Стадіон так стадіон…

Стадіон так стадіон…

Чому перейменування стадіону в м. Тернополі на честь Головнокомандувача УПА Романа Шухевича викликало гнівну реакцію в представників Ізраїлю та Польщі?


5 березня, в чергову річницю смерті одного з європейських диктаторів Іосіфа Сталіна, міська влада Тернополя вирішила присвоїти своєму стадіонові ім’я Романа Шухевича.

Здавалося б, що в цьому сенсаційного чи провокаційного? Адже в Україні ОУН і УПА вже давно визнані структурами, котрі в період 1926-1954 рр. активно боролися з усіма ворогами за створення Української Самостійної Соборної Держави, котра, врешті-решт, і відродилася з попелу окупаційних режимів 24 серпня 1991 р.? Та й Романові Шухевичу, який загинув 5 березня 1950 р. у передмісті м. Львова від рук карателів із МГБ СССР, свого часу Президент України Віктор Ющенко навіть присвоїв звання Героя України! Також символічно, що з приходом до влади Віктора Януковича колаборанти з донецького суду цей указ скасували…

Заява ізраїльського посла Джоеля Ліона та демарш Президента м. Замость Люблінського воєводства Анджея Внука розбурхали пристрасті. Перший вказав на міфічну приналежність УПА і Романа Шухевича до гітлерівського геноциду єврейського народу під час Другої світової війни, а другий, поскаржившись на утиски повстанців щодо поляків у цей самий період, заявив про вихід зі спільного проекту з м. Тернополем на суму якихось 69 тис. євро.

Тернопільський міський голова Сергій Надал пояснив ізраїльському послу, що той продовжує жити в дурмані радянської історіографії, а сам Роман Шухевич під час Голокосту врятував від смерті єврейську дівчинку. Крім того, в лавах УПА воювали сотні євреїв. Розкритикувала політику дипломата Країни обітованої й повноважні представники МЗС України,

А тепер щодо демаршу очільника м. Замость Анджея Внука, який він зробив якраз у день, коли в 1944 р. підрозділи Армії Крайової вчинили в с. Сагринь Грубешівського повіту Люблінського воєводства масовий злочин, замордувавши сотні мирних і безневинних українців.

І це – ще одне підтвердження діаметрально протилежного ставлення переважної більшості народів двох держав та сторичних подій та своїх героїв. У Польщі АК належить до категорії шанованих борців за відродження Незалежності, хоча й проводила цю боротьбу частково на теренах Західної України та вбила десятки тисяч українців.

А в нас такий самий статус має УПА, котра, крім усього іншого, воювала з окупантами, в тому числі і на українських етнічних землях, які після 1945 р. відійшли на складу Польської Народної Республіки. Від її рук також немало польських жертв…

Висновок: кожна країна має право визначати і шанувати тих героїв, які боролися за її Незалежність. І навіть якщо це комусь не подобається, то пора навчитися толерантно ставитися до позиції іншої сторони. І – найголовніше! – не грати на руку Кремлю, який тільки руки потирає, коли євреї, поляки та українці знову між собою чубляться.

Володимир ДАНИЛЮК.

P. S. 16 березня Львівська обласна рада звернулася до Кабінету Міністрів України з клопотанням щодо присвоєння найбільшій у Західній Україні спортивній футбольній арені в Місті Лева – «Арені-Львів») імені лідера однієї з гілок ОУН Степана Бандери. Оскільки стадіон перебуває в державній, а не комунальній власності, то це прерогатива уряду Дениса Шмигаля. Тако цілком імовірно, що може змінити назву і луцький стадіон «Авангард». На честь, наприклад, командувача УПА-«Північ» Дмитра Клячківського (псевдо Клим Савур), який 12 лютого 1945 р. поліг у нерівному бою з опер групою МГБ СССР в лісі біля Оржівських хуторів сусіднього Рівненського р-ну.

На фото з архіву: Роман Шухевич.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (569) - 87.4%
Пізно (23) - 3.5%
Яка різниця? (12) - 1.8%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (23) - 3.5%
Мені байдуже (20) - 3.1%