Куди піде армія безробітних чиновників?

Куди піде армія безробітних чиновників?

Понад 500 державних службовців стануть безробітними. Чимало залишиться без роботи і в колишніх райрадах. Як їх працевлаштувати і де взяти гроші на виплату грошової компенсації на час вимушених масових прогулів? 

Реформа децентралізації в Україні триває уже не один рік. Наразі продовжується етап ліквідації районів та утворення нових адміністративно-територіальних одиниць. На Волині цей процес також незворотній, адже з 1 січня 2021 р. замість 16 районів – лише 4. А це означає, що відбувається масове вивільнення працівників райдержадміністрацій, райрад, а також працівників культури, освіти, охорони здоров’я та соціальної сфери. 
Взагалі, якби держава завчасно подбала про належну організацію цього процесу, то проблем було б менше. А так, дочекавшись до останнього, державні службовці та працівники органів місцевого самоврядування опинилися фактично без вибору…
Тож 29 січня 2021 р. у приміщенні Федерації профспілок Волині відбулось засідання «круглого столу». До обговорення долучились заступник голови обласної ради Григорій Пустовіт, заступник голови облдержадміністрації Ігор Чуліпа, директор обласного Центру зайнятості Роман Романюк, заступник начальника управління Держпраці в області Оксана Рубльова, керівники структурних підрозділів виконавчої влади та голови галузевих профспілкових організацій бюджетної сфери, а також – представники Волинського обласного об’єднання організацій роботодавців на чолі з виконавчим директором ВОООР Володимиром Кривовичем. 
Модератором заходу виступила голова Федерації профспілок області Іванна Дубинка-Філозоф.
«У зв’язку з впровадженням нового адміністративно-територіального устрою працівники бюджетної сфери будуть скорочені. Сьогодні така ситуація склалася не лише на Волині, а й загалом по Україні. Щодо самої процедури скорочення, то вона відбувається відповідно до чинного законодавства, але є поодинокі випадки, коли порушуються соціально-економічні права працівників. На жаль, до складу комісій із реорганізацій райдержадміністрацій, що припиняють своє існування, не було включено представників профспілок», – сказала профспілкова очільниця.  Вона наголосила:
«Лише на паритетних умовах, спілкуючись, проводячи перемовини ми можемо досягти успіху і захистити людей, дотримуючись всіх законних прав та соціальних гарантій. Нам немає що ділити, нам необхідно гуртуватися і об’єднуватися заради людей, які втрачають робоче місце».
Вона нагадала, що для спільного вирішення питань, які виникають у сфері трудових соціально-економічних відносин , в області формально діє Територіальна угода між облдержадміністрацією, Волинським обласним об’єднанням організацій роботодавців та Федерацією профспілок Волині. Проте якщо дві останніх структури виконують хіба що представницькі та дорадчі функції, то державна виконавча влада грає в процесі роль першої скрипки. Тому «спільна мелодія» виявилася траурною… Треба негайно щось змінювати.
Це засвідчує, зокрема, виступ директора обласного Центру зайнятості Романа Романюка.
«Наше завдання – оперативно працевлаштувати вивільнених працівників. Тому ми працюємо на випередження. Фахівці служби за ці два тижні уже провели 30 робочих зустрічей із головами та працівниками райдержадміністрацій, адже ми розуміємо, що людям потрібно дати можливість працювати, щоби утримувати свої сім’ї. Сьогодні 909 людей потрапляють під вивільнення з райдержадміністрацій та їх структурних підрозділів. Зібравши дані про них, ми знаємо, що 49 підуть на пенсію, 271 особа буде працевлаштована у територіальних громадах та новоутворених райдержадміністраціях, а 552 працівники планують звернутись до Центрів зайнятості. Ми їм, звісно, будемо пропонувати всі наші послуги, перш за все – це професійне навчання та здобуття нової робітничої професії в дорослому віці, які користуються попитом на ринку праці. Окрім того, ми будемо пропонувати їм отримати одноразову матеріальну допомогу на відкриття підприємницької діяльності».
Так як чіткого алгоритму дій у такій нестандартній ситуації немає, заступник голови облдержадміністрації Ігор Чуліпа констатував: 
«Станом на 1 січня 2021 р. у райдержадміністраціях Волині нараховувалося 1 тис. 184 працівники. Наразі Кабінет Міністрів України нам довів граничну чисельність працівників райдержадміністрацій у кількості 594 особи. З тих працівників, які скорочуються, 58 чоловік уже працевлаштовані у територіальних громадах, а 940 людям ми повідомили про скорочення. Перед головами чотирьох райдержадміністрацій сьогодні поставлене чітке завдання –першочергово працевлаштувати у своїх штатах тих спеціалістів, які будуть звільнені»…
Заступник голови обласної ради Григорій Пустовіт також наголосив на тому, що дуже важливо, аби очільники новоутворених територіальних громад були поінформованими, якою ж є пропозиція ринку праці, адже вони створюють нові структури та оперативно шукають, ким заповнити штатну чисельність своїх підрозділів:«Якби очільники громад мали певні рекомендації Центру зайнятості з цього приводу, то сьогодні непрацевлаштованих було б не 552 особи, а було б набагато менше. Адже може виявитися, що ми маємо професіоналів та фахівців в тій чи іншій галузі, а на посади в ОТГ беруть людей без досвіду... І це не завжди може носити суб’єктивний чи політичний характер, а це може бути наслідком того, що відсутня інформація чи пропозиція. Вочевидь, тут є недопрацювання. Сьогодні треба збирати інформацію з усіх ОТГ щодо вакантних посад, давати їм інформацію, які є незатребувані спеціалісти. Хоча час вже втрачено, але це треба робити! Ми також не повинні боятися пропонувати людям якусь іншу роботу. Ми повинні боятися не пропонувати їм нічого та боятися пасивності з їхнього боку!».
Врешті-решт, учасники наради дійшли висновку, що так, як було, надалі бути не може.«Виклики сьогодення нам підказують, що настав час створити чотиристоронню соціально-економічну раду, до якої має увійти і обласна рада. Можна також звернутися і до депутатів різних рівнів, аби вони долучались та впливали на процеси, які відбуваються, адже їх обирали ті люди, котрих сьогодні звільняють. Таким чином ми станемо прикладом для всієї України, адже в інших регіонах держави діють лише тристоронні угоди», – наголосила Іванна Дубинка-Філозоф.
Заступник голови обласної ради Григорій Пустовіт запевнив: найвищий орган представницької влади Волині готовий до такої співпраці. 
«Ми маємо зробити усе можливе, щоб кожна людина відчула, що вона потрібна органам влади, профспілкам та роботодавцям. Ми відкриті до діалогу, тому працюймо спільно, і буде гарний результат, – сказав Григорій Олександрович.  – Реформа – це завжди зміни, подекуди – болючі зміни. Але кожна реформа має мати чіткий алгоритм дій, а сьогодні цього алгоритму державою не запропоновано».
В результаті дискусії профспілкові лідери, ВОООР, облрада та облдержадміністрація виокремили ряд першочергових завдань, які необхідно вирішити, аби децентралізаційні процеси на місцях пройшли максимально безболісно для працівників бюджетної сфери.Ось головне:
– розробка програм зайнятості громадян та збирання трудового потенціалу; 
– забезпечення дотримання трудових прав працівників при проведенні реформування, оптимізації та ліквідації установ чи організацій;
– передбачення працевлаштування вивільнених працівників у новостворених суб’єктах управління і господарювання;
– перепідготовка чи набуття нового фаху для звільнених осіб працездатного віку;
– складання балансу трудових ресурсів відповідних територій за участі місцевої влади, роботодавців і профспілок;
– передбачення в програмах соціального розвитку і у бюджетах кошти на створення безпечних умов та охорону праці, створення інспекцій праці та їх кадрового забезпечення;
– визначення фінансування з місцевих бюджетів таких установ, як територіальні Центри соціального обслуговування, факультативи та інші заняття при закладах освіти, бібліотеках та музичних школах.
Але, крім усього іншого, на порядку денному залишилася ще одна проблема, вирішення якої – поза межами компетенції обласних орачів влади, роботодавців та профспілок. Оскільки при формуванні Державного бюджету України на 2021 р. урядовці та парламентарі не подбали про додаткове фінансування обласних Центрів зайнятості, то через масовий наплив цілої армії безробітних із райдержадміністрацій і райрад може виникнути дефіцит коштів для надання допомоги іншим категоріям громадян.  

Пресслужба ВОООР.

На фото управління інформаційної політики та цифрової трансформації облдержадміністрації та пресслужби облради:заступник голови облдержадміністрації Ігор Чуліпа, голова Федерації профспілок області Іванка Дубинка-Філозоф і заступник голови облради Григорій Пустовіт; виконавчий директор Волинського обласного об’єднання організацій роботодавців Володимир Кривович; виступає голова обкому профспілки працівників державних установ Ольга Сабурова.


  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (502) - 88.5%
Пізно (18) - 3.2%
Яка різниця? (8) - 1.4%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (20) - 3.5%
Мені байдуже (17) - 3%