Чи загине музей у Рокинях?

Чи загине музей у Рокинях?

Багаторічний директор Музею історії сільського господарства Волині в с. Рокині Луцького р-ну Олександр Середюк нещодавно відсвяткував власне 70-річчя. Але радість затьмарюють сумні реалії музейної установи, унікальної для всієї України. Музей-скансен не отримав достатніх коштів із бюджету, а тому під загрозою знищення…

Олександр Середюк втомився на зборах територіальної громади, району та області наводити аргументи та оббивати пороги. Тому цими днями звернувся за допомогою до Президента України Володимира Зеленського.
У листі він, зокрема, наголосив:
«Охорона об’єктів культурної спадщини є одним із пріоритетних завдань органів державної влади та органів місцевого самоврядування, що закріплено в Законі України «Про охорону культурної спадщини». В Україні її культурно-історична пам’ять невідривно пов’язана з об’єктами нерухомої спадщини, що несуть в собі етнічні коди нації, втілюють її ідентичність, ідеали та надбання. Вся новітня історія України свідчить, що періоди окупації, тоталітаризму та насильницьких змін нашої історії пов’язані в першу чергу із руйнуванням та фальсифікацією історичної пам’яті народу, знесенням аутентичних об’єктів культурної спадщини, що призводить до асиміляції, моральної деградації, аж до повного знищення нації. Невипадково культурні, інтелектуальні та історичні цінності суспільства є об’єктами національної безпеки (Закон «Про основи національної безпеки України»)».
Щодо нинішніх реалій, то вони безрадісні:
«Сорок років я створюю Музей історії сільського господарства Волині. Тридцять років минуло, як я почав споруджувати на території Рокинівського парку, на ерозійно небезпечних землях – Музей-скансен «Козацький зимівник». З невідомих причин обласна рада, яка не фінансує, а лише дотує музей на захищенні статті, цього року нам скоротила дотацію на 50%.
Таким чином, було скасовано перспективний план розвитку музею, який опинився на бюджеті 2016 р., коли мінімальна зарплата становила приблизно 1 тис. 700 грн. Дирекції музею довелось скоротити як наукових, так і технічних працівників, привівши штатний склад до мінімальної чисельності, що ледь вистачає на утримання і охорону цього науково-культурного закладу, площею понад 171 тис. кв. м. експозиції, яка має ще й статус природно-заповідного фонду загальнодержавного значення».
Директор стверджує, що музей опинився на грані закриття і знищення: «А це один з найбільших і найкращих музейних комплексів на Волині, який став об’єктом Міжнародного туристичного маршруту. Нині, коли діє карантин по всій території України, коли припинились екскурсії і відвідування Музею-скансену, коли заборонено проводити масові заходи, музей не може заробити на екскурсійних послугах, щоб хоч трохи підтримати своє існування, забезпечити охорону культурних цінностей та архітектурних об’єктів. За півроку дохідна частина від екскурсійних послуг становила лише 12 тис. 390 грн., коли у минулому році – понад 140 тис. грн. На час дії карантину, який ймовірно буде тривати й надалі, з вересня ц.р. уже виникла заборгованість по зарплаті та енергоносіях».
Що далі?
«Велику надію ми покладали на Український культурний фонд, який проголосив Програму «Культура в часи кризи: інституційна підтримка». Ми вчасно подали Заявку (31NST61-05709), виконавши всі вимоги аплікаційної форми. Проте, на електронну пошту нам надійшло лаконічне повідомлення, що наша заявка не пройшла по конкурсу «за технічними критеріями»…З неофіційних джерел нам стало відомо, що кошти виділені на цю важливу для культури Програму пішли на подолання коронавірусу», – зазначає Олександр Середюк.
Дирекція музейної установи зверталася щодо надання фінансової підтримки до Княгининівської ОТГ Луцького р-ну, на території якої розміщена експозиція музею. Проте, оскільки музей не стоїть на балансі в ОТГ, то її керівники не мають права фінансово підтримувати його.
Олександр Середюк також надсилав звернення до всіх волинських депутатів Верховної Ради України, в т. ч. і до В’ячеслава Рубльова, який обраний у Горохівському окрузі №20, про допомогу. Відповіді не надійшли…
Відтак, у зверненні до Президента України написали таке клопотання:
«Відшукати можливість надати музею фінансові дотації (хоч на захищенні статті) в сумі 250 тис. грн. на 4-й квартал 2020 р. для утримання цього важливого науково-культурного і освітнього закладу, одного із семи скансенів в Україні».Слід зазначити, що раніше Олександр Середюк дякував нинішньому народному депутатові України від луцького округу №22 Ігореві Палиці за допомогу в порятунку музею: 
«Палиця сказав – Палиця зробив». Таке гасло стало життєвим кредом відомого політичного і громадського діяча, бізнесмена і мецената, патріота і умілого організатора державника, народного депутата України Ігоря Палиці. 
Я в цьому переконався ще у 2017 р., коли Ігор Петрович, будучи головою Волинської обласної ради, приїздив до Музею історії сільського господарства Волині  – скансен. Як історик за фахом і економіст-практик за покликанням («Заслужений економіст України»), він повністю пройшовся по всій експозиції двох музеїв (стаціонарна, що знаходиться у семи залах в будинку культури та експозиція просто неба «Козацький зимівник», на території Рокинівського парку «Байрак», площею понад 13 га.), обійшов всю територію, заглянув до кожного цікавого експоната, попробував у роботі стародавні сільськогосподарські знаряддя і запросив на другий день до себе в кабінет.Мов у «генеральному штабі» ми довго розмовляли над картою-схемою експозиції просто неба, озвучували йому свої перспективні плани розбудови експозиції і ретельно записували його професійні поради у покращенні туристичної привабливості для регіону Волинського Музею-скансену.
Дякуючи Ігорю Палиці, тоді музей почав отримувати нормальну фінансову дотацію.
Проте, не встиг він поїхати у столицю, над музеєм знову нависли сумні сірі дні. Одною рукою депутати обласної ради підтримували музей-скансен, підвищуючи нам дотацію до останніх тарифних ставок в культурі, а іншою – знімали.  Та за наполягання Ігоря Петровича торік депутати таки виділили дотацію».
Наразі ж, ускладнена пандемією коронавірусу, фінансова ситуація ще більше ускладнилася. Чи достукається Олександр Середюк до свідомості державних чиновників від галузі культури? Це покаже найближче майбутнє. Можливо, протягне руку допомоги новообрана обласна рада?
Бо досвід звернень до найвищих державних посадовців свідчить, що клопотання, врешті-решт, повертаються на розгляд місцевих чиновників, а ті все пояснюють відсутністю коштів та боротьбою з пандемією…

Сергій ШРАМЧУК.

На фото з відкритих джерел, Ольги КОНОНЧУК і Романа УСТИМЧУКА: виступ майстра козацьких єдиноборств, директора музею Олександра Середюка; учасники міжнародної волонтерської групи під час надання допомоги закладу; раритетні експонати – столітня хата і древній вітряк у с. Рокині.


  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (503) - 88.4%
Пізно (18) - 3.2%
Яка різниця? (9) - 1.6%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (20) - 3.5%
Мені байдуже (17) - 3%