Депресія: що це таке і як з цим боротися?

Депресія: що це таке і як з цим боротися?

Ми живемо в еру швидкоплинності та різноманіття. Широкий асортимент інформації переповнює медіапростір так, що «очі розбігаються». Життя диктує свої правила. Людям сьогодення нелегко встигати за таким ритмом.

Старші люди – живуть розмірено, при цьому встигають багато чого зробити. Молоде покоління, зазвичай, все кудись «біжить» та завжди не має часу: на здоров’я, на сон; на батьків, які живуть окремо; на відпочинок. Такий шалений ритм життя має і другу сторону медалі, а саме організм починає подавати нам сигнали про те, що потрібно трішечки зупинитись, перепочити, «перезавантажитись». І в різні способи це проявляється: несподівані травми, різні захворювання: від легкої до важкої форми, зокрема й депресії.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, депресією страждає близько 300 млн людей по всьому світі. В Україні депресія є найбільш поширеною проблемою серед психічних розладів. Українці страждають депресією значно частіше, аніж жителі країн Європейського Союзу. І показники захворюваності у нашій країні продовжують зростати.
Депресією ми звикли називати, зазвичай, перепади настрою, короткочасні емоційні реакції на проблеми в буденному житті. Насправді ж депресія – це серйозна хвороба, яка без належного лікування може перейти у важку форму і стати причиною суттєвого погіршення якості життя. Перебіг депресії пов’язаний з низьким рівнем серотоніну в мозку людини. Депресію лікують медикаментозними та психологічними методами. Серед медикаментів найчастіше використовують антидепресанти. Серед психологічних методів застосовують психотерапію. Психологічні методи здебільшого орієнтовані на розкриття суті і причин виникнення проблем людини у минулому або концентруються на поточному, а не на минулому досвіді. Існують також моделі, що акцентують увагу на важливості ролі соціуму у виникненні та перебігу депресії.
Депресія проявляється: у поганому настрої, низькій самооцінці, песимізмі, апатії, млявості, швидкій втомлюваності, постійній невдоволеності, покинутості, безрадісності, відчутті безнадії, безпомічності, непотрібності, пригніченості, тужливості, тривалому смутку та небажанні жити. Останнє, в дуже важких випадках депресії, приводить до самогубства.
Депресія завдає сильніші психологічні, емоційні та фізичні страждання, які істотно знижують якість життя, рівень його сімейної, соціальної та трудової адаптації, а нерідко призводять до інвалідизації (набуття інвалідності внаслідок важких захворювань).
Схильність людини до депресії в значній мірі визначається генетичною спадковістю. Існують такі види депресій: набуті, сезонні, спадкові (генетично обумовлені), післяпологові депресії жінок.
Набуті депресії як психічний стан – захисна реакція мозку на стрес. І тільки здоровий стан людини дасть змогу подолати депресію, коли відійде стрес чи фактори виникнення депресії. 
Особливу групу складають спадкові депресії, рівень яких статистика визначає у 2-4 відсотки в популяції. Вони підлягають реєстрації і медичному втручанню.
Помічений зв’язок між депресіями і статтю особи. Так, жінки частіше хворіють на депресії, бо мають трохи менший рівень вироблення серотоніну, аніж чоловіки. Особливо депресії вражають жінок, що втратили значущі для особи явища чи людей: коханого, дитину, своїх батьків, відчуття зради коханого чоловіка тощо.
Давно помічена залежність поганого настрою і депресій від сезону. Довгі й похмурі осінь та зима, можуть бути причиною сезонних депресій (сезонних афективних розладів). Інтенсивність сонячного освітлення значно знижується і спонукає мале виробництво медіатору серотоніну, який відповідає за добрий настрій людини. Тому слід гуляти в кожний сонячний день осені чи зими. 
Декілька порад, щоб уникнути депресії та депресивного стану: 
-інсоляція (багато світла в кімнаті), прогулянки в сонячні дні.
-інтенсивне заняття фізкультурою та спортом (фізичні вправи підвищують рівень серотоніну).
-нові подорожі, краще на південь.
-радісні емоції: музика, танці, усе, що дає радість.
-телефони довіри, реклама їх, легкість розповсюдження їх адрес і номерів.
-консультація психолога, психотерапевта для людей з діагностованими депресіями, психотренінги.
-вживання риб’ячого жиру, насиченого омега-3 жирними кислотами, а також вживання достатньої кількості вітамінів груп B,C і D, особливо вітаміну D, оскільки депресія є одним з головних симптомів дефіциту даного вітаміну.
Людські депресії — проблема давня. Про них писав ще Фома Аквінський (1225–1274). У його працях знайшли такі рядки: «Великий сум лікують теплою, дружньою бесідою, чаркою доброго вина та водними процедурами».

Практичний психолог ФКТБП ВНУ імені Лесі Українки, Наталія ВЕРЕМІЙЧИК.
Фото з сайта bbc.com.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (620) - 86%
Пізно (28) - 3.9%
Яка різниця? (14) - 1.9%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.3%
Мені байдуже (30) - 4.2%