Вижив і… загинув

Вижив і… загинув

Серед багатьох учасників того славетного бою був і один із наших земляків – офіцер Армії УНР Іван Грушецький.

Історик, голова Крайової пластової ради «Пласту – НСОУ» Юрій Юзич в «Історичній правді» ще 3 роки тому опублікував статтю «Ті, що вижили. 37 портретів крутянців». І серед інших розповів про Івана Грушецького, який народився 2 вересня 1985 р. у с. Журавники на Горохівщині, котре на той час мало назву Дружкопіль. 
Поручик Армії УНР – учасник бою під Крутами в складі старшого курсу 1-ої Української військової школи імені Б. Хмельницького. Старшина Спільної юнацької школи.
Після Української революції 1917-1921 р. Іван Грушецький повернувся на рідну Волинь, яка була під владою польської Другої Речі Посполитої. І хоча державна система була орієнтована виключно на розбудову польскості, це було набагато краще, ніж «рай» у «Радянській Україні», де «петлюрівці» були приречені на загибель від рук сталінських сатрапів.
У 30-их роках минулого століття Іван Грушецький висвятився на священика, був настоятелем православної церкви в с. Сирники Луцького повіту. Переслідувався поляками за прихильність до українізації Православної церкви, відтак – певний час не мав свого приходу (1935-1937 рр.).
Згодом він проживав і служив священиком у с. Даничів Рівненського повіту, який тоді належав до Волинського воєводства з адмінцентром у м. Луцьку.
Кривава рука більшовицького терору дотягнулася до горла вцілілого героя одразу після того, як сюди прийшли «перші совєти». Так звані «визволителі», на той час – союзники нацистського Третього рейху, одразу взялися за знищення тих, кого не змогли вбити під Крутами. 
Як зазначає Юрій Юзич, заарештований Іван Грушецький (отець Йосип) був 21 жовтня 1939 р. Із луцької катівні через рік був переведений для продовження слідства у в’язницю НКВД у м. Харкові. З початком гітлерівсько-радянської війни 1941 р. разом із іншими ув’язненими був евакуйований у «НорільскЛаг», де 2 грудня 1942 р. був засуджений на 8 років виправно-трудових таборів. Подальша доля героя невідома... Посмертно реабілітований 21 червня 1989 р.
По суті, на Волині та Рівненщини цей конкретний учасник бою під Крутами ніяк не вшанований. І квітів до його могили чи пам’ятної дошки (яких в Україні нема) ніхто не покладав. 

Володимир ДАНИЛЮК.

На фото автора: Іван Грушецький (отець Йосип) одразу після арешту каральними органами НКВД СССР у 1939 р. 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (503) - 88.4%
Пізно (18) - 3.2%
Яка різниця? (9) - 1.6%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (20) - 3.5%
Мені байдуже (17) - 3%