Перші і… не перші?

Перші і… не перші?

Перший заступник у кожного керівника – це «права рука», яка діє, коли голова з тих чи інших причин або не виконує своїх повноважень (наприклад, хворіє чи в відпустці), або перебуває в відрядженні чи займається іншими справами. Але як складається доля цих замів, коли шефи втрачають пости?


У системі органів державної виконавчої влади Волині перше місце відіграє, звичайно, облдержадміністрація. І в історії її існування є лише 1 особа, яка двічі працювала заступником. Йдеться про Віталія Зарембу, який за першого головування Бориса Клімчука до 2005 р. був першим заступником, а коли було призначено головою Володимира Бондаря – заступником.

Ні до цього, ні нині, результат Віталія Миколайовича, який наразі очолює сільгосппідприємство «Романів» Луцького р-ну і виконує повноваження депутата Підгайцівської ОТГ, повторити чи перевершити не вдалося нікому.

Можливо, тому, що перші заступники виявилися непідготовленими до самостійної роботи або були вживлені в тіло влади усупереч волі першої особи?

Спробуймо відшукати правильну відповідь на це запитання, погортавши сторінки колективної біографії перших заступників голови облдержадміністрації. І в цьому сенсі слід пригадати, наприклад, Володимира Панчишина, який допомагав трудитися Героєві України Анатолієві Французу в 2002-2005 рр. Анатолій Йосипович, як згодом виявилося, перебував на Волині у службовому відрядженні як генерал міліції, тому у м. Луцьку з'являвся не часто. І фактично повноваження очільника виконував львівський економіст Володимир Панчишин, який після відставки Анатолія Йосиповича пішов на викладацьку роботу, проживаючи з в купленій за кошти бюджету області елітній квартирі по вул. Коперника.

Помаранчева революція примусила Банкову проводити кадрову революцію і на рівні облдержадміністрації. Головою спочатку призначили Володимира Бондаря, який зробив ставку на Богдана Шибу. Потім, правда, якась між ними пробігла «чорна кішка», і Богдан Павлович пішов на вибори міського голови та виграв їх у 2006 р. Нині Богдан Шиба працює в ДП «Волинтстандартметрологія», хоча восени 2020 р. знову балотувався на посаду міського очільника і навіть вийшов у другий тур, де поступився Ігореві Поліщуку.

У період Революції Гідності першим заступником у Бориса Клімчука продовжував працювати очільник облорганізації Партії регіонів Олександр Башкаленко, а коли Віктор Янукович вигнав Бориса Петровича, то на кілька тижнів виконавчу владу Волині уособлював Олександр Костянтинович. Правда, емоційні активісти майдану спочатку прикували його до металевої труби сцени на Театральному майдані, а потім відбулася відставка. Нині Олександр Башкаленко займається бізнесом та підтримує ОПЗЖ.

У першій половині 2014-го представник «Батьківщини» Григорій Пустовіт працював головою облдержадміністрації, а свободівець Сергій Кудрявцев – першим заступником. Але після перемоги Петра Порошенка ставку було зроблено на колишнього директора автозаводу Володимира Гунчика. Зрозуміло, що доля Сергія Кудрявцева була вирішена, і його «пішли». Зараз Сергій Альбертович – депутат облради від «Свободи», очолює комісію.

Натомість «правою рукою» у Володимира Петровича виявився колишній міліцейський слідчий та екс-юрист того ж автозаводу Олександр Степанцов. Коли в липні 2018 р. Володимира Гунчика зняли з посади, разом із ним пішов і Олександр Борисович. Наразі він трудиться на якійсь третьосортній посаді.

А от Олександр Киричук, перший заступник голови облдержадміністрації Олександра Савченка, зміг не тільки «пересидіти» свого шефа, але майже півроку за нового Президента виконувати його повноваження. Відомо, що Олександр Олексійович був із орбіти нардепа Степана Івахіва, проте після призначення Володимиром Зеленським головою облдержадміністрації Юрія Погуляйка, і він залишив кабінет на другому поверсі «Білого дому».

Юрій Михайлович спочатку зробив ставку на волинянина, тож першим заступником призначив Леоніда Кирильчука. Щоправда, через місяць, без пояснення причин, Леоніда Олексійовича звільнили. В одному суді він довів незаконність звільнення, в другому програв, а в третій касації вже не подавав. Нині він займається бізнесом.

Натомість «правою рукою» Юрія Погуляйка працює колишній міліціонер із Луганщини Сергій Мовенко. Як складеться подальша доля Сергія Олександровича, також напряму залежить від волі голови і глави держави…

Володимир ДАНИЛЮК.

На фото Богдана ГОНЧАРУКА: «аксакал» на посаді першого заступника голови облдержадміністрації Віталій Заремба.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (595) - 86.4%
Пізно (24) - 3.5%
Яка різниця? (12) - 1.7%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.5%
Мені байдуже (29) - 4.2%