На захисті ваших прав від Донбасу до Карпат

На захисті ваших прав  від Донбасу до Карпат

Донбас – територія протиріч, невпевненості й надії. Місце, для якого війна не просто телесюжет у новинній стрічці, а реальність. І там живуть звичайні люди зі своїми страхами і потребами, яким час від часу потрібна допомога. І для яких безоплатна правова допомога – не просто рішення їхніх проблем, але й фактичне підтвердження того, що Україна про них не забула

Про особливості надання БПД на Донбасі журналісти Західної України довідалися під час престуру «Надання правової допомоги учасникам бойових дій та внутрішньо переміщеним особам», а також ознайомилися з роботою Краматорського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги та Бахмутського бюро правової допомоги.
Загалом на території Донеччини діє 23 офіси системи БПД, працюють 49 юристів. Більшість з них розпочинали свою роботу поблизу ліній розмежування та надавали правову допомогу людям практично під свист куль. Зараз вони розміщуються на звільнених територіях за десятки кілометрів від воєнних дій. Аби бути ближче до людей, які продовжують жити на окупованій території і потребують консультацій та допомоги в правових питаннях, на контрольних пунктах в’їзду-виїзду розташовуються дистанційні пункти БПД. Значний відсоток звернень надходить і від учасників АТО/ООС, які несуть службу поруч.
За шість років українсько-російської війни значно зросла кількість осіб, які мають статус учасника бойових дій, і кожного рок ця цифра лише зростає. Так, на початок 2020 р. їх налічувалося більше 459,6 тис. Ветерани та учасники бойових дій – у трійці категорій, які найчастіше потребують правової допомоги. 
Ця категорія громадян має право на безоплатну вторинну правову допомогу. Тобто можуть скористатися послугами юристів або адвокатів, які співпрацюють з системою безоплатної правової допомоги. Зокрема, для захисту та представництва інтересів у судах, складення документів процесуального характеру.  
З 2017 р. набули чинності зміни до Закону України «Про безоплатну правову допомогу», які значно розширили права ветеранів війни та учасників бойових дій щодо отримання безоплатної вторинної правової допомоги. Якщо раніше учасники бойових дій могли звертатися за правовою допомогою виключно щодо вирішення питань їхнього соціального захисту, то тепер – з будь-яких питань. 
«Починаючи з 2015 р., до центрів та бюро за вторинною правовою допомогою звернулися понад 38 тис. учасників бойових дій. З початку цього року БВПД отримали майже 5 тис. учасників АТО/ООС», – розповів в. о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов. 
Якщо у 2017 р. ветерани війни найчастіше зверталися з актуальних питань щодо соціального забезпечення та соціального захисту членів їхніх сімей, то з 2018 р. найпоширенішими стали питання сімейного права. Наприклад, минулого року майже кожний п’ятий учасник бойових дій звертався саме з питань сімейного права: розлучення, поділу майна між подружжям, аліментів тощо. 
«Досить часто учасники АТО/ООС звертаються з питань несення служби. Це стягнення компенсацій за невикористані відпустки при звільненні, оскарження наказів про звільнення, підстави та порядок розірвання військових контрактів,  стягнення грошових коштів за піднайм житла», – розповіла директорка Краматорського місцевого центру з надання БВПД Вікторія Харенко.Держава надала учасникам бойових дій право на безоплатне отримання земельної ділянки. Але непоодинокі випадки, коли вони потребують допомоги для вирішення земельних питань. Так, до Костянтинівського бюро правової допомоги, що на Донеччині, звернулась учасниця бойових дій, якій сільська рада відмовила у наданні ділянки для ведення особистого селянського господарства. Фахівчиня бюро склала адміністративний позов про визнання дій неправомірними та зобов’язання відповідача повторно розглянути заяву учасниці бойових дій та винести законне рішення. Рішенням суду позовні вимоги клієнтки були задоволені. Захисниця України отримала земельну ділянку. 
Отримавши правову допомогу з певного питання, учасники бойових дій звертаються до системи БПД і з іншими правовими проблемами. Володимир Дериведмідь, який захищав Україну на Донбасі, – тепер параюрист, який співпрацює з Бахмутським бюро правової допомоги. Його знайомство з фахівцями бюро розпочалося три роки тому, коли він звернувся за допомогою у складенні заяви про отримання паспорта замість втраченого та зборі необхідних документів. 
«Потім наші юристи допомагали пану Володимиру складати запити на отримання публічної інформації до органів місцевого самоврядування, надавали роз’яснення норм чинного законодавства щодо діяльності ФОП тощо. Тепер він параюрист, який працює у громаді», – розповіла начальниця Бахмутського бюро правової допомоги Оксана Болотюк.
Крім того, саме Бахмутське бюро правової допомоги допомогло Українській православній церкві оформити документи на оренду приміщення. І хоча церква зараз розміщується у підвальному приміщенні, а її отець Сергій усілякими силами намагається назбирати кошти на будівництво справжнього храму, це стало значним внеском для релігійного громади та розбудови українського суспільства. Цікаво, що отець Сергій родом із Луцька. У 2014 р. він вступив до добровольчого батальйону «Січ», а 2016 прийняв сан диякона. А у 2019-му був висвячений на священника, адже на Донбасі брак українського духовенства.
Також на території Донецької та Луганської областей реалізується пілотний проєкт «Волонтер БПД». Мета проєкту – підвищити рівень обізнаності з правових питань у громадах та спроможність українців захищати свої справа. 
 «На Донеччині конкурсний відбір щодо участі у проєкті «Волонтер БПД» пройшли 16 осіб. Протягом двох місяців вони отримуватимуть актуальну інформацію з найпоширеніших правових питань. Упродовж усього навчання учасникам допомагатимуть кваліфіковані юристи», – розповів директор Регіонального центру з надання БВПД у Донецькій та Запорізькій областях Павло Наливайко. 
Після проходження навчання волонтери БПД дві години на тиждень надаватимуть поради та базову інформацію з правових питань у своїх громадах, поширюватимуть інформацію про систему БПД, перенаправлятимуть  людей до місцевих центрів та бюро для отримання більш детальних консультацій або правового супроводу в суді.
Для отримання безоплатної вторинної правової допомоги ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», мають надати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, реєстраційний номер облікової картки платника податків такої особи, посвідчення встановленого зразка.Надати документи можна не лише особисто звернувшись до одного з місцевих центрів з надання БВПД, а й через електронні засоби зв’язку (адреси та електронні пошти центрів з надання БВПД можна дізнатися на офіційному сайті системи БПД за посиланням https://www.legalaid.gov.ua/tsentry/).
Отримати безоплатну первинну правову допомогу (юридичну консультацію або роз’яснення з правових питань) можна:
– за безкоштовним телефоном системи БПД 0 800-213-103
– у месенджері Фейсбук-сторінки системи БПД https://www.facebook.com/Centre.4.Legal.Aid/ 
– скориставшись мобільним застосунком «Безоплатна правова допомога», завантаживши його через Google Play чи App Store за посиланням https://bit.ly/3hwwgqR 
Прочитати правові консультації можна:
– у правничій вікіпедії WikiLegalAid https://bit.ly/3lBOkT9
– скориставшись мобільним застосунком «Твоє право», перейшовши за посиланням  https://bit.ly/3iorbkE

Ольга КОНОНЧУК.
Фото авторки.


  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (569) - 87.4%
Пізно (23) - 3.5%
Яка різниця? (12) - 1.8%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (23) - 3.5%
Мені байдуже (20) - 3.1%