А хто-хто в цій «рукавичці» живе-2?

А хто-хто в цій «рукавичці» живе-2?

Життя – не казка. Тому нерухоме майно розійшлося по різних руках… У двох районах частину добротних споруд забрали собі райради. А як в інших? І правильно це чи незаконно ділять народне добро?

Після проведеної адміністративно-територіальної реформи не тільки не забулися сварки про кількість та межі новостворених районів, але й пристрасті щодо… нерухомості. То кому ж належать будівлі, де раніше розміщувалися вже ліквідовані райдержадміністрації та райради і де досі продовжують працювати органи самоврядування – міські та селищні ради? Про це «Волинська газета» у журналістському розслідуванні розповіла у статті «А хто-хто в цій «рукавичці» живе?», опублікованій 22 квітня ц. р. Йшлося про нерухомість у новостворених Камінь-Каширському та Луцькому р-нах. А що ж у двох інших і як реагує на перетягування ковдри обласна влада?
Пригадуєте дитячу казочку «Рукавичка»? І починається вона так:
«Йшов дід лісом, а за ним бігла собачка, та й загубив дід рукавичку. От біжить мишка, улізла в ту рукавичку та й каже:
– Тут я буду жити!..».
Не в казці, а в реальному житті, на Волині до 1 січня 2021 р. було 16 районів, де функціонувало стільки ж райдержадміністрацій і райрад. Тепер їх скоротили вчетверо, і майже на стільки ж – чиновників. 
У більшості міст та селищ уже неіснуючі райдержадміністрації і райради знаходилися в окремих приміщеннях, а міські чи селищні ради, котрі стали центрами ОТГ – в інших. Проте було чимало випадків, коли чиновники мирно (чи не мирно) співіснували під одним дахом в одних і тих самих спорудах. І що ж тепер? Який «дід» загубив нерухомість, який «гість» її знайшов і привласнив і, врешті-решт, «хто-хто в цій рукавичці живе?».Щоб з’ясувати це заплутане питання з багатьма невідомими, довелося звертатися з офіційними запитами в інстанції обласного та районного рівнів. Виявилося, що в Камінь-Каширському і Луцькому р-нах будівлі, де свого часу розміщувалися райдержадміністрації і райради, здебільшого передані новим власникам. Причому, найчастіше – укрупненим ОТГ, хоча в м. Горохові та смт Маневичі споруди перейшли чомусь до районних рад. Тільки в м. Ківерці триповерхова споруда залишилася в державній власності.
І ось яка картина вимальовується на цей час в інших територіях.
Володимир-Волинський район.
Голова райради Віктор Хиць озвучив дуже важливе інформацію, зазначивши: Відповідно до абзацу 4 пункту 10 розділу V Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» правонаступник районної ради району, ліквідованого Верховною Радою України, після припинення відповідних районних рад як юридичних осіб, але не пізніше 1 липня 2021 р., зобов’язаний передати у комунальну власність територіальних громад усі об’єкти спільної власності територіальних громад району, які знаходяться на його території, відповідно до розмежування видатків між бюджетами, встановлених бюджетним кодексом. Володимир-Волинською райрадою адміністративні споруди, де раніше розміщувалися Іваничівська та Локачинська районні ради (відповідно, і райдержадміністрації, – ред.) передані в комунальну власність відповідних територіальних громад (Іваничівська селищна рада та Локачинська селищна рада)».
Ковельський район.
Голова Ковельської райради Вячеслав Шворак наголосив, що «на виконання чинного законодавства Ковельською райрадою було передано зі спільної власності територіальних громад міст, селищ і сіл району до комунальної власності територіальних громад усі об’єкти спільної власності, в тому числі і приміщення, в яких розміщувалися Шацька, Ратнівська і Старовижівська райради (і райдержадміністрації, – ред.) до комунальної власності відповідних територіальних громад».
«Відповідно до Статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»… органи місцевого самоврядування здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об’єктами права комунальної власності, виконуючи всі майнові операції», – зазначається.
Відтак, споруди можуть здавати в оренду, підписувати концесійні договори і навіть… продавати.
Отже, спостерігаємо розквіт «гетьманства» місцевого масштабу, де однакові за статусом та використанням будівлі після децентралізації та адмінреформи опинилися зовсім в інших руках. І керівні органи цих «рук» розпоряджаються ними, як знають. Щоправда, у Ковельському та Володимир-Волинському р-нах вирішили вчинити по-справедливості і по закону, віддавши нерухомість базовим ОТГ.У народній казочці про рукавичку, нагадуємо, такий кінець:
«Коли це дід оглядівся,– нема рукавички. Він тоді назад – шукати її, а собачка попереду побігла. Бігла-бігла, бачить – лежить рукавичка і ворушиться. Собачка тоді: «Гав-гав-гав!».
Вони (мишка-шкряботушка, жабка-скрекотушка, зайчик-побігайчик, лисичка-сестричка, вовчик-братик, кабан-іклан та ведмідь-набрідь) як злякаються, як вирвуться з рукавички, – так усі й порозбігалися лісом. Прийшов дід та й забрав рукавичку»...
А яким буде у бувальщині про нерухомість ліквідованої влади кінець по-волинськи? Кому належатиме майно, переважна більшість якого або була збудована за кошти всієї волинської громади чи Державного бюджету, або неодноразово капітально ремонтувалася також не тільки за гроші тодішньої районної влади?
За дорученням голови облдержадміністрації Юрія Погуляйка його заступник Ігор Чуліпа з приводу районного нерухомого добра повідомив:
«Згідно з Порядком здійснення заходів щодо утворення та реорганізації райдержадміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов’язків райдержадміністрацій, що припиняються, затвердженого Постановою КМУ від 16 грудня 2020 р. №1321, райдержадміністрації, що перебували в процесі реорганізації, повноваженнями з розпорядженням майном не наділені. Відповідно, облдержадміністрація не погоджувала передачу об’єктів державної власності».
Відтак, колись належне районній виконавчій гілці влади рухоме майно та оргтехніка на підставі передавальних актів затверджене розпорядженням Юрія Погуляйка №161 від 2 квітня ц. р.
Ігор Чуліпа також зазначив:«З метою впорядкування та прийняття ефективних управлінських рішень стосовно державного майна до райдержадміністрацій новоутворених районів направлене звернення управління внутрішнього аудиту облдержадміністрації для отримання відповідних пропозицій. Термін отримання відповіді ще не сплив. Прийняття рішення щодо погодження чи непогодження управлінських рішень райдержадміністрацій буде вирішуватися облдержадміністрацією лише після узагальнення та опрацювання всіх пропозицій балансоутримувачів».
Щодо облради, то керівництво найвищого органу представницької влади Волині відповіді на інформаційний запит «Волинської газети» ще не надіслало.
До речі. Під час недавнього візиту на Волинь Голови Верховної Ради України Дмитра Разумкова власкор парламентської газети «Голос України» Микола Якименко озвучив шокуючий факт. Виявляється, органи влади районного рівня діють досі на основі… Постанови Президії Верховної Ради УРСР від 1981 р.! Коли ж український законодавець випише не лише повноваження. Але й обов’язки цієї гілки влади?
Дмитро Разумков сказав, що ця тема – одна з пріоритетних. А от коли її наповнять реальним змістом, не сказав.
Тому й ділять у новостворених районах колись спільне народне добро по-старому: кому як заманеться. Одні віддають будівлі у власність ОТГ, другі намагаються використовувати на свою користь. Але й у першому випадку не все гладко: кого сільські та селищні голови з депутатами вирішать поселити в комунальній «рукавичці»? І це тема продовження журналістського розслідування.

Сергій ШРАМЧУК.

На фото з порталу «Вook-djerelo.blogspot.com» та Романа УСТИМЧУКА: споруда вцілілої камінь-каширської влади (1 стор.); споруда, де раніше розміщувалися райрада і райдержадміністрація в смт Шацьк;  фрагмент казки про рукавичку; центральна вулиця у м. Любомлі, де є будівлі ліквідованих органів влади неіснуючого р-ну.


  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (543) - 87.9%
Пізно (21) - 3.4%
Яка різниця? (10) - 1.6%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (21) - 3.4%
Мені байдуже (20) - 3.2%