Секрети машинки «Singer»

Секрети машинки «Singer»

«Для мене винахід не вартий ані ламаного гроша. Гроші – ось що мене цікавить», – сказав винахідних легендарної швейної машинки, яка стала для українців ціннішою від будь-яких грошей.

Тему навіяли соцмережі, де нещодавно розгорнулася жвава дискусія щодо ролі, місці та призначення механічних швейних машинок фірми «Singer». Представники Центральної та Східної України згадували їх як «трофеї», привезені дідами в 1945 р. після капітуляції нацистів, а західні українці їм вказували, що ці швейні машинки були в нас ще задовго до Другої світової. І їх не відбирали в солдатських вдовиць, а купували за великі гроші…
Власне, з власного дитинства пам’ятаю велику кімнату в бабусиній сільській хаті, де, крім дерев’яних ліжок із горами вишитих подушок, ручної роботи килимів на підлозі біля вікна з чистими шибками, стояла швейна машинка саме фірми «Singer». Чіпати її руками не можна було нікому, навіть улюбленим онукам. Шила на ній, доки здоров’я дозволяло, тільки сама Тетяна Макарівна. І вміла вона з її допомогою створювати справжні шедеври! Ну, а про дрібний ремонт подертих в хлопчачих баталіях штанів і нагадувати не варто… 
То звідки ж вони взялися, такі цінні та безвідмовні швейні машинки, яким радянські «Подолки» і в підошви не годилися?
Все почалося з особистості. Її творець Айзек Зінґер народився в далекому 1811 р. у США, а його батько емігрував за океан із Німеччини. І хоча він усе життя мріяв стати театральним актором, «дикий капіталізм» узяв своє. Тому майбутній бізнесмен любив повторювати: «Для мене винахід не вартий ані ламаного гроша. Гроші – ось що мене цікавить». 
У 1839 р. Айзек Зінґер отримав свій перший патент на машину для свердління породи, продавши його за 2000 доларів США (шалені на той час гроші, як на цей час – майже 2 млн «зелених»!, – авт.) компанії «Каналобудівельна компанія Ай і Ем». 
Але найбільших слави та статків він здобув, конструюючи та виготовляючи швейні машинки. До початку Першої світової війни завод «Singer» щороку випускав понад 600 тис. механічних швейних машинок, здебільшого, з ножним приводом. 
«Айзек Зінґер не винаходив швейної машини й ніколи не стверджував, що зробив це. До 1850 р., коли з’явилася його перша швейна машина, вже існував ряд моделей. На подолання конструктивних недоліків в аналогах витратив 10 днів, які «потрясли світ», і зробили винахідника багатим. Він розмістив човник горизонтально (завдяки цьому нитка перестала заплутуватися); запропонував столик-дошку для тканини і ніжку-тримач голки (це дозволило робити безперервний шов); забезпечив машинку педаллю для приводу ногами (можливість працювати з тканиною двома руками). Ці три нововведення стали базовою схемою швейної машинки на довгі роки. Вони захищені величезним пакетом патентів, що налічує кілька тисяч охоронних документів. Перший примірник «Зінґера» був проданий за 100 доларів США», – зазначає «Вікіпедія». 
Згодом їх продавали безпосередньо в 3 тис. фірмових магазинах по всьому світу, а також за системою «товари поштою» (ось коли навчилися торгувати дистанційно! – ред.). Стрімкий злет компанії забезпечили знахідки у сфері маркетингу: не люди йшли до продукції, а навпаки. 
Особливого розквіту продукція «Singer» отримала в міжвоєнний період. Волинь тоді поволі оговтувалася від розрухи, польська влада хоча й була чужою для українців, але більш лояльною до приватної ініціативи, ніж казарменний комунізм в СССР. Тому люди накопичували якісь кошти, а господині неодмінно прагнули купити швейну машинку саме марки «Singer». Хоча і дорога (за ціною доброго коня, – авт.), але фактично безвідмовна в роботі! Цей аргумент переважував усі інші, адже у той час саме місцеві кравчині по селах обшивали і малих, і старих, і себе, і навіть продавали плаття, костюми і пальта в містечках та містах. Навіть зараз раритетні машинки «Singer» ціняться доволі високо – від 1 тис. до 9 тис. грн, залежно від технічного стану виробу. Правда, тих, хто вміє з ними працювати, можна по всій області на пальцях однієї руки нарахувати… Традиції сімейних кравчинь відійшли в минуле, всі купують новий готовий одяг, ходять у секонд-хенд або замовляють обновки в ательє.
Сучасна фірма «Singer Corporation» не лише виробник швейних машинок, електроприладів, двигунів, меблів та іншої побутової продукції, але й визнаний фахівець у продукуванні космічної та військової техніки.
Щоправда, в сучасній Україні її продукції обмаль. Хіба що старенькі швейні машинки залишилися на почесних місцях у кімнатах стареньких кравчинь, які вже не можуть ними користуватися, але зберігають як найдорожчу цінність. Або перейшли в спадщину донькам, які не знають, що з ними робити…
А щодо Айзека Зінґера, то він прожив довге та щасливе життя, яке закінчилося на туманному Альбіоні в 1875 р. Професійним театральним артистом він так і не став, але титул маестро – здобув!

Володимир ДАНИЛЮК. 

На фото з «Вікіпедії»: легендарна механічна швейна машинка; конструктор та бізнесмен Айзек Зінґер у всій красі; кожен виріб мав не лише фірмовий знак, але й серійний номер, що захищало від підробок.


  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (582) - 87.1%
Пізно (24) - 3.6%
Яка різниця? (12) - 1.8%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.6%
Мені байдуже (22) - 3.3%