Як законно провести мирний протест

Як законно провести мирний протест

Останні роки жителі України і країн світу активно висловлюють свою незгоду з політичними змінами, обмеженнями прав та свобод людини та громадянина, дискримінацією за різними ознаками, в тому числі національною ідентичністю, гендерною ознакою, сексуальною орієнтацією, політичними переконаннями. Право збиратися мирно, закріплене як міжнародно-правовими актами, так і Конституцією України. 

Про це консультують юристи Луцького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.  

Відповідно до ст. 39 Конституції України громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.

Однак таке право не є абсолютним і обумовлюється повідомним способом легалізації тих чи інших протестів чи демонстрацій. Окрім того, в інтересах національної безпеки воно може бути обмежене судом.

Варто зазначити, що законом не передбачене право органів, які сповіщаються про майбутній протест, відмовити чи заборонити заявникам його провести.

Проте у своєму тлумаченні ст. 39 Конституції України, Конституційний Суд України зазначив, що строк завчасного сповіщення має бути достатнім для того, щоб органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування могли визначитися, наскільки проведення таких зібрань відповідає закону, та в разі потреби, згідно з частиною другою статті 39 Конституції України, звернутися до суду для вирішення спірних питань.

З огляду на таке тлумачення, випливає, що основною вимогою до організаторів та учасників протесту є дотримання законодавства України. Планомірно, що у разі порушення кимось законодавства України, скажімо, застосування зброї, органи Національної поліції мають обов’язок виявлення та усунення порушення законодавства.

Що ж до самої тривалості строків завчасного сповіщення, вони конкретно не визначені. Конституційний Суд України наголошує, що повідомлення має бути здійснено у розумних межах, які не повинні обмежувати передбаченого статтею 39 Конституції України права громадян. Такі строки мають слугувати гарантією реалізації цього права громадян.

Упродовж цього строку зазначені органи мають здійснити і ряд підготовчих заходів, зокрема, для забезпечення безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингу, походу чи демонстрації, підтримання громадського порядку, охорони прав і свобод інших людей.

У разі необхідності органи виконавчої влади чи місцевого самоврядування можуть погоджувати з організаторами масових зібрань дату, час, місце, маршрут, умови, тривалість їх проведення тощо.

Попри те, що спосіб повідомлення органів місцевої влади теж не закріплений, для того, аби довести факт повідомлення про мирний протест при виникненні конфліктів, рекомендовано організаторам перед початком заходу (в межах до 2 тижнів) подати заяву до місцевої ради чи держадміністрації з повідомленням про захід, в якій варто вказати:
– адресата і адресанта, його уповноважену особу (осіб), засоби зв’язку;
– мету, форму, місце проведення заходу;
– маршрут проходження;
– час початку і закінчення заходу;
– прогнозовану кількість учасників;
– ПІБ, місце проживання, контактні телефони організаторів;
– дату подачі заяви.

У разі обмеження прав осіб на мирний протест, вони вправі звернутися із скаргою до органів місцевої влади, вищих органів, або безпосередньо до суду.

Зображення з відритих джерел.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (241) - 86.1%
Пізно (9) - 3.2%
Яка різниця? (8) - 2.9%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (12) - 4.3%
Мені байдуже (9) - 3.2%