«Депортація 44-46»: правда про трагедію «забужанів»

«Депортація 44-46»: правда про трагедію «забужанів»


Автори документального фільму «Депортація 44-46» представили офіційний трейлер стрічки. Навесні чесна кінострічка про свавільне вигнання українців зі споконвічних земель вийде на широкі екрани.


«Фільм присвячений примусовому виселенню понад 480 тис. українців із територій, розташованих в сучасній південно-східній Польщі: Холмщина, Надсяння, Підляшшя та Лемківщина. Картина структурно поділена на 4 частини, відповідно до кількості етапів депортації. Кожна з частин містить історичні факти про період 1944-1946 рр.: із документами, картами, фото, газетами та хронікою», – ідеться в повідомленні пресслужби Держкіно України.

Як зазначається, синхронно з історичною документальною оповіддю розгортається ігровий сюжет із допитом «переселенки» в кабінеті КГБ через 20 років після закінчення депортації, за звинуваченням у розповсюдженні неправдивої інформації про примусову сутність переселення.

Колеги з Агенції «Укрінформ» деталізували, що кінопроєкт цієї стрічки з робочою назвою «Переселення 44-46» став одним із переможців Дванадцятого конкурсного відбору Держкіно. Виготовлення – профінансоване за рахунок Державного

Режисер-постановник фільму – Олеся Моргунець-Ісаєнко, автор сценарію – Тарас Лазер, оператор-постановник – Євгеній Кирей, продюсер – Артем Денисов.

Прем’єрний показ документальної стрічки планується восени 2021 р.

Поза усіляким сумнівом, «Депортація 44-46» викличе великий інтерес у громадськості, особливо – у живих жертв тих трагічних подій (їх, зважаючи на плин часу, залишилося зовсім небагато), а також нащадків тих громадян, які були в цей період були примусово депортовані з території нинішніх східних воєводств Республіки Польщі в Україну. Неофіційно їх називали «забужанами».

Щодо Волині, то наша область як прикордонна прийняла в себе чи не найбільше число депортованих. Їх за рознарядкою розселяли у опорожнілих сільських хатах, де до аналогічної депортації проживали етнічні поляки, чехи та німці, а також у міських будівлях, де до 1942 р. мешкали євреї, масово розстріляні нацистськими окупантами.

Утім, Волинь пам’ятає та шанує депортованих з-за Бугу співвітчизників. Тут активно діє товариство «Холмщина», а на Луцькому меморіалі «Вічна слава» встановлено пам’ятник на честь жертв депортації. Чимало відомих в області та за її межами людей – також із роду депортованих у 1944-1946 рр. етнічних українських земель.

Також за кошти бюджету області збудовано та освячено православним духовенством монумент у с. Сагринь Грубешівського повіту Люблінського воєводства РП, де 10 березня 1944 р. бойовики з місцевих підрозділів Армії Крайової вбили понад  1200 мирних українців, 70% із яких складали жінки та діти.

Тому документальна стрічка «Депортація 44-46» – це не лише про минуле, але й про сьогодення…

Саундтрек документального фільму можна побачити за цим посиланням:

https://www.youtube.com/watch?v=HCZnEXr_sMA&feature=emb_title

Світлана КОМА.

На фото з архіву: українське населення залишає  рідні домівки по той бік річки Західний Буг у 1944-1946 рр.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (66) - 86.8%
Пізно (3) - 3.9%
Яка різниця? (2) - 2.6%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (0) - 0%
Мені байдуже (4) - 5.3%