Голі та без’язикі

Голі та без’язикі

Сучасні технології перетнули критичну межу недоторканості життя приватної особи. Тому вже мало кого дивують печерні прийоми роздягання людей догола без їхнього відома та імітації їхнього голосу, коли реальна особа говорить те, чого ніколи не казала. Що далі?

Додаткову увагу до «кулібіних», які здатні підтасувати все, що завгодно, привернула діяльність підпільного Call-центру, який тривалий час діяв у самісінькому центрі м. Луцька. З допомогою сучасних технологій 5 кіберзлочинців, заручившись робочими руками з десятка безпринципних помічників, виманювали в людей гроші з платіжних карток та банківських рахунків. Як повідомили в СБУ, щомісяця ці злодії спустошували бюджет потерпілих щонайменше на 500 тис. грн. 
Рецепт був простим та дієвим. Узявши невідомо де номери мобільних телефонів, аферисти під виглядом банківських працівників випитували в довірливих жертв конфіденційну інформацію, а потім переводили чужі гроші на свої картки та знімали з них готівку…
Але колеги з західних ЗМІ розповідають про нову пошесть, яка через Інтернет проникає в життя звичайних людей та змінює його до невпізнання. В гіршу сторону, звичайно.
Журналісти «ВВС Україна» розповіли про бот на основі штучного інтелекту, який «живе» у додатку приватних повідомлень Telegram. Його користувачі можуть надіслати боту фото жінки, а той безкоштовно і за лічені хвилини… позбавить її одягу. 
«Схожий додаток закрили минулого року, але вважають, що «сірі» версії програми і досі циркулюють мережею. Адміністратор сервісу, відомий лише як П., заявив: 
«Мене це не обходить. Це розвага, яка не пов’язана з насильством. Ніхто нікого не буде шантажувати цим, оскільки якість не відповідає реальності». 
Він також твердить, що розробники додатку стежать, аби зображення дітей не використовували, – «як тільки ми бачимо це, ми блокуємо користувача назавжди». 
ВВС зробило низку експериментів із приватними фото за згоди їхніх власників, але жодного разу результат не був повністю реалістичним, - був навіть випадок, коли пупок жінки опинився у неї… на грудях». 
Адміністратор боту також повідомив, що рішення про те, чи ділитися з іншими зображенням, отриманим з його допомогою, ухвалює сам користувач. Він також заявив, що незабаром усі зображення будуть видалені. 
У Sensity підрахували, що за рік – від липня 2019 р. до липня 2020 р. жертвами публічного «роздягання» стали щонайменше 104 тис. 852 жінки. 
«Розслідування також показало, що деякі із зображень належали неповнолітнім, а отже, «можна припустити, що бот використовували для створення та поширення контенту для педофілів», – зазначається.
Ніна Шик, авторка книги «Діпфейки та Інфокаліпсис», каже, що ті, хто створюють діпфейки, живуть і працюють по всьому світу, і що правоохоронці насправді лише гратимуть у «кішки-мишки» з технологіями:
«Це лише справа часу, коли цей контент стане більш витонченим. Здається, що кількість порнографії, виробленої за допомогою технології діпфейк, подвоюється щопівроку. Наша законодавча система не готова до подібних викликів. Суспільство змінюється швидше, ніж ми собі уявляємо, саме через нові технології, і ми поки що не навчилися це регулювати… Для жертв цієї технології це – катастрофічно. Це може повністю зруйнувати їхнє життя, оскільки вони почуваються скривдженими і приниженими».
Тільки штат Вірджинія в США на цілий світ став першим місцем, де діпфейки поставили поза законом. Скрізь вакханалія продовжується…
Навчилися вже й повністю відтворювати голос людини, вкладаючи їй в вуста те, чого насправді вона ніколи не казала…
Сервіс «Respeecher» працює просто: дві аудіодоріжки: на одній – запис вашого голосу, на іншій – запис актора, який слово в слово повторює вимовлений вами текст. На цьому етапі програма тренується: порівнює обидва записи і виявляє, чим один голос відрізняється від іншого. Тепер, коли штучний інтелект розуміє різницю, він здатен перетворювати голос актора на ваш – який би текст той не зачитував.
Співзасновник «Respeecher» Олександр Сердюк із України в розмові з журналістом «BBC News Україна» Глібом Савченком зазначив, що немає значення: низький голос можна перетворити на високий, чоловічий на жіночий, а дитячий – на дорослий. Для цього фахівцям потрібна всього година…
Судячи з відгуків у ЗМІ та соцмережах, потенціал Respeecher вражає багатьох вже зараз. Олександр Сердюк каже:
«Працюємо над покращенням діапазону емоцій, які здатен синтезувати штучний інтелект. Зараз система стабільно справляється зі спокійним голосом, але різні екстремальні голосові ситуації – скажімо, крик, спів чи шепіт – з цим поки є певні труднощі».
Є й інші завдання, які тільки доведеться вирішити: «Зараз процес синтезування голосу займає певний час, а нам би дуже хотілося, щоб це відбувалося в режимі реального часу. Це інженерна задача — є впевненість, що ми зможемо її вирішити десь за пів року. Окрім того, працюємо над тим, аби система навчилася не лише змінювати голос, а й нівелювати акцент його носія».
Чи стане колись технологія реалістичного синтезування голосу загальнодоступною? 
«Це лише питання часу, погоджується Олександр Сердюк. Чи спробують її використати у не найбільш благородних цілях? Обов’язково», – зазначає «BBC News Україна».
«Синтезування голосу – це лише інструмент. Як друкарський верстат. Колись були люди – наші дідусі й бабусі, – які читали щось надруковане на папері, в газеті, і вірили кожному слову. Але чи винен в цьому друкарський верстат? Люди мають усвідомити, куди йде світ, і що не можна вірити всьому, що вони читають, бачать і чують».
У той же час, самі розробники «штучного голосу» визнають:
«Побоювання не безпідставні, але люди завжди схильні дещо перебільшувати. Поки що реалістичне синтезування голосу – це процес, що потребує доволі значних ресурсів. Є серйозні вимоги до якості записів, є великий обсяг роботи, який потрібно виконати, є чимало інших аспектів, що впливають на результат. Технологія поки що не на тому рівні, коли будь-хто з легкістю може її використати в якихось нехороших цілях».
Втім, роботи вже почали витісняти живих людей навіть із виробничого циклу.
Як повідомляє «Німецька хвиля», в обробній промисловості ФРН у середньому кожен четвертий верстат або машина підключені до Інтернету. Мало того, на кожному десятому підприємстві вже понад половини засобів виробництва мають вихід у Мережу. Три з чотирьох підприємств вже на шляху в Індустрію 4.0, для якої люди як такі фактично не потрібні. У ситуації, коли дедалі більше процесів беруть на себе машини, роботи і комп’ютери, підприємству потрібні зовсім не тільки IT-фахівці. Цифровою компетентністю повинні володіти сьогодні всі, оскільки вона необхідна при виконанні вже навіть найпростіших, буденних робіт»…
Відтак, людина дедалі більше стає заручником електронних систем і «штучних» інтелектів, які перетворюють її на раба та жертву технологій. Причому, якщо гомо сапієнс вразливі, наприклад, до коронавірусу, то роботам він абсолютно нічим не загрожує…
Що далі?

Світлана КОМА.

На фото «BBC News Україна» та пресслужби СБУ:  кімната луцького Call-центру, де шахраї обманювали власників банківських карток і рахунків на мільйони гривень.


  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (580) - 87.1%
Пізно (24) - 3.6%
Яка різниця? (12) - 1.8%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.6%
Мені байдуже (22) - 3.3%