Як приборкати гнів природи?

Як приборкати  гнів природи?

Чи може Регіональна програма «Екологія 2016-2022» забезпечити волинянам життя в чистому та безпечному довкіллі?

Техногенний тиск на планету Земля зростає, і вже майже не залишилося заповідних місць, де б не відчувалося згубного впливу на природу та живі організми. «Синьоока Волинь», як співають у піснях, на жаль, уже також долучилася до сумного переліку неблагополучних територій.
Щоб якось відтягнути початок неминучої епохи вселенського екологічного катаклізму, на обласному рівні здійснюються спроби хоча б допомогою цільових програм вирішити найболючіші проблеми.
Свідченням цього стало ухвалення 10 лютого 2016 р. депутатами облради «Регіональної екологічної  програми «Екологія 2016-2020», термін дії якої 13 жовтня ц. р. продовжили з деякими доповненнями до кінця 2022 р.
Що написано на папері і які результати бачимо в довкіллі?
Насамперед слід зазначити, що облрада як найвищий орган представницької влади Волині визначає пріоритети, а виконавцем та головним розпорядником коштів виступає  Управління екології та природних ресурсів облдержадміністрації на чолі з Валентином Кухариком.  
Усього за період із 2016 р. до 2022 р. має бути використано за цільовим призначенням 809 млн 918 тис. грн, причому, левова частка – з Держбюджету (майже 372 млн грн). Залучення зовнішніх інвестицій у довкілля – теж немала доля фінансового ресурсу (233 млн 761 тис. грн).  Питаннями захисту екології також активно займається місцева влада (86 млн 585 тис. грн), а також бюджет області (73 млн 658 тис. грн). 
Якими вбачаються пріоритети волинської влади на наступні роки? На охорону і раціональне використання природних ресурсів заплановано використати 140 млн грн у 2021 р. і понад 36 млн у 2022-ому. Охорона і раціональне використання природних рослинних ресурсів, збереження зелених насаджень – по 10,1 млн грн кожного року. Охорона атмосферного повітря – 2.1 і 2.1 млн грн відповідно. Раціональне використання і зберігання відходів виробництва і побутових відходів – 3,1 та 3,6 млн грн. На збереження заповідного фонду скерують по 800 тис. грн, на охорону і раціональне використання ресурсів тваринного світу – по 600 тис. грн, а на охорону і раціональне використання земель – по 200 тис. грн.Щодо конкретних напрямків, то, як свідчить затверджена програма, то значну увагу надаватимуть збереженню довкілля від стічних викидів.
Серед конкретних проектів – нове будівництво каналізації з встановленням очисних споруд глибокого очищення стічних вод продуктивністю 100 м³/добу у м. Устилуг Володимир-Волинського р-ну, реконструкція очисних споруд потужністю 50 м³/добу повної біологічної очистки вод в с. Жидичин Ківерцівського р-ну, будівництво очисних споруд каналізації продуктивністю  200 м³/добу в смт Мар’янівка Горохівського р-ну, виготовлення проектно-кошторисної документації на будівництво локальних очисних споруд для очищення поверхневого стоку з території м. Ковеля, нове будівництво локальних очисних споруд каналізації у м. Рожище, покращення екологічної ситуації у Шацькому національному природному парку шляхом каналізування населених пунктів навколо озера Світязь.
З метою захисту та порятунку річок передбачається капітальний ремонт старого русла річки Турія з метою відновлення гідрологічного режиму і санітарного стану в межах Турійської ОТГ, розчищення русла річки Путилівка на території Олицької селищної ради Ківерцівського р-ну, відновлення пропускної здатності русла річки Прип’ять у Ратнівському р-ні.
Значні кошти виділялися і будуть надходити для порятунку зношених меліоративних систем, в основному, в поліських районах Волині, де після повеней настає засуха і навпаки.
Для захисту повітря проведуть заходи, спрямовані на зменшення шкідливих викидів в атмосферне повітря (в тому числі модернізація котельного обладнання, установлення та реконструкція обладнання для зменшення викидів забруднюючих речовин) Волинського обласного санаторію «Лісова пісня» в с. Гаївка Шацького р-ну, а також на інші цілі.
Передбачається також проведення моніторингових досліджень  стану природного середовища на території Волинської області в зоні  можливого впливу кар’єру будівельних матеріалів «Хотиславський» (Республіка Білорусь), в тому числі – реконструкція наявних та створення нових пунктів спостережень. Це особливо важливо, адже вчені та громадськість вважають однією з основних причин обміління Світязя та волинських річок саме діяльність копальні з видобутку крейди на території сусідньої держави.
У поєднанні з посиленням екологічної освіти та суворим покаранням губителів природи Волинь має шанс на комфортне для життя живих істот довкілля. 

Світлана КОМА.

На фото: таким повноводним був Луцьк ще 100 років тому; малюнок Миколи ВОЛОШИНА на екологічну тематику. 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (612) - 86.1%
Пізно (26) - 3.7%
Яка різниця? (14) - 2%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.4%
Мені байдуже (30) - 4.2%