Знайдено могилу Данила Шумука

Знайдено могилу Данила Шумука

 

Місце останнього спочинку дисидента з Волині, який у ворожій неволі відмучився  43 роки життя і якого після звільнення зустрічав Президент США Рональд Рейган!


Автор відомої книги «Справа Василя Стуса», головний редактор «Історичної правди» Вахтанг Кіпіані 21 березня повідомив, що зумів знайти на Донбасі місце поховання легендарного борця за Незалежність України, уродженця Волині Данила Шумука.

Прах Данила Лаврентійовича, який помер у 2004 р., покоїться на кладовищі в м. Покровськ (Красноармійськ) у Донецькій обл. Сюди він приїхав у 2002 р. та останні роки життя мешкав у доньки… Утім, як зазначають місцеві краєзнавці, хоч у м. Покровську одна з вулиць і названа на честь Данила Шумука, увага до цієї легендарної особистості притупилася. Навіть Володимир В'ятрович (нині нардний депутат України) колия як керівник галузевого архіву СБУ привозив у м. Покровськ виставку «Український Донбас» про відомих краян, про Данила Шумука згадати забув.

А шкода. Він – чи не єдиний радянський дисидент та політв'язень, із яким у 1987 р. одразу після звільнення та переїзду в Канаду зустрічався Президент США Рональд Рейган.

Данило Шумук народився в 1914 р. у невеличкому с. Боремщина на Любомльщині. З 16 р. – у повітовій організації «СельРобу», з 1932 р. – член КПЗУ, у 1935 р. засуджений польською владою. На волю вийшов у 1939 р., під час «перших совєтів» працював учителем географії і в райвідділі Ощадбанку. У тарвні 1941 р. як брат «ворога народу» відправлений на спецпоселення, з початком радянсько-німецької війни мобілізований у штрафний батальйон РККА. На Полтавщині потрапив у гітлерівський полон, звідки втік у серпні 1941 р. Із березня 1943 р. – в УПА, зокрема, займався вишколом повстанців на легендарному «Вовчаку». У лютому 1945 р. під час рейду на Схід України в с. Розкопанці Богуславського району Київської обл. заарештований органами НКВД СССР. У квітні того ж року засуджений за участь в УПА до смертної кари, через півтора місяці заміненої 20-річним ув'язненням.

В ГУЛАГ брав участь у Норилському повстанні, звільнений у 1956 р., проживав у Дніпропетровській обл. За відмову стати «стукачом» КГБ СССР засуджений удруге, потім – утретє, вже за участьу дисидентському українському русі та вступ до Української Гельсинської Спілки. На вимогу парламенту Канади звільнений у 1987 р., вилетів із СССР для проживання за океаном, де зустрівся і з главою Білого дому в США Рональдом Рейганом.

Загалом за своє життя Данило Шумук у польських нацистських і радянських концтаборах перебував 43 роки!

В Україну повернувся на схилі життя, в 2002 р. Нагородждений орденом «За мужність» 1 ст.

Втім, хоча у Краєзнавчому музеї Волині і є експозиція про Данила Шумука, зазвичай пересічні мешканці області про нього знають мало.

Наш кор.

На фото Вахтанга КІПІАНІ: могила волинянина Данила Шумука в м. Покровську Донецької обл.

 

 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (267) - 86.1%
Пізно (10) - 3.2%
Яка різниця? (8) - 2.6%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (13) - 4.2%
Мені байдуже (11) - 3.5%