«Вони роздягали догола і били ногами в живіт…»

«Вони роздягали догола і били ногами в живіт…»


«Я журналіст. Чому ви мене б’єте?». Під такою назвою Товариство польських журналістів (SDP) та Національна спілка журналістів (НСЖУ) створили унікальну документальну книгу про переслідування режимом самопроголошеного білоруського диктатора Аляксандра Лукашенкі незалежних журналістів у Білорусі.


«Ми хочемо, щоб інформація про переслідування журналістів у Білорусі поширювалася якомога ширше і була почута у всьому світі», – заявив керівник польської асоціації журналістів Кшиштоф Сковронські під час прес-конференції, організованої з нагоди презентації книги «Я журналіст. Чому ви мене б’єте?».

Як зазначає Служба інформації НСЖУ, книга, видана Товариством польських журналістів (SDP), є проявом солідарності з білоруськими журналістами, які зазнають репресій лише за те, що вони виконують свій професійний обов’язок – інформують про акції протесту, які відбуваються в їх країні. Видання підготовлено у співпраці з українськими журналістами. Його редактором є голова Національної спілки журналістів України, член виконкому Європейської Федерації Журналістів Сергій Томіленко, який протягом багатьох років бореться з безкарністю за злочини проти журналістів. Авторами репортажів та інтерв’ю є білоруські журналісти: Катерина Андреєва, Ольга Івашенко, Ігор Ілляш та український журналіст Назарій Вівчарик. У 20 історіях вони показали, що переживають зараз журналісти, які працюють у Білорусі: затримання, катування та тиск.

«Цими історіями ми хотіли показати, що зараз відбувається в Білорусі, чому робота журналістів там така небезпечна», – зазначив голова НСЖУ Сергій Томіленко під час презентації.

Кшиштоф Сковронські розповів про історію однієї із співавторок книги Катерини Андреєвої, яка не зуміла закінчити свою роботу.

«Вона написала сім історій, але потім її заарештували», – повідомив президент SDP.

Її заарештували 15 листопада 2020 р., коли вона вела репортаж про протест мешканців двору, які захищали пам’ятне місце на якому кількома днями раніше вбили 31-річного художника Романа Бондаренка.

Героями представлених історій є журналісти незалежних білоруських ЗМІ, в тому числі Белсат, Єврорадіо, Наша Нива, Радіо Свобода, портал Tut.by. Вже заголовки розділів у книзі викликають жах і показують, наскільки немислимо важкі умови зараз у білоруських журналістів:

«Вони роздягали догола та били ногами в живіт», «Мене посадили в камеру для тортур», «Я думав, що збирався на протест, а опинився на війні», «Коли в мене потрапила куля, я сказала “ой” і побігла далі».

«Кожна історія шокує. Особливо вражає жорстокість застосування фізичної сили по відношенню до журналістів», – сказав один із співавторів книги, український журналіст Назарій Вівчарик. Він додав, що журналісти також говорять про психологічний аспект ситуації, в якій вони опинились.

«Їх принижують. Вони отримують не лише фізичні травми, а й душевні», – підкреслив Назарій Вівчарик.

Директор Центру моніторингу свободи преси Джоланта Хайдаш під час конференції поділилася своїм першим враженням після прочитання книги. 

«Прочитане шокує. Замість запитання у заголовку «Я журналіст. Чому ви мене б’єте?» правильніше було сказати: «Я журналіст, тому ви мене б’єте». Статус журналіста стає причиною репресій», – зазначила Джоланта Хайдаш.

На її думку, ця книга є важливим виданням, яке документує порушення принципу свободи слова в Білорусі. 

«Це важливі матеріали і, також, ґрунтовне джерело для подальших історичних досліджень, – додала Директор Центру моніторингу свободи преси. – Велика подяка журналістам, які, незважаючи на реальну загрозу, не побоялись розповісти ці історії, назвати своє ім’я та прізвище».

Учасники конференції одноголосно наголосили, що найголовніше, щоб книга охопила якомога ширшу аудиторію у всьому світі, саме тому вона вийшла п’ятьма мовами: польською, англійською, білоруською, українською та російською.

«Ми хочемо, щоб інформація про переслідування журналістів у Білорусі поширювалася якомога ширше і була почута у всьому світі», – заявив керівник польської асоціації журналістів Кшиштоф Сковронські.

«Наша зброя – це слово. Ми будемо захищати журналістів, не будемо мовчати про те, що відбувається в Білорусі, вимагатимемо поваги до своїх прав і до своєї роботи», – констатував голова НСЖУ Сергій Томіленко.

Ознайомитися із книгою «Я журналіст. Чому ви мене б’єте?» можна за цим посиланням.

Наш кор.

На фото Служби інформації SDP: обкладинка книги «Я журналіст. Чому ви мене б’єте?».

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (618) - 86%
Пізно (28) - 3.9%
Яка різниця? (14) - 1.9%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.3%
Мені байдуже (30) - 4.2%