Вибори знімають маски

Вибори знімають маски

За півроку українське суспільство пройшло чимало випробувань, і головне – піднялося на значно вищий рівень. Усе менше емоцій, усе більше міркувань і здорового глузду – передусім це стосується форс-мажорних обставин.

Вибори, що відбудуться менш ніж за два тижні, – теж форс-мажорні. Зараз тяжко передусім кандидатам, а не виборцям. Бо українці прагнуть конкретних дій та термінів виконання запропонованих змін, розвитку за всіма напрямками – економіка, освіта, суспільне життя, міжнародні стосунки. Популістичні гасла вже не приваблюють, як і неприховані власні інтереси у владі. Зліт та падіння попереднього президента та його команди – надто яскравий приклад того, як не треба робити із народом та державою. Кандидатам слід пам’ятати про це. Особливо Юлії Тимошенко, яка нещодавно повернулася до політичного життя. Та, схоже, вона не надто звертає увагу на уроки найновішої історії.

5 травня у Миколаєві вона заявила – ні, майже запропонувала – «третє коло революції», якщо президентом стане не-Тимошенко. «Якщо країна вибере іншого президента – а в мене є тільки один конкурент, я гадаю, нам доведеться йти на третє коло революції. Тому що  не бачу там шансу для будь-яких змін. Я знаю всіх цих людей». Тобто Юлія Тимошенко краще за народ України знає, хто саме має бути президентом і не сприймає інших варіантів. До того ж, вона не збирається співпрацювати з жодним демократичним кандидатом, бо у них «зовсім різні ідеологічні рівні». Далі – звичні слова про «засилля олігархів у владі», про «звільнення від корупції». Жодного слова – про економічний розвиток, розбудову галузей, відновлення армії, посилення безпеки країни. За два роки вимушеного усамітнення Юлія Тимошенко (або її експерти) не знайшли часу на аналіз економічної та суспільної ситуації в країні, на підготовку нової політичної програми. Адже вона розраховувала на вибори 2015 року, тож мала готуватися до них. Чи принаймні робити вигляд.

Прихильники Тимошенко отримали старі лозунги, які зовсім не личать політику, який претендує на найвищу посаду. Зараз це особливо помітно — коли економіка країни перебуває у передкризовому стані, коли сусідня держава намагається захопити прикордонні території. І в цей час, коли Україна потребує єдності, її народу пропонують ще трохи революції, якщо амбіції одної людини не будуть задоволені. Воюй, а не будуй – так можна коротко перекласти цей меседж від кандидата у президенти?

Ймовірно, що частина прихильників Юлії Тимошенко радо послідує цьому заклику. Але дуже-дуже мало. Більшості українського суспільства хочеться будувати, а не воювати. І Майдан відбувся саме через прагнення змін у країні, а не заради задоволення амбіцій однієї людини. Мабуть, вона про це вже забула або просто не звернула уваги із самого початку. Тому й повторює старі лозунги.

Але це помітили виборці. Наразі рейтинг Юлія Тимошенко як кандидата у президенти зовсім нерадісний – за неї готові голосувати 14% усіх виборців або 10% тих, хто збирається на вибори. Такі дані оприлюднила соціологічна служба Центру політичних та економічних досліджень ім. О. Разумкова. Це друге місце, але відрив від лідера надто великий. Небажання співпрацювати із іншими кандидатами теж не надасть їй голосів. А заклики до подальшого розбрату можуть обернутися подальшим розчаруванням.

Мабуть, Юлії Тимошенко вже пізно щось виправляти. Але принаймні є шанс достойно програти, скоригувати амбіції та працювати з колишніми опонентами задля розбудови держави, продовжуючи політичну кар’єру. Або представляти Україну в міжнародних організаціях.

Коли людині страшно через можливу втрату, вона часто робить безглузді речі. Якщо політикові страшно через можливу поразку – його висловлювання та дії стають ще безглуздішими. Якщо політик не вміє поступатися власними інтересами задля інтересів своїх виборців – це поразка.

Тетяна СИТНИК.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (591) - 87%
Пізно (24) - 3.5%
Яка різниця? (12) - 1.8%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.5%
Мені байдуже (23) - 3.4%