Скільки яєць у Шемета?

Скільки яєць у Шемета?

11 і 12 липня на Волині відбудеться як мінімум два заходи, пов’язаних із черговою річницею братовбивчого конфлікту 1943 р., який у нас називають «Волинською трагедією», а в сусідній державі – «Волинською різнею». Обидва ініціює польська сторона. Але, враховуючи сумний досвід минулорічних подій, головним залишається одне й те саме: як спільна трагедія має стати символом пам’яті та примирення, а не черговою серією односторонніх звинувачень?

Рік тому і на Волині, і на сусідній Рівненщині з нагоди 70-річчя трагедії, відбулося чимало символічних заходів. Найбільшою особливістю став візит Президента РП Броніслава Коморовські, який після публічних закликів екс-керівників Української та Польської держав Леоніда Кучми та Алєксандра Квасьнєвські 2004-го до взаємного прощення та примирення перейняв естафету добра. Тож пан Президент прибув до Луцька з миром і сподіванням на взаємноприйнятну оцінку політиками, істориками та громадськими активістами подій далекого минулого. З українського боку в богослужінні, що відбулося в римсько-католицькому костьолі святих Петра і Павла, участь узяв тодішній віце-прем’єр-міністр Костянтин Грищенко.

Проте всі мудрі слова та адекватні кроки змазала провокація, влаштована проросійськими членами організації «Слов’янська гвардія», котрі делегували на Волинь зі Сходу держави цілу групу провокаторів, один із яких – безробітний Іван Шемет – зумів прослизнути поміж охоронців польського Президента та вимазати курячим яйцем Броніславу Коморовські піджака. Щоправда, високий гість за кілька хвилин переодягнувся та, наче й не було нічого, продовжив програму візиту. А от запорізького хулігана спочатку скрутили міліціонери, потім – затримали, а далі… Далі відбулося неймовірне: «найгуманніший суд» Луцька відпустив провокатора на всі чотири сторони, призначивши йому умовний термін покарання! Мало того, з’ясувалося, що невідомі особи оплатили ув’язненому послуги дорогого київського адвоката, а продукти і речі особистої гігієни в камеру йому приносили невідомі особи під виглядом українських та російських журналістів, яких, як встановила «Волинська газета», взагалі в природі не існує!

Не додала торік оптимізму й поведінка окремих політичних сил по той бік річки Західний Буг. В усякому випадку, там продовжувалася істерія зі звинувачення українців у знищенні вже понад 100 тис. мирних поляків на Волині, проте нічого не говорилося про десятки тисяч замордованих українців… Врешті-решт, староста гміни Мірче Грубешівського повіту Люблінського воєводства Лєх Шопіньські в односторонньому порядку скасував Дні добросусідства, що мали відбутися між іваничівським с. Кречів та грубешівським с. Крилув…

І ось – чергова річниця «Волинської трагедії». В нашій області заплановано мінімум 2 заходи з участю високоповажних гостей з-за Бугу. 11 липня в с. Скірче Горохівського р-ну має відбутися літургія на старому римсько-католицькому цвинтарі, де, за переказами, покоїться прах відомої польської письменниці та громадської діячки Єви Фелінської (померла в 1859 р.). Окрім цього, під час трагічних подій 1943-го тут було спалено костьол, а також убито певну кількість людей. За дослідженнями волинянина Івана Пуська – 50 громадян польської національності та 4 українці з майже 1000 осіб, які на той час мешкали в селі. На честь загиблих тут встановлено пам’ятний хрест.

Наступного дня – 12 липня – у вже згадуваному вище луцькому костьолі також молитимуться, причому очікується візит на Волинь і Надзвичайного та Повноважного Посла РП в Україні Генріка Літвіна.

А раз так, то волинська влада та громадськість мають зробити все можливе та неможливе, щоби заходи із вшанування жертв давнього протистояння між поляками та українцями, інспірованого тоталітарними більшовицьким та нацистським режимом, пройшли гідно та на основі взаємної поваги. Бо в тих, хто спорядив торік студента-недоучку Івана Шемета курячими яйцями для глуму над главою Польської держави, можна припустити, в арсеналі залишилося ще чимало інструментів розпалювання ворожнечі між Українською та Польською державами, які нині – стратегічні партнери.

Тож історія не повинна сіяти ворожнечу, а має бути містком у майбутнє.

Роман УСТИМЧУК.

На фото автора: пам’ятник у смт Павлівка Іваничівського р-ну, відкритий 2004-го Президентом України Леонідом Кучмою і Президентом РП Алєксандром Квасьнєвські, повинен нарешті із символу порозуміння та прощення перетворитися на реальні кроки українців та поляків у складній історії «Волинської трагедії».

 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (612) - 86.1%
Пізно (26) - 3.7%
Яка різниця? (14) - 2%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.4%
Мені байдуже (30) - 4.2%