Депресія: що це таке і як з цим боротися?
Ми живемо в еру швидкоплинності та різноманіття. Широкий асортимент інформації переповнює медіапростір так, що «очі розбігаються». Життя диктує свої правила. Людям сьогодення нелегко встигати за таким ритмом.
Старші люди – живуть розмірено, при цьому встигають багато чого зробити. Молоде покоління, зазвичай, все кудись «біжить» та завжди не має часу: на здоров’я, на сон; на батьків, які живуть окремо; на відпочинок. Такий шалений ритм життя має і другу сторону медалі, а саме організм починає подавати нам сигнали про те, що потрібно трішечки зупинитись, перепочити, «перезавантажитись». І в різні способи це проявляється: несподівані травми, різні захворювання: від легкої до важкої форми, зокрема й депресії.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, депресією страждає близько 300 млн людей по всьому світі. В Україні депресія є найбільш поширеною проблемою серед психічних розладів. Українці страждають депресією значно частіше, аніж жителі країн Європейського Союзу. І показники захворюваності у нашій країні продовжують зростати.
Депресією ми звикли називати, зазвичай, перепади настрою, короткочасні емоційні реакції на проблеми в буденному житті. Насправді ж депресія – це серйозна хвороба, яка без належного лікування може перейти у важку форму і стати причиною суттєвого погіршення якості життя. Перебіг депресії пов’язаний з низьким рівнем серотоніну в мозку людини. Депресію лікують медикаментозними та психологічними методами. Серед медикаментів найчастіше використовують антидепресанти. Серед психологічних методів застосовують психотерапію. Психологічні методи здебільшого орієнтовані на розкриття суті і причин виникнення проблем людини у минулому або концентруються на поточному, а не на минулому досвіді. Існують також моделі, що акцентують увагу на важливості ролі соціуму у виникненні та перебігу депресії.
Депресія проявляється: у поганому настрої, низькій самооцінці, песимізмі, апатії, млявості, швидкій втомлюваності, постійній невдоволеності, покинутості, безрадісності, відчутті безнадії, безпомічності, непотрібності, пригніченості, тужливості, тривалому смутку та небажанні жити. Останнє, в дуже важких випадках депресії, приводить до самогубства.
Депресія завдає сильніші психологічні, емоційні та фізичні страждання, які істотно знижують якість життя, рівень його сімейної, соціальної та трудової адаптації, а нерідко призводять до інвалідизації (набуття інвалідності внаслідок важких захворювань).
Схильність людини до депресії в значній мірі визначається генетичною спадковістю. Існують такі види депресій: набуті, сезонні, спадкові (генетично обумовлені), післяпологові депресії жінок.
Набуті депресії як психічний стан – захисна реакція мозку на стрес. І тільки здоровий стан людини дасть змогу подолати депресію, коли відійде стрес чи фактори виникнення депресії.
Особливу групу складають спадкові депресії, рівень яких статистика визначає у 2-4 відсотки в популяції. Вони підлягають реєстрації і медичному втручанню.
Помічений зв’язок між депресіями і статтю особи. Так, жінки частіше хворіють на депресії, бо мають трохи менший рівень вироблення серотоніну, аніж чоловіки. Особливо депресії вражають жінок, що втратили значущі для особи явища чи людей: коханого, дитину, своїх батьків, відчуття зради коханого чоловіка тощо.
Давно помічена залежність поганого настрою і депресій від сезону. Довгі й похмурі осінь та зима, можуть бути причиною сезонних депресій (сезонних афективних розладів). Інтенсивність сонячного освітлення значно знижується і спонукає мале виробництво медіатору серотоніну, який відповідає за добрий настрій людини. Тому слід гуляти в кожний сонячний день осені чи зими.
Декілька порад, щоб уникнути депресії та депресивного стану:
-інсоляція (багато світла в кімнаті), прогулянки в сонячні дні.
-інтенсивне заняття фізкультурою та спортом (фізичні вправи підвищують рівень серотоніну).
-нові подорожі, краще на південь.
-радісні емоції: музика, танці, усе, що дає радість.
-телефони довіри, реклама їх, легкість розповсюдження їх адрес і номерів.
-консультація психолога, психотерапевта для людей з діагностованими депресіями, психотренінги.
-вживання риб’ячого жиру, насиченого омега-3 жирними кислотами, а також вживання достатньої кількості вітамінів груп B,C і D, особливо вітаміну D, оскільки депресія є одним з головних симптомів дефіциту даного вітаміну.
Людські депресії — проблема давня. Про них писав ще Фома Аквінський (1225–1274). У його працях знайшли такі рядки: «Великий сум лікують теплою, дружньою бесідою, чаркою доброго вина та водними процедурами».
Практичний психолог ФКТБП ВНУ імені Лесі Українки, Наталія ВЕРЕМІЙЧИК.
Фото з сайта bbc.com.
- Коментуйте FaceBook
- Коментуйте ВКонтакте
ТОП Новини
Ворог отруїв дружину керівника ГУР? «Нас на русскую бабу проміняв»? Мудрик став на хибну стежку Тимощука? Через Волинську митницю ввезли майже 425 тисяч тонн благодійних пожертв Луцька картонно-паперова фабрика – один із лідерів по працевлаштуванню ВПО на Волині Ковельська громада виручила на торгах понад 35 млн грн від продажу земельних ділянок У Нововолинську працюватиме мобільна бригада БФ “Право на захист” Вареники з бобом по-волинськи Удесяте під суд Шість медичних автомобілів від латвійських партнерів Камінь-Каширська міськрада передасть для... У Володимирі діятиме благодійна їдальняІнтерв'ю


- Опитування
- Результати