Енергетична верба: переваг безліч

Енергетична верба: переваг безліч


Висока ціна на російське блакитне паливо вчить Україну економити за рахунок альтернативних джерел енергії. Адже не секрет, що «газові війни» з року в рік набирають обертів. Нинішня ситуація взагалі вийшля з-під контролю. Очікувати хеппі-енду у цих питаннях уже точно не варто. 

Україна вже вступила у період стрімкого зростання цін на комунальні послуги. Нам усіма шляхами необхідно позбуватися залежності від Росії, принаймні газової.

У європейських країнах, зауважують фахівці, 8 із 11% поновлюваної енергетики – біоенергетика. Це – виробництво електроенергії з біомаси, тобто відходів деревини, соломи, лушпиння. Що ж у нас?

Поки ми не навчилися використовувати згадані ресурси так ефективно, незважаючи на вже доступні технологічні рішення. Хоча факт такий: на альтернативних джерелах енергії можна не тільки заощадити, але й заробити.

Одним із джерел біомаси, якому останнім часом приділяють все більше уваги, є швидкоростучі деревні культури. Таке поняття давно на слуху. На Волині – тим більше, бо агро-енергетична компанія «SALIX energy» працює на ринку біоенергетики з 2010 р., вирощуючи у промислових масштабах енергетичну вербу у нашому регіоні та сусідній Львівщині. Верболозом уже засадили 1500 га, наступної осені планують зібрати перший урожай. Щепи вистачить, щоб обігріти протягом опалювального періоду 20-25 районних лікарень або невеликий районний центр!

Членство України в Енергетичному співтоваристві (з 2011 р.) вимагає від неї обов’язкового виконання низки європейських директив.

Одним із головних документів ЄС у секторі відновлюваних джерел енергії є директива, важливим положенням якої є вимога щодо рівня зниження викидів парникових газів при впровадженні біоенергетичних технологій.

Тож недаремно Біоенергетична асоціація України звернулася до уряду з пропозицією, яка може позитивно вплинути на платіжний баланс України, заміщення споживання природного газу в ЖКГ і стимулювання внутрішнього сектору економіки держави.

Основні пропозиції – ухвалити в законодавстві України зміни, що сприятимуть поступовому перерозподілу субсидій, які виділяються НАК «Нафтогаз України» на стимулювання виробництва теплової енергії з місцевих видів палива, в першу чергу, з біомаси (деревини, соломи та інших відходів сільського господарства, енергетичних культур), також створити рівні та конкурентні умови роботи на ринку виробництва теплової енергії в ЖКГ для всіх компаній, незалежно від того, яке паливо вони використовують для виробництва тепла та яким категоріям споживачів його продають.

Нині біомаса в Україні застосовується в основному для виробництва тепла. Населення у селах використовує дрова в традиційних пічках – близько 74% загального обсягу використаних дров. Решта утилізується підприємствами.

Близько 2 тис. сучасних котлів працюють на деревній біомасі. За даними Державного агентства лісових ресурсів, на підприємствах галузі працюють 1 387 котлів на біопаливі загальною потужністю 246 МВт. Більше тисячі котлів, переведених з вугілля та мазуту на деревну біомасу, експлуатуються на підприємствах лісового господарства.

Ще одним важливим напрямком використання потенціалу біомаси є виробництво гранул та брикетів. За даними Асоціації учасників ринку альтернативних видів палива та енергії, у 2012 р. в Україні було вироблено 810 тис. т твердого біопалива. Левова його частина експортується у країни Європи. Проте останніми роками спостерігається тенденція збільшення частки, що залишається в Україні.

Працювати є над чим. Приємно, що Волинь долучилася до такої роботи завдяки компанії «Салікс Енерджі», До речі, компанія вже чимало інвестувала у висадження та закупівлю техніки, створює постійні робочі місця, залучає працівників до сезонних робіт, реалізує ряд соціальних проектів.

У чому ж беззаперечна цінність Salix Viminalis? По-перше, серед усіх енергетичних рослин саме вербу сьогодні найкраще використовувати як основну енергетичну культуру для виробництва твердого палива. Вона абсолютно невибаглива до ґрунтових умов і нею можна засаджувати землі, на яких інші культури вирощувати не дозволено. Крім того, ще є велика можливість отримання хорошого фінансового прибутку. Та й українців, котрим завжди було звичне сільське господарство, такий вид діяльності не насторожує.

Зважаючи на те, що Україна має великий сільськогосподарський потенціал, використання подібних систем, здається, лежить на поверхні. Цим шляхом сьогодні йдуть такі країни, як Німеччина, Швеція та інші. Тому є надія, що в нашій країні від слів про дорогий природний газ перейдуть до реалізації проектів на основі внутрішніх енергоресурсів.

– Ціни на енергію з традиційних джерел будуть тільки рости, ресурси вичерпуватися, а енергоспоживання при цьому буде збільшуватися, – упевнений голоова Біоенергетичної асоціації України Георгій Гелетуха. – Тому відновлювальна енергетика є найбільш ефективною альтернативою традиційній.

Світлана ДУМСЬКА.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (306) - 85.7%
Пізно (13) - 3.6%
Яка різниця? (8) - 2.2%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (16) - 4.5%
Мені байдуже (13) - 3.6%