Нові завдання нової ради

Нові завдання нової ради

Григорій Недопад окреслив ключові напрямки роботи

Новообраний голова Волиньради Григорій Недопад вперше у прямому ефірі зустрівся з журналістами провідних медіа Волині. Традиційно розмова з очільником найвищого органу представницької влади відбулася у рамках телепроєкту «Відкрита влада: область» у студії ТРК «Аверс».

Формат програми в прямому ефірі передбачає відповіді голови Волиньради на актуальні запитання, що стосуються роботи волинських обранців та життєдіяльності області. Григорій Вікторович у студії продовжив та розвинув принципи відкритості та відповідальності, закладені попередніми очільниками – Ігорем Палицею та Іриною Вахович.

Біографічна довідка. Григорій Недопад народився 23 липня 1981 р. у м. Рожище. У 2004 р. закінчив Волинський державний університет імені Лесі Українки за спеціальністю «Географія», а в 2006 р. – Міжрегіональну Академію управління персоналом за спеціальністю «Менеджмент організацій».

З 2001 р. до 2003 р. працював у ВАТ «Рожищенський сирзавод», у період 2003-2012 рр. у ТзОВ «Торговий дім Любарт», де займав посаду заступника директора. З 2012 р. до 2015 р.  був директором спортивно-тренувальної бази «Дачне» ТзОВ «Футбольний клуб «Волинь», згодом – директор ТзОВ «Грін Ріелті».

З грудня 2015 р. до квітня 2017 р. Григорій Вікторович – обраний голова Ківерцівської районної ради, а до 24 листопада 2020 р. – перший заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів Луцької міської ради.

У жовтні 2020 р. обраний депутатом облради від партії «За Майбутнє», а 25 листопада 2020 р. під час першої сесії VIII скликання обраний головою Волинської обласної ради.


Конфлікт із облдержадміністрацією

В останні кілька років суперечки між депутатським корпусом облради та представниками Президента для Волині, на жаль, уже стали сумною традицією. Причому, ініціаторами виступають очільники облдержадміністрації… Тож не дивно, що першим озвученим запитанням стало саме, яким чином будуватиметься взаємодія між цими двома гілками влади, адже на минулій сесії, яка відбулася10 грудня, депутати більшістю голосів висловили недовіру голові облдержадміністрації Юрію Погуляйку, що завершилося словесною перепалкою та образами?

«Усе, що могла зробити Волинська облрада – зробила під час таємного голосування. Проєкт був підтриманий 49-ма голосами. До речі, він був внесений ц порядок денний ще влітку. Це була не новина. Напевне, настав той час, коли депутатська ініціатива вимушена була потрапити у стіни обласної ради.

Критикувати тепер чи робити якісь йому (мається на увазі чинний голова облдержадміністрації Юрій Погуляйко, – ред.) зауваження щодо подій, які відбулися пізніше, – некоректно. Людина в принципі мала б контролювати свої емоції, оскільки перебуває на такій посаді. Фактично, це обличчя Президента на місцях», – зазначив Григорій Недопад.

Він нагадав усім присутнім, що Україна – це парламентсько-президентська республіка, тож «першу скрипку» має грати народ та депутати, які є представниками його інтересів. За його словами, Волинська обласна рада готова до конструктиву та діалогу, але в першу чергу захищатиме інтереси громади.

Мовчанку зі сторони Офісу Президента, який ніяк не відреагував на події в сесійні залі, Григорій Недопад прокоментував так:

«Обласна рада однозначно працюватиме далі. Мовчанка з Офісу Президента, все-таки, не на руку Главі держави. Сьогодні майже по всіх ЗМІ прозвучало, що найбільшим розчаруванням українців у 2020 р. був сам Президент... У нього є унікальна можливість в наступний рік піти з якимись новими ідеями для українців, і в 2021 р. зовсім змінити ситуацію.

Чи ми будемо й надалі працювати з цим представником облдержадміністрації чи з іншим, звичайно, це буде вирішувати Офіс Президента з Кабміном. У нас є дуже великий шмат роботи, починаючи з бюджетних слухань і завершуючи голосуванням за бюджет».

Також Григорій Віктрович зазначив, що відповідно до розпорядження голови облдержадміністрації Юрія Погуляйцка виключений зі складу регіональної комісії з відбору проектів, що повинні фінансуватися за рахунок коштів Державного фонду регіонального рохвитку:

«Я зараз не є членом цієї комісії з якихось причин. 4-го грудня я був включений до складу цієї комісії з певним переліком членів депутатського корпусу і апарату облради, вчорашнім числом (15 грудня 2020 р., – ред.) оприлюднили нове розпорядження, де привели все «до вимог чинного законодавства». Виявляється, що 4 грудня все було – всупереч законодавству? Тому я не можу зараз сказати, за які проєкти будуть голосувати члени комісії. Але раз так сталося, то однозначно, що всю відповідальність за це має взяти на себе облдепжадміністрація і зробити той вибір, який буде дійсно задовольняти всіх волинян».

Бюджет та привабливість

За словами Григорія Недопада, весь бюджетний рік 2021 р., знову ж таки, буде під гаслом: «Економимо кошти на медицину!».

«Починаються бюджетні слухання. Ті питання, які турбують і депутатів, і розпорядників коштів, ті побажання, які вони висловлюють, вони уже надали. Зараз вони представлять ще звіти. Ми обов’язково будемо запрошувати і наші комунальні заклади та установи, які, в свою чергу, мають коригувати їх, щоб пропозиції почули відповідні управління і департаменти облдержадміністрації. Маємо велику надію, що той бюджет, який буде прийнятий, буде збалансований і, не дивлячись на те, що у нас дійсно пандемія і левова частина виділяється на медицину, ми «закриємо» питання фінансування і решти галузей. Будемо дивитися, чи зможемо забезпечити фінансування усіх питань із обласного бюджету, чи будемо робити клопотання щодо наповнення матеріального ресурсу з Державного бюджету, Фонду регіонального розвитку або до якихось інших фондів».

У розрізі бюджету згадали й так званий акциз «на запах», який змогли відстояти, у тому числі, й народні депутати з Волині (маються на увазі кошти, які продовжуватимуть отримувати ОТГ за розміщення на їхніх територіях, наприклад, АЗС, – ред.). Проте, за словами Григорія Недопада, було забуто про ще одну складову надходжень до місцевих бюджетів – пайову участь, відсутність якої призведе до відчутного скорочення коштів.

«Економічно вигідне положення Волинської області – це і «плюс» і, водночас, «мінус». Дійсно, ми можемо залучити кошти іноземних партнерів, грантодавців і, зрештою, закордонного бізнесу, який за рахунок умовно дешевої робочої сили на Волині зможе тут будувати підприємства, заводи, фабрики. Але й потік трудових мігрантів ніхто не відміняв. І будь-яка зміна – соціальна, політична і навіть сімейна – може призвести до того, що хтось із наших громадян поїде за кордон...

Уже є напрацювання (і в попередній каденції, і невеликі заготовки по роботі з Луцькою міською радою) про те, що можна запропонувати іноземному інвестору та місцевим інвесторам. І, повірте, їх теж вистачає. Єдине, що потрібно зробити – це комфортні умови. Головне, що вимагають як закордонний, так і місцевий бізнес – мають бути державні гарантії. У розрізі області це питання до Волинської облдержадміністрації, у загальнодержавному – до Президента, Кабміну І Верховної Ради. Тобто, слід прописати закони так, щоб бізнес був захищений і працював в нормальних умовах», – наголосив новообраний голова, запевнивши, що Волинь викликає інтерес у інвесторів.


Комунальні «пережитки»

«Приїжджаю і буду приїжджати без попередження, – зазначив очільник обласної ради, звертаючись до керівників комунальних закладів. – Я переконаний, що в будь-який момент людина має бути на роботі: якщо не керівник, то заступник, і якщо керівник або заступник не є на робочому місці,то на це має бути дуже поважна причина. Розслаблятися не будемо».

Крім того, Григорій Недопад розповів, що, цілком ймовірно, доведеться ухвалювати непопулярні рішення, які стосуватимуться оптимізації комунальних установ.

«Є багато пережитків минулих періодів», – зауважив він, додавши, що свого часу окремі підприємства створювали «під певних людей», аби забезпечити їх керівними посадами.

«І так склалося, що ці установи чи заклади існують досі, – зазначив голова облради. – Тому на розсуд і громадськості, і депутатів, які представляють всю Волинь, ми будемо розглядати і прискіпливо розбиратися по кожному підприємству. Ми чудово розуміємо, що має бути оптимізація, оскільки бюджет не гумовий, а коронавірус нікуди не зникає.

Мені не хочеться зараз анонсувати, яке підприємство потрібне, а яке ні. Вони створені, вони працюють, за ними закріплені люди. Але після детального аналізу самої ідеї існування деяких комунальних підприємств ми зробимо відповідні висновки. І тільки тоді ці рішення будуть прийняті в сесійній залі», – підсумував Григорій Недопад.

Медицина, освіта

«Я завжди вважав, що такі галузі як освіта, медицина, великі спортивні об’єкти мають фінансуватися державою, тому що це є її статус і марка. Наскільки в державі дбають за розвиток освіти, медицини і спорту – такий і рівень держави На місцеві бюджети такого покласти не можна», – зазначив голова Волиньради.

За його словами, певні комунальні установи медичного характеру уже перепрофільовуються на заклади для реабілітації в постковідний період, адже хвороба здійснює значний негативний вплив на здоров’я людей, незважаючи на їхній вік і легкість чи складність протікання захворювання.

«Національна служба здоров’я України зараз оплачує лише законтрактовані послуги. Якщо місцеві бюджети не можуть потягнути ці витрати, то треба знаходити десь кошти або ж робити перепрофілювання лікарні», – повідомив Григорій Недопад, розповідаючи, зокрема, про лікарню в Самарах Ратнівського р-ну, яка уже кілька місяців працює без виплат заробітних плат персоналові. За його словами, він запропонував керівникам медзакладу укласти договори для роботи хоча б якогось відділення, а частину віддати під Реабілітаційний центр для учасників АТО/ООС, що дасть змогу зберегти структуру і персонал. Крім того, Григорій Вікторович зазначив, що лікарня в Самарах – це так званий «лакмусовий папірець» і лише перший дзвіночок проблеми, яка розгориться в наступному році щодо багатьох колишніх районних лікарень.

Згадали й про таку делікатну тему, як шкільні вбиральні на вулиці. За даними облуправління освіти і науки облдержадміністрації, таких освітніх закладів на Волині налічується аж 31.

«Багато в цьому напрямку уже зроблено… Але далеко не все. В першу чергу треба такі робити вбиральні в приміщеннях, щоб вони мали зовнішній і санітарний вигляд, щоб до них не було ніяких питань у контролюючих органів. Я займався цим питанням, коли був на посаді голови Ківерцівської районної ради. Але у нас деякі школи, які хочуть мати внутрішню вбиральню (я не хочу нікого ображати!) в незадовільному стані. І якщо ще туди внутрішню вбиральню, то вже нічого не треба... В принципі, тут треба пристосовуватися до реалій. Будемо спілкуватися з головами ОТГ, і обласна рада однозначно відшуковуватиме способи реалізації цього проєкту», – сказав обранець громади.

У цьому сенсі слід зазначити, що раніше з бюджетів різних рівнів виділялися реальні кошти для облаштування в кожній волинській школі внутрішніх вбиралень. Але виконавча влада через ті чи інші причини не змогла забезпечити їх використання за цільовим призначенням.

Ліси і комісія

«У нас проблемами лісу займається екологічна комісія (на чолі з представником партії «За Майбутнє» Юрієм Ройком, – ред.). Туди увійшли депутати, які знають проблематику. Повірте, проблема з лісом досить болюча. Найближчим часом буде виїзне засідання екологічної комісії. Ми будемо розглядати на місці ряд питань, що стосуються цієї проблематики. Повірте, жодних застережень чи зволікань, щоб заслухати звіт керівника Волинського облуправління лісового та мисливського господарства Державної лісової агенції (мається на увазі Олександр Кватирко, – ред.) не буде», – наголосив Григорій Недопад, відповідаючи на питання щодо безконтрольного вирубування волинських лісів.


Торф, вугілля, бурштин

Волинь багата й на інші на природні ресурси, тож журналісти поцікавилася, яка доля чекає на ДП «Волиньторф», нововолинські шахти та чи приносить видобуток бурштину анонсовані прибутки «золотом».

«На минулій сесії було підписано звернення до Уряду, що обласна рада готова прийняти КП «Волиньторф» (його очолює депутат облради від партії «За Майбутнє» Іван Киричик, – ред.) на свій баланс в тому стані, в якому воно є, – зазначив Григорій Недопад. – Ми знаємо, що це підприємство подане в перелік на приватизацію. І це боляче, тому що ми бачимо ті підприємства, які стратегічні для України, які «прихватизовувались» і були в не досить гарних умовах, потім вони вирізалися на металобрухт. Навіть при досить чудових економічних умовах проходила або не проходила модернізація, і вони часто просто вмирали. Державне підприємство «Волиньторф» є знаковим, воно є досить стратегічним для нашої області. У нас в регіоні багато негазифікованих сіл, селищ, і цей вид палива якраз дасть можливість забезпечити людей в холодну пору року торфобрикетами і зменшити навантаження на газотранспортну мережу, ну, й зекономити на тому ж газові, який є дорожчим».

Він зазначив, що у разі приватизації обласна рада буде готова викупити це підприємство, якщо буде така можливість.

Щодо ситуації з нововолинськими шахтами, Григорій Недопад розповів, що постійно спілкується з представниками профспілок гірників, але проблема не вирішувалася роками. До того ж, гірниче обладнання вийшло з терміну експлуатації, і на його модернізацію необхідні мільйони:

«Скажу відверто, на цей момент це – безперспективно. Напевно, не на всіх, а на якійсь одній шахті потрібно з акцентувати увагу. Це має вирішуватися на державному рівні: потрібне чи непотрібне нам це вугілля. І рано чи пізно доведеться ставити крапку. Звичайно, це велика кількість робочих місць, це непопулярні рішення, але Міністерство палива і енергетики має взяти на себе цю відповідальність».

«Про золото не чув. Бурштин є. Мідь є. Торф є. «Волиньприродресурс» працює. На жаль, склалося так, що вдалося провести розроблення пошуків корисних копалин всього 1,7 гектара в Маневицькому р-ні. Бо були певні перепони для надання нових ділянок... Включилися і народні депутати (зокрема, Ігор Палиця), і керівництво підприємства, і депутати облради – були передані нові ділянки для розроблення. Дійсно, вже відбулося два аукціони з продажу бурштину. Якщо підприємство буде працювати без перепон, то однозначно бюджет буде наповнюватися», – повідомив очільник Волинської облради.

Локдаун і нокаут

На останок журналісти поцікавилися думкою Григорія Недопада, щодо впровадження в Україні локдауну. Іншими словами, як будуть в області реалізовуватися чергові січневі карантинні заборони.

«До питання локдауну потрібно підходити виважено. Тому що після локдауну може наступити нокдаун або нокаут для економіки. Деякі заклади чи то харчування, чи торгові заклади взагалі перестануть існувати… Потрібно виважено підходити і не рубати з плеча», – поділився баченням гість студії.

Підготувала Ольга КОНОНЧУК.

На фото Олександра ДУБОВА: Григорій Недопад у студії; журналісти провідних медіа; ведучий Дмитро Ураєв та Григорій Недопад; голова облради після предметного діалогу з представниками ЗМІ.

 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (502) - 88.4%
Пізно (18) - 3.2%
Яка різниця? (9) - 1.6%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (20) - 3.5%
Мені байдуже (17) - 3%