Архів. 26.05.2021 р.

Архів. 26.05.2021 р.


Про що повідомляли місцеві газети. Або їх змушували замовчувати...


110 років тому

Дума і губернатор

«У III Державній Думі Російської імперії активно представляють інтереси громадськості двоє депутатів від Волинської губернії. Недавно, на початку 1911 р., виступили з промовами у Санкт-Петербурзі землевласник із с. Коршів Луцького повіту Ґріґорій Бєляєв та священик, настоятель Луцької соборної церкви отець Діонісій Кірілловіч. У повсякденній роботі вони тісно співпрацюють із губернатором – графом, дійсним статським радником Алєксандром Кутасовим».

Памятная книжка Волынской губерніи на 1912 годъ»).


100 років тому

Наслідки «госпедської войни»

«Школи української, своєї рідної, нема. Дітей приходиться посилати до польського вчителя чи вчительки, що по більшости дбають о політику, о спольщенню дітей українських, ніж про освіту «мужицьких», «русинських», «гайдамацьких» дітей. Докази цьому – дописи з місць про стан шкільництва… Прийде неділя. І церкви наші, які будували ми самі, або де молилися цілий вік до тої госпедської войни, стоять обдерті, напів зруйновані, з вибитими шибами, з протекаючими дахами…».

(«Наше життя», 1921 р.).


90 років тому

Нерівний поділ

«Польська буржуазія гнобила українське селянство. Так у с. Березовичі (нині Володимир-Волинський р-н, – ред.) в 1931 р. було 71 господарство з загальною земельною площею 375 га. З них 15 господарств мало до 1 га землі, 43 – від 1 до 5 га, і ці 81,6% селян ледве зводили кінці з кінцями. І тільки 1 1господарств (їх можна назвати середняками) володіли наділами по 5-10 га. Двом куркульським господарствам належало по 10 і більше га… А поруч із селом було засновано польську колонію. Тут було 58 господарств, які мали 257 га землі, і де переважали середняцькі господарства (40 – по 1-5 га), а цілих 37 власники мали по 10-15 гектарів. До того ж, польські колоністи користувалися кредитами від держави та іншими пільгами».

(«З історії міст і сіл УРСР. Волинська обл., 1970 р.).


80 років тому

Сад і шпигун

«Мешканці прикордонного с. Литовеж (донедавна Іваничівського р-ну, – ред.) ще в 1940 р. створили колгосп «більшовик», який навесні 1941 р. збудував перші господарські споруди та заклав фруктовий сад… Оскільки в кількох метрах від прикордонного Західного Бугу розміщувалася застава, то місцеві жителі створили групу сприяння прикордонникам. Житель села Є. О. Кравчик допоміг знешкодити шпигуна, а комсомолка П. В. Шалапай затримала порушника кордону, за що її відзначили премією».

(«Селянська правда». 1946 р.).

На фото з архіву: вибори до т. зв. «Народних зборів Західної України» в с. Литовеж, осінь 1939 р.

Підготував

Сергій ШРАМЧУК.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (591) - 87%
Пізно (24) - 3.5%
Яка різниця? (12) - 1.8%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.5%
Мені байдуже (23) - 3.4%