«Біографії» хвороб починаються з харчування

«Біографії» хвороб починаються з харчування

«Шановна редакціє! Звертаєтьсмя до вас шанувальник газети Петрук І. В. з Ковельського р-ну. Хочу поділитися про наболіле. Завдяки газетам, радіо, телебаченню всі знають про коронавірусну хворобу. Слава Богу, у нашому селі її нема. У масках ходить мало людей, але без них не впускають до крамниці, пошти, лікарні. Страждає навчання у школах.
Але, на жаль, є й інші хвороби, на які у нашому селі часто хворіють і вмирають люди. Це гіпертонічна хвороба, інсульти, інфаркти, цукровий діабет, рак. Від цих захворювань немає одужання, оскільки при їх виникненні вони стають хронічними, люди відходять у небуття ще у працездатному віці. Медицина змирилася з таким становищем. Поради лікарів, народних цілителів, знахарів бувають різні, інколи протирічать одна одній. 

Хотілось би прочитати на сторінках газети інформацію стосовно причин виникнення цих хвороб.
З повагою Петрук І. В.»


З цього запитання і розпочалася чергова розмова з давнім другом і медичним консультантом редакції,  професором, доктором медичних наук Григорієм Стеценком.

Григорію Семеновичу, Ви пройшли всі береги практичної і наукової медицини. Кому, як не вам, розповісти сільським трударям, які причини виникнення таких хвороб і як запобігти їм?
– Хвороби, про які згадує шановний читач, також відносяться до «інфекцій», але не інфекційного походження завдяки широкій розповсюдженості. Щорічно виявляють майже 160 тис. хворих на рак, 150 тис. інсультів, 50 тис. інфарктів. Щогодини вмирає один хворий на цукровий діабет та один хворий на туберкульоз. У віці 45-60 років у засвіти відходить кожен третій чоловік і кожна десята жінка. Саме такі дати можна прочитати про тривалість життя на цвинтарних плитах.

– Сумна статистика. Але люди хочуть знати, чому виникають такі хвороби?
– Через неповноцінне незбалансоване харчування. Китайська поговірка каже: «Через рот входять хвороби, а виходять біди». Наш організм – це величезна і фантастично складна структура. Він побудований з трильйонів клітин і за складністю переважає усі створені людиною механізми. Більшість вчених схиляються до думки древніх філософів, що таке творіння, як людина, міг створити тільки Бог. Навіть атеїст, скептично налаштована людина, починаючи знайомитись з тим, як влаштований організм і як в ньому підтримується життя і здоров’я, приходить до згоди з філософами про те, що людина створена оригінальною, а всі негаразди та хвороби – це справа рук самої людини. При народженні людина отримує енергію з космосу, а потім підтримується харчуванням. Бог дав людині «все, що росте і рухається, для поживи і 120 років життя» (Біблія, Книга Буття 6.3).
Але людина забруднила землю отрутохімікатами і вирощені продукти втратили (або ж в них різко зменшилися) необхідні для організму харчові компоненти: білки, жири, вуглеводи, мінерали, вітаміни та інші речовини. Це сприяло виникненню хвороб, зниженню тривалості життя, а та невелика кількість людей, які доживали до ста років, були немічні. 

– Але чи є доказова наукова база про вплив харчування на виникнення хвороб та зменшення тривалості життя?
– Здобутки вчених описані в науковій праці «Харчування і фізіологічне виродження». Ще на початку XX століття вчені знайшли у світі людські поселення довгожителів і вивчили причини, які цьому сприяли. В ізольованій частині Швейцарських Альп, Південній Італії, Новій Зеландії, Півдні Канади, островах Тихого океану, на берегах річок Ніл та Ганг знайдені такі поселення. Там люди не знали, що таке рак, виразки, серцеві, ниркові та інші хвороби. Там не було злочинності, буцегарень, розумово відсталих людей, алкоголіків, наркоманів. Матері годували дітей материнським молоком. Зуби, як і здоров’я, зберігалися до старості. Раціон харчування в одних був із м’яса і риби – без овочів і фруктів, а в других – тільки з овочів і зернових культур. Землі зрошувалися чистою водою з льодовиків, що тануть, і були багатими на мінерали.
У населення, яке приєдналося до благ цивілізації «білих людей» внаслідок вживання цукру та очищення зернових культур від зародків, були виявлені всі хвороби, якими страждали і «білі люди». Історичні факти свідчать, що в Данії за період 1914-1920 років зерно не очищали від зародків, відтак знизилася захворюваність, різко упала смертність. І це навіть під час Першої світової війни. 

– Чому лікарі на прийомах не дають людям рекомендацій щодо повноцінного харчування?
– Впливу їжі на здоров’я людини не було і поки що немає у програмі навчання лікарів. Була наука дієтологія, яка вивчала вплив харчування, клініко-фізіологічне обгрунтування диференційованого застосування різних дієт для лікування найбільш розповсюджених захворювань внутрішніх органів. Наука рекомендувала 12 лікувальних дієт при 36 захворюваннях.
На жаль, такі «багаті» харчові столи у лікарнях «відійшли» в історію. Що від них залишилося, знають ті люди, які побували у лікарнях… В умовах сьогодення вчені запропонували суспільству науку «нутріціологію». Вона про харчування. Вивчає, яким чином їжа впливає на функціонування людського організму. Її часто плутають з дієтологією – наукою, яка встановлює правила харчування при хворобах.
 
– Як переконати пересічних громадян про шкідливість продуктів, вирощених на забруднених землях і тих, які піддаються значній термічній і хімічній обробці?
– Наприклад, хліб складає значну частину людського раціону, особливо – у малозабезпечених сім’ях. Науковці встановили, що при переробці зерна у борошні існують олії, які починають окислюватися, через що борошно втрачає смакові властивості і термін зберігання. У білому хлібові (із очищеної муки) у порівнянні з цільнозерновим міститься менше харчових речовин: вітаміну В 1 – на 90 відсотків, В 2 – на 61, В 3 – на 80, ліноленової кислоти – на 50, магнію – на 78, кальцію – на 60, калію – на 74, заліза – на 76 відсотків. Втрачається 22 проценти білка, який знаходиться у зародках зерна і багатий незамінними амінокислотами. Також зникають необхідні корисні речовини при варінні каш швидкого приготування, макаронних виробів, печива, кексів і подібних їм продуктів. Тільки за один рік втрачається до 30 тис тонн калію при очищені зерна. Через дефіцит у харчуванні калію, магнію і вітаміну Є спостерігається ріст раптових смертей при серцевих захворюваннях. Відомо, що до білого хліба додають консерванти, а щоб зробити його чорним, підмішують барвники. Ковбаси або консервоване м’ясо містять більше насичених жирів, аніж білка і повинні ідентифікуватися як жирні продукти, а не м’ясні. 
На думку вчених, втрата здоров’я через неповноцінне харчування по своїй жорстокості рівноцінне злочину проти людяності. 
Немає сумнівів, що у науці є ще багато невідомого про дію складових раціону. Наприклад, вітамінів. Цікава історія щодо поглибленого вивчення вітаміну Є. Лікарі виявили незадовільний стан здоров’я у космонавтів після восьмидобового перебування у космосі. У них діагностували малокрів’я, серцеву слабкість. Виявилося, що у повітрі, яким дихали космонавти в кисневих масках, кисню було більше, аніж в земній атмосфері. Кисень при відсутності додаткової кількості вітаміну Є руйнував ненасичені жирні кислоти, внаслідок чого порушувалась цілісність кров’яних клітин. Після того, як харчовий раціон космонавтів збагатили вітаміном Є, клінічних проявів не виникало. 
На жаль, в науці поки що немає глибоких досліджень впливу кисню при лікуванні хворих на ковід. Незважаючи на обладнання кисневих палат, наявність апаратів ШВЛ, значна частина хворих на коронавірус помирає… Є новітні дані про вплив вітаміну Д на коронавірусну хворобу. 

– Отримати повноцінні харчові продукти сьогодні нереально! Без того, що є в продуктових магазинах та супермаркетах, людина не виживе. Що робити?
– Є мудрий вислів: «Якщо хочеш щось зробити, починай робити це сам». На наших присадибних ділянках можна вирощувати натуральні продукти. Міський житель може отримати земельну ділянку, було б на це бажання. У деяких країнах (США, Франція, Данія) є вже групи молодих людей, об’єднаних бажанням «вернутися до землі». Вони вирощують продукти без використання мініральних добрив та інсектицидів, печуть хліб із неочищеного зерна. Є вищі навчальні заклади, школи, дитячі садочки, де ініціативні керівники мають земельні ділянки, де вирощують здорову їжу. Рано чи пізно проблема повноцінного харчування стане надзвичайно актуальною і перед нашою державою. Будуть прийняті відповідні закони: «Про використання каналізаційних стоків для відновлення родючості землі», про обов’язок вказувати всі інгредієнти у продуктах й тому подібне. Обов’язково потрібно вводити у програму навчання медичних вишів, шкіл, дитячих садочків, організованих колективів науку «нутріціологію».
Немає статистичних даних про те, скільки змучених матерів направляється на роботу після безсонних ночей біля ліжечок хворих дітей, а скільки годин пропадає тільки тому, що їжа в їдальнях шкіл бідна харчовими елементами. А скільки витрачено коштів на лікування у стоматологів, через переломи кісток у людей похилого віку із-за недостачі потрібної кількості компонентів їжі, зокрема, кальцію. Так що «біографія» хвороби і життєвий дискомфорт починається із харчування. 
На жаль, в державі цій проблемі приділяється мало уваги, адже відомо, що збільшується кількість хворих серед працездатної частини населення, 38 відсотків юнаків не доживуть до 60 років. А хто буде захищати Батьківщину?

Бесіду вели Володимир ПРИХОДЬКО,
Сергій ЦЮРИЦЬ.
Фьть Віктора РАЙОВА.


  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (240) - 86.3%
Пізно (8) - 2.9%
Яка різниця? (8) - 2.9%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (12) - 4.3%
Мені байдуже (9) - 3.2%