Звичка, яка вбиває…

Звичка, яка вбиває…

Рак ротової порожнини, рак легень, бронхів, трахей, нирок, сечового міхура – усе від куріння. 31 травня у всьому світі – День боротьби з тютюнопалінням, який був запроваджений Всесвітньою організацією охорони здоров’я ще 1987-го. Перед світовою спільнотою було поставлено завдання добитися, щоб в XXI ст. проблема куріння тютюну зникла. Завдання амбітне, якоюсь мірою важке, але посильне до виконання. І тут потрібно мобілізувати зусилля кожному – і почати найперше із себе, зі своєї сім’ї, друзів, знайомих. Бо найкращий приклад – це особистий.

На Волині, згідно зі статистичними даними, близько 21% курців – у віці 12 років і старше. Цей показник дещо нижчий, ніж загалом по Україні, де він сягає 22%. Завдяки системним заходам, які здійснюються на загальнодержавному рівні (а це підняття в рази акцизу на тютюн, введення заборон на куріння в громадських місцях, активна інформаційна, освітня кампанія, зокрема введення надписів на пачках цигарок і картинок про небезпеку куріння), Україна з країн «лідерів » із куріння перемістилася з 4-го місця за поширеністю тютюнопаління в третій десяток. Але ця проблема й надалі стоїть ще досить гостро, і, зокрема, серед молоді та підлітків.

Потрібно усвідомити, що паління – це не просто погана звичка, це те, що вбиває. В Україні від хвороб, пов’язаних із тютюнопалінням, щороку помирає близько 120 тис. осіб, зокрема – 50% цих смертей спричинено проблемами серцево-судинної системи, 30% – онкопатологією, близько 20% – хронічними захворюваннями дихальної системи. Адже досліджений факт – що в курців уп’ятеро частіше виникає інфаркт міокарда , вчетверо частіше – інсульт, у 16 разів – частіше захворювання судин ніг. Саме на інформування населення про небезпеку тютюнопаління спрямовано один із профілактичних напрямків регіональної програми Волинькард, мета якої – зниження високої захворюваності та смертності від серцево-судинних недуг у нашій області.

Щодо онкопатології, то рак ротової порожнини (включаючи губи та язик) – у 92% зумовлено курінням; рак легень, трахей, бронхів –у 85%; рак нирок, сечового міхура – у 47-48%. Від раку легень у світі помирає більше людей, ніж від будь-якого іншого виду раку.

Шкідливе і пасивне куріння, коли людина, яка не палить, вимушена дихати тютюновим димом і таким чином також наражається на небезпеку. Хочу нагадати, що з 16 грудня 2012 р. набрав чинності закон, що забороняє куріння в громадських місцях, зокрема – у приміщеннях закладів ресторанного господарства, у державних установах, на дитячих і спортивних майданчиках, на зупинках громадського транспорту, в під’їздах будинків, ліфтах. Поряд із тим, що правоохоронні органи зобов’язані штрафувати за такі порушення, давайте й самі будемо проявляти активну громадянську позицію і робити зауваження людям, котрі палять у зазначених місцях. Адже вони шкодять не тільки своєму здоров’ю, а й здоров’ю людей, які їх оточують. А здоров’я, як ми знаємо, – найцінніше з того, що є.

Cергій Новосад,

головний лікар обласного центру здоров’я.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (580) - 87.1%
Пізно (24) - 3.6%
Яка різниця? (12) - 1.8%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.6%
Мені байдуже (22) - 3.3%