Герої і компенсації

Герої і компенсації

Стюардеса екіпажу лайнера «Boeing 737-800 NG», уродженка м. Нововолинська Юлія Сологуб удостоїлася звання Героя України. Родичам жертв помилково збитого рік тому авіарейсу PS752 із Тегерана в Київ «Міжнародних авіаліній України» виплатять велику грошову компенсацію. Але що не так через рік після трагедії в різдвяному небі біля столиці Ірану?

Вранці 8 січня 2020 р. цивільний літак «Boeing 737-800 NG» із реєстраційним номером UR-PSR авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» рейсу PS752 із Тегерана до Києва був збитий зенітно-ракетним комплексом «Корпусу стражів Ісламської революції». Це сталося буквально одразу після того, як Збройні Сили США на території Іраку внаслідок ракетно-бомбового удару ліквідували групу військових із Іраку та Ірану, запідозрених в причетності до міжнародного тероризму. У відповідь іранські військові обстріляли дві військові бази США на території Іраку, де поранили кількох військосовлужбовців. А за кілька годин після цього серед інших цивільних рейсових літаків у небо над Тегераном піднявся український «Boeing 737-800 NG»…
Загинули всі 176 людей, які були в літаку: 167 пасажирів (громадяни 7 країн, у тому числі 2 українців, найбільше – з Канади) і 9 членів екіпажу (всі – наші співвітчизники, в тому числі уродженка м. Нововолинська, бортпровідниця Юлія Сологуб).
Спочатку офіційний Тегеран заперечував свою причетність до цього злочину, і лише 11 січня влада Ірану визнала, що ракети запустили її військові. Щоправда, пояснили це «помилкою» та «людським фактором», а особи, безпосередньо причетні до збиття літака, досі не засуджені.
Фактично рік тривали безрезультатні спроби спочатку повернути для дослідження бортові самописці (т. зв. «чорні ящики»), потім – притягнути винних до відповідальності та примусити Іран виплатити родичам жертв грошову компенсацію.
І ось наприкінці грудня події з розв’язання цих проблем почали розгортатися з блискавичною швидкістю. Іранське державне інформаційне агентство IRNA 30 грудня 2020 р. заявило, що влада Ірану вирішила виплатити компенсації в розмірі 150 тис. доларів США сім’ям загиблих в катастрофі літака.
«Кошти будуть виплачені родичам жертв, незалежно від расової та національної приналежності. Віце-президент країни з правових питань Лая Джонеді заявила, що гроші не зможуть полегшити біль сімей, які втратили рідних у цій катастрофі, але є даниною поваги до прав людини», – зазначається.
З цього повідомлення не зовсім ясно, чи Тегеран збирається до 8 січня 2021 р. заплатити по 150 тис. доларів США родичам кожного з загиблих в іранському небі 176 людей, чи йдеться лише про пасажирів, оскільки в подібних випадках рідним членів екіпажу грошову компенсацію повинна виплачувати компанія-роботодавець (у цьому випадку – «Міжнародні авіалінії України», яку пов’язують із олігархом Ігорем Коломойським). 
В усякому випадку, в Києві, вочевидь, заздалегідь дізналися саме про таке рішення Тегерана, тож буквально за день до цього, 29 грудня 2020 р., Президент України Володимир Зеленський підписав Указ №600/2020, яким «за героїзм і самовіддані дії, виявлені під час виконання службового обов’язку», присвоїв звання Герой України з удостоєнням ордена «Золота Зірка» (посмертно) членам екіпажу рейсу PS752 АТ «Авіакомпанія «Міжнародні Авіалінії України».
Нагороджено командира повітряного судна Володимира Гапоненка, пілота-інструктора Олексія Наумкіна, другого пілота Сергія Хоменка, старших бортпровідників Катерину Статнік та Ігоря Матькова, бортпровідників Дениса Лихну, Марію Микитюк, Валерію Овчарук та Юлію Сологуб.
Зрозуміло, що в подібних випадках гроші – не головне, адже йдеться про долі безневинних людей, які загинули внаслідок збиття бойовими ракетами цивільного авіалайнера… Але що, крім золотих зірок та орденів, отримають рідні та близькі членів екіпажу?Указ Президента України Петра Порошенка № 92/20197 від 28 березня 2019 р. передбачає: 
«У разі присвоєння звання Герой України з удостоєнням ордена «Золота Зірка» посмертно або в разі смерті особи, якій присвоєно звання Герой України із врученням ордена «Золота Зірка», одноразова грошова винагорода виплачується членам сімей таких осіб. Одноразова грошова винагорода виплачується в 50-кратному розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому присвоєно звання Герой України. Виплата одноразової грошової винагороди здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України».
Закон України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» встановив розмір прожиткового мінімуму у 2020 р. на одну особу в розрахунку на місяць: із 1 січня – 2027 грн; із 1 липня – 2118 грн; із 1 грудня – 2189 грн.
Таким чином, родини удостоєних звання Героя України посмертно мають отримати від України з Державного бюджету по 101 тис. 350 грн. І якщо іранський уряд не включив 9 членів екіпажу в число осіб, за смерть яких виплатить по 150 тис. доларів США, то це буде єдиним матеріальним відшкодуванням втрачених життів і поламаних доль…
…Нещодавно в соцмережах розмістили унікальне фото. Його за годину до трагедії в іранському небі виклала на своїй сторінці наша землячка, бортпровідниця Юлія Сологуб. Це виявився справді прощальний знімок екіпажу «Boeing 737-800 NG» рейсу PS752 на виході із готелю в Тегерані, де відпочивав екіпаж літака МАУ перед останнім польотом… Юлія Сологуб тоді написала, що члени екіпажу сфотографувалися перед виходом із готелю на пам’ять… 
Пам’ятаймо про них! І про всіх 176 людей, які стали безневинними жертвами в різдвяному небі Ірану… 

Світлана КОМА.

На фото Романа УСТИМЧУКА, «Радіо Свобода» та з відкритих джерел: пам’ятник на честь жертв рейсу PS752; такою була Юлія Сологуб; на місці падіння уламків авіалайнера. 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (612) - 86.1%
Пізно (26) - 3.7%
Яка різниця? (14) - 2%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.4%
Мені байдуже (30) - 4.2%