Традиції святкування Нового року в Україні

Традиції святкування Нового року в Україні

У давнину в Україні Новий рік святкували тричі: навесні, восени та взимку. 

Про це йдеться на сайті ВСВІТІ.

Весняний Новий рік відзначався в період з 1 по 14 березня, коли остаточно зійде сніг і почнеться тепло. Святкувати почали ще за часів прийняття християнства на Русі, однак християнських звичаїв у ньому було мало. Люди глибоко вірили у різні знаки та прикмети весняної природи, тому уважно за нею спостерігали, щоб вловити якесь передбачення.

Осінній Новий рік прийшов на Україну після прийняття греко-візантійського обряду у 15 столітті. Це святкування уже повністю вважалось християнським і жодних язичницьких вірувань, пов’язаних з осіннім Новим роком не було. Люди вшановували Ісуса Христа, який пройшов випробування в пустелі після свого хрещення. Такий Новий рік був своєрідним знаком для початку жнив і збору врожаю.

І останній – зимовий Новий рік – відзначався традиційно 1 січня, так само, як ми його святкуємо й сьогодні. Вперше його почали святкувати взимку 1700 року, згідно з наказом московського царя Петра I. Однак у ті часи ще діяв юліанський календар, який було створено з певними неточностями. За григоріанським календарем дата нового року відстала на 13 днів, тож сьогодні в Україні святкуємо Новий рік двічі, називаючи дату 1 січня – “Новим роком”, а 13 січня – “Старим Новим роком”.

Традиції святкування
Коріння Нового року в Україні сягає ще язичницьких часів. Отож й святкування за язичницько-християнськими традиціями зберігались у нас аж до XX століття, а подекуди побутують й дотепер. Найпершим забобоном цього свята було вірування в те, що на Новий рік вся нечиста сила виходить, тож від неї потрібно захищатись різними ритуалами й травами.

Однак згодом ці вірування розвіялись і їм на зміну прийшло уявлення про те, що в це свято можна просити в Бога чого завгодно, і воно все збудеться. Також вірили, як Новий рік зустрінеш – так його і проведеш. Через це в давніх українців з’явилось чимало звичаїв та заборон, щоб свято пройшло максимально добре і не нашкодило майбутньому врожаю, здоров’ю та добробуту.

Перед Новим роком у наших предків завжди була святкова вечеря з такими ж стравами, як на Святвечір. А після вечері починались різні традиційні обряди, щоб привернути кращу долю у свій дім.

До прикладу, найголовнішим обрядом Нового року були традиційні обходи, або ж “щедрування” й “сіяння”, які мали дарувати господарю щедрий та багатий рік. Це звичай був настільки популярним, що його відгомін чуємо й дотепер. Щедрували та сіяли так само, як і зараз. Поодинці або групами хлопці та дівчата ходили щедрувати з традиційною щедрівкою та примовками. Зараз ми знаємо найпопулярніші щедрівки “Щедрик” та “Щедрий вечір”, проте у ті часи їх було так само багато, як і колядок, адже від них залежало щастя усього наступного року.

Щедрувати дозволялось усім, однак сіяти – лише хлопцям. Вважалось, що щастя до хати могли приносити лише хлопці, тому дівчатам сіяти не дозволялось. Під час щедрування співали різні щедрівки, а під час сіяння – лише примовляли єдину примовку. Вона розпочиналась: “Сію, вію, посіваю, З Новим роком вас вітаю!”, а далі продовжувались різноманітні побажання господарям на Новий рік.

Цікаві факти про Новий рік
Традиція прикрашати ялинку з’явилась близько 17 століття. Але прикрашали її свіжими яблуками, печивом та саморобними паперовими іграшками.
Найперша скляна ялинкова іграшка була виготовлена в Саксонії в місті Тюрингія у 16 столітті.
Вперше на Новий рік ялинку прикрасили електричними гірляндами біля Білого дому в Америці.
У новорічну ніч 2014 року на Майдані Незалежності в Києві зібралось майже пів мільйона українців, які заспівали національний гімн разом. Це був всеукраїнський рекорд.
Найперша згадка про Новий рік сягає 4000 років тому. Її знайшли у Месопотамії. Однак святкування продовжилось і передавалось далі. Таким чином святкування Нового року було ще й в Стародавньому Римі з подарунками та приказкою “Як Новий рік зустрінеш, так його й проведеш”.

Прикмети на Новий рік
Коли накриваєте новорічний стіл, то покладіть по купюрі під скатертину на кожен кут столу, щоб привернути достаток.
Щоб швидше вийти заміж, то за столом потрібно сісти між двома родичами чоловічої статі.
У жодному разі не можна плакати у новорічну ніч – це приверне нещастя і хвороби на весь рік.
Якщо під бій курантів випити шампанське і розбити келих, то весь рік чекатимуть щасливі події.
На Новий рік обов’язково потрібно одягнути усе нове, щоб оновитися і привабити нові знайомства в прийдешньому році.
Ніколи не віддавайте боргів у новорічну ніч – весь рік будете розплачуватись.
Якщо чхнути в новорічну ніч, то весь рік чекатимуть удача і достаток, бо чхання розлякує усю нечисть.

Анна АРТЮХ.
Фото ілюстративне.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (614) - 85.9%
Пізно (28) - 3.9%
Яка різниця? (14) - 2%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.4%
Мені байдуже (30) - 4.2%