Чому зростає безробіття?

Чому зростає безробіття?

Як чорна смуга може перетворитися на злітний майданчик.

Дотримуючись усталеної традиції, обласний Центр Державної служби зайнятості зібрав працівників мас-медіа Волині на чергову прес-конференцію, аби проаналізувати підсумки минулого року на ринку праці.
Про них розповів очільник центру Роман Романюк. Конференція відбулася в приміщенні Луцького міського центру зайнятості, спеціалісти якого працювали з пошуковцями роботи.
– Робота турбувала і турбує кожного, – сказав Роман В’ячеславович у вступному слові. – Маємо заробляти гроші та утримувати родини. Минулий рік ввійде в історію незвичайною пандемією, яка підкосила нашу економіку, призвела подекуди до згортання виробництва чи зменшення його обсягів, до вимушеного скорочення робочих місць. Держава не завжди могла завадити таким процесам.
Якщо порівнювати результати діяльності служб зайнятості за позаминулий і минулий роки, то вони досить різняться. У 2019 р. послугами обласної Служби зайнятості скористалося дещо більше 58 тис. волинян, то торік їх чисельність перевищила 60 тис. Два роки тому у статусі безробітного перебувало майже 26 тис. людей, то торік ця цифра зросла ще на 8 тис. На 1січня минулого року на Волині підрозділи Служби зайнятості зареєстрували щонайменше 8 тис. безробітних, то вже на початок цього їх стало майже 12, 5 тис. 
Зрозуміло, що держава не стояла осторонь цих непростих економічних процесів. У міру можливостей вона намагалася підтримувати людей фінансово. Минулоріч безробітним волинянам виплачено більше 412 млн грн допомоги. У 2019 р. сума допомоги була набагато меншою.
Процеси певної розбалансованості економіки не могли не вплинути і на кількість вакансій, які нині реєструють служби зайнятості. Позаторік безробітним на вибір пропонували майже 42 тис. спеціальностей. Торік їх число не дотягнуло навіть до 27 тис. Втішає, щоправда, що у цей період дещо зріс рівень укомплектування вільних робочих місць. 
Серед найходовіших топ-10 вакансій, зареєстрованих торік у базі Волинського обласного центру зайнятості, потрібно було: 1714 машиністів (кочегарів) котельні; 1666 продавців продовольчих товарів; 1607 водіїв автотранспортних засобів; 1334 підсобних робітників; 852 кухарі; 610 прибиральників службових приміщень; майже 600 продавців непродовольчих товарів; понад 450 бухгалтерів; більше 400 продавців-консультантів та 360 касирів торговельних залів. 
І, все ж, у минулому році  чисельність осіб, працевлаштованих за сприяння Служби зайнятості, скоротилася на 7 тис. осіб порівняно з роком попереднім. Ще менше тих громадян, які отримали одноразову допомогу з безробіття під час працевлаштування. У 2020 р. більш як 320 людей центри зайнятості працевлаштували на новостворені робочі місця з компенсацією роботодавцям єдиного внеску. Позаторік виплачено 466 компенсацій на 6208,6 млн грн.
Понад 450 безробітних торік залучили до участі у громадських роботах. Вони, зокрема, займалися благоустроєм територій, роботами соціального напрямку, впорядкуванням дорожніх смуг, місць поховання,меморіалів захисників Вітчизни, доглядом за громадянами у закладах соціальної сфери тощо. 
Не обминув директор обласного Центру зайнятості і проблеми часткового безробіття. Завдяки фінансовій підтримці вдалося зберегти майже 15 тис. робочих місць у різних сферах діяльності. Спеціалісти центрів опрацювали величезну кількість звернень. Кошторис видатків облцентру перевищив 107 млн грн.
За направленням обласної Служби зайнятості понад 2400 осіб пройшли професійне навчання. Серед них півтора тисячі навчалися у центрах професійно-технічної освіти Рівненської, Львівської, Одеської та Харківської обл., 182 особи – у вищих та професійно-технічних навчальних закладах нашої області, яким виплачено 800 тис. грн. Майже 750 громадян пройшли стажування на підприємствах, в організаціях та установах Волині. Прикметно, що рівень їх працевлаштування після проходження профнавчання на досить достойному рівні. Він становить 98,8%.
В обов’язках Служб зайнятості – надання дозволів на працевлаштування іноземців та осіб без громадянства. Видача та продовження дії дозволів на застосування праці іноземців та осіб без громадянства – єдина адміністративна платна послуга Служби зайнятості, яку отримують роботодавці на обласному рівні. На 1 січня 2021 р. до бюджету Фонду надійшло понад 940 тис. грн. Дозвіл на працевлаштування в області отримали кваліфіковані працівники з Індії, Білорусі, Туреччини, Польщі, Італії, Словаччини, Литви, Китаю. Азербайджану, Румунії, Німеччини, Болгарії, Швеції, Росії, Узбекистану та Бельгії. Це не тільки керівники різних рангів, а й менеджери проєктів, механіки, інженери з нагляду за монтажем електрообладнання, майстри дільниці дорожньої розмітки та інші спеціалісти.
– Ще раз хочу сказати, що рік минулий був не простий, але ми його пережили, – робить підсумок Роман Романюк. – Зупинка, спад економіки дещо пригальмували наш розвиток, але не зупинили. Тож маємо всі перспективи рухатися далі та розвиватися. Як висловився Уолт Дісней, іноді чорна смуга стає злітною.

Володимир ПРИХОДЬКО. 
Фото Віктора РАЙОВА.  

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (68) - 86.1%
Пізно (3) - 3.8%
Яка різниця? (2) - 2.5%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (1) - 1.3%
Мені байдуже (4) - 5.1%