Ціни – під контролем!

Ціни – під контролем!

Щодо декларування цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, та товари протиепідемічного призначення.

Головне управління Держпродспоживслужби у Волинській області нагадує, що з 18.05.2020 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 № 341 «Про заходи щодо стабілізації цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, товари протиепідемічного призначення». Цим Уряд запровадив державне регулювання цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, та товари протиепідемічного призначення шляхом декларування зміни роздрібних цін у разі їх підвищення на 5 і більше відсотків.
Відповідно до законодавства, декларування зміни ціни – це інформування суб’єктом господарювання у встановленому порядку органів державного регулювання і контролю (нагляду) у сфері ціноутворення про наміри встановлення та застосування ціни, відмінної від поточної.
Постановою, зокрема, визначено перелік товарів, що мають істотну соціальну значущість, зміна цін на які підлягає декларуванню. Серед них – крупа гречана, цукор-пісок, борошно пшеничне вищого сорту, макаронні вироби вітчизняного виробництва (вермішель з борошна пшеничного вищого сорту), молоко пастеризоване жирністю 2,5 відсотка (у плівці), хліб житньо-пшеничний, яйця курячі категорії С1, птиця (тушка куряча), вода мінеральна негазована, масло вершкове жирністю 72,5 відсотка.
Отже, якщо наразі суб’єктом господарювання планується збільшення роздрібних цін на вищезазначені товари на 5 і більше відсотків проти роздрібних цін станом на 18.05.2020 р. або попередніх задекларованих роздрібних цін, виникає обов’язок декларування.
Застосування підвищених на 5 і більше відсотків цін на зазначені товари без попереднього декларування або без дотримання передбачених постановою термінів початку застосування роздрібних цін, які декларуються, є порушенням законодавства у сфері ціноутворення.
Декларування зміни роздрібних цін на товари здійснюється в електронному вигляді шляхом подання відповідних відомостей до Держпродспоживслужби через її офіційний веб-сайт.
Наразі Держпродспоживслужбою забезпечено вільний, цілодобовий і безоплатний доступ до Реєстру роздрібних цін на товари на своєму офіційному веб-сайті, з яким можна ознайомитися за посиланням https://declaration.consumer.gov.ua.
Отже, у разі виникнення у споживачів сумнівів щодо законності підвищення цін суб’єктом господарювання на товари, що мають істотну соціальну значущість, вони можуть звертатися до Держпродспоживслужби або до її територіальних головних управлінь для захисту своїх прав та законних інтересів. Адреса сектору контролю за регульованими цінами ГУ Держпродспоживслужби у Волинській області: м. Луцьк, вул. Вахтангова, 10 В., ел. адреса: prices@voldpss.gov.ua; тел. 77-24-12.    
У зверненні необхідно вказати найменування суб’єкта господарювання, місцезнаходження закладу роздрібної торгівлі, найменування товару і його виробника, попередню та поточну ціну на товар, а також надати копії підтверджуючих документів (чеків, рахунків тощо). Держпродспоживслужба перевірить зазначену інформацію та, у разі необхідності, здійснить позапланову перевірку суб’єкта господарювання. 
Зазначимо, що цією постановою також визначено відповідальність сторін за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін і тарифів, а також знижок, націнок, доплат до них. Так, стаття 20 ЗУ «Про ціни і ціноутворення» передбачає вилучення необґрунтовано одержаної виручки, що становить позитивну різницю між фактичною виручкою від продажу (реалізації) товару та виручкою за цінами, сформованими відповідно до запровадженого способу регулювання, та штраф у розмірі 100 відсотків необґрунтовано одержаної виручки. Статтею 165-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення регламентується порядок формування, встановлення та застосування цін і тарифів, а також знижок, націнок, доплат до них. Їх встановлює Кабінет Міністрів України на товари протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню епідемій, пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), або такі, що мають істотну соціальну значущість. Якщо їх вартість перевищила більше, ніж у 1,2 раза рівень ціни, визначений КМУ на такий товар, на громадян може бути накладений штраф від двохсот до двохсот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів, а на  посадових осіб – від двохсот п’ятдесяти до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
 
Олег ЯНЮК,
завідувач сектору контролю за регульованими цінами головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (503) - 88.4%
Пізно (18) - 3.2%
Яка різниця? (9) - 1.6%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (20) - 3.5%
Мені байдуже (17) - 3%