігати витримку. Найближчі дні можуть стати переломними для України, тож ми повинні бути до всього готові.

В обласному військкоматі порадили про ситуацію з мобілізованими отримати в підполковника Івана Підопригори, який безпосередньо перебуває на полігоні. Та розмова з Іваном Миколайовичем вийшла дуже коротка:

– По телефону я не буду вам надавати жодної інформації. Щось цікавить – звертайтеся в письмовій формі.

– До кого?

– В оперативне командування.

– Яке? За якою адресою?

– В Рівне.

– До кого саме, назовіть прізвище.

– Та ви все одно не встигнете.

– Значить, цього тижня наших чоловіків таки перекидатимуть ближче до кордонів?

– Це секретні відомості.

А ось заступник обласного комісара Володимир Бондарук повідомив:

– Потреба в медикаментах від ГРВІ існує. Тому якщо є охочі допомогти – можуть везти ліки чи безпосередньо на полігон, чи у Волинський облвійськкомат. А ми, зібравши достатню кількість медпрепаратів, самі завеземо їх мобілізованим. Нарікання на відсутність медичних послуг безпідставна. Перш ніж призвати, ми кожну людину запитали про стан здоров’я. Зараз, якщо чоловік скаржиться на самопочуття, йому надають допомогу. Із розпиванням алкогольних напоїв також боремося, є факти вилучення спиртного. Про випадок із самогубством, то чоловік вдався до суїциду, бо його покинула дівчина. Щодо терміну в 45 днів (після чого нібито мало «все завершитися»), то він стосувався періоду не навчань, а часткової мобілізації. Цей термін закінчився 3 травня, й відтоді облвійськкомат нікого нового не призивав. А питання «додому» може вирішити тільки Президент, підписавши указ про демобілізацію, – сказав підполковник Бондарук. Та щоб не забирати надію у військовозобов’язаних, додав:

– По завершенні чергового призову відбудеться вишкіл для строковиків. Саме вони мають замінити осіб, яких мобілізували цієї весни.

До слова, 1 травня в. о. Президента України Олександр Турчинов підписав указ «Про заходи щодо підвищення обороноздатності держави». В документі йдеться: призов на строкову службу відбуватиметься із травня до липня. До лав Збройних сил потраплять чоловіки 18-25 років, котрим дозволяє стан здоров’я. Але про орієнтовну кількість призовників поки не відомо.

Окрім того, ще всередині квітня обласний військовий комісар Олег Галак зазначив: має бути друга хвиля мобілізації, за кількістю не менша від попередньої.

На підтвердження цього у вівторок, 6 травня Верховна Рада України ухвалила Закон «Про затвердження Указу Президента України «Про часткову мобілізацію».

Згідно з Указом, «часткова мобілізація проводиться на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.

Мобілізація проводиться протягом 45 діб із дня набрання чинності цим Указом.

Призов військовозобов’язаних, у тому числі резервістів, та поставку транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, інших військових формувань України здійснюватиметься в обсягах, визначених мобілізаційними планами з урахуванням резерву».

Указом створюють умови для доукомплектування Збройних сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, інших військових формувань України військовозобов'язаними відповідно до потреб, забезпечення формування військових частин територіальної оборони.

Однак деталі, сказав заступник комісара Володимир Бондарук, – це теж конфіденційна інформація.

Верховна Рада також проголосувала за те, щоб рекомендувати в.о. Президента України:

– заборонити посадовим особам публічно надавати інформацію про антитерористичну операцію та коментувати хід її виконання; визначити та уповноважити на це, за поданням керівника антитерористичною операцією, спеціальну офіційну особу;

– вжити заходів із проведення кожних 45 діб ротації та звільнення осіб, призваних на військову службу у зв'язку з мобілізацією, окрім тих, які виявили бажання продовжувати військову службу в особливий період;

– Генеральному прокурору України доручити перевірити факти звільнення з роботи та відмови у виплаті заробітної плати громадянам, призваним на військову службу у зв’язку з мобілізацією;

– звільнити без зволікань з військової служби осіб, призваних на військову службу у зв’язку з мобілізацією, у разі виявлення проблем зі станом їхнього здоров’я, через сімейні обставини або інші поважні причини, визначені законодавством.

Рекомендації від Верховної Ради отримав також Кабінет Міністрів. Вони стосуються вжиття негайних заходів стосовно підвищення мотивації до проходження військової служби шляхом:

– вирівнювання розміру грошового забезпечення військовослужбовців усіх складових сектору безпеки і оборони шляхом його підвищення;

– встановити на особливий період розмір грошового забезпечення військовослужбовців строкової служби на рівні відповідної категорії військовослужбовців контрактної служби;

Постановою Кабінету Міністрів і Національного банку України рекомендовано опрацювати питання та прийняти рішення про звільнення на весь особливий період військовослужбовців, які призвані на військову службу у зв'язку з мобілізацією, від сплати пені та штрафів за несвоєчасне погашення кредитів, запровадження кредитних канікул.

За цей закон проголосувало 246 народних обранців, не голосувало 26 парламентарів, тих, хто утримався чи проти – не було. Підтримали законопроект парламентарі, що мають прямий стосунок до Волині: Анатолій Вітів і Євген Мельник («Свобода»), Катерина Ващук, Ігор Єремеєв, Степан Івахів, Сергій Мартиняк (група «Суверенна європейська Україна»), а також позафракційні Григорій Смітюх та Ігор Палиця. Член фракції «УДАР» Юрій Савчук не голосував, як і його лідер Віталій Кличко та позафракційний кандидат у Президенти України Петро Порошенко. Члени фракції Компартії України Адам Мартинюк і Василь Демедюк були відсутніми.

Цього ж дня ухвалено Закон України «Про внесення змін до статті 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яким «у разі призову їх на військову службу під час мобілізації, на особливий період до Збройних сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та Державної спеціальної служби транспорту, на службу до органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, органів та підрозділів цивільного захисту, податкової міліції та Державної кримінально-виконавчої служби України виплата пенсій на час такої служби не припиняється».

Отож, вівторкова сесія Верховної Ради дала відповіді на основні питання, що їх піднято в публікації.

Оксана БУБЕНЩИКОВА.  

 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (612) - 86.1%
Пізно (26) - 3.7%
Яка різниця? (14) - 2%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.4%
Мені байдуже (30) - 4.2%