"Каждый мнит себя стратегом, видя бой издалека"...

Чергову 18-ту сесію облради волинські обранці розпочали благородно. Адже перше, що зробили, зареєструвавши прибуття на поважне зібрання, – віддали свої одноденні відрядні на акцію «Від серця до серця». Таким чином поповнили скарбничку, до якої ініціатори акції цього року збирають кошти, щоб придбати обладнання для діток, котрі нічого не чують.  Однак свої зусилля обранці спрямовували не лише на справи насущні.  Представники меншості, за звичкою, пробували замісити сесію на політиці. Тим паче, що у перерві між першим і другим сесійним засіданням у Луцьку відбувся мітинг опозиції «Вставай, Україно!». Тож спочатку деякі опозиціонери штурмували трибуну, аби задати тон для прийдешніх заходів за участю своїх партійних очільників, а потім скористалися другим пленарним засіданням – щоб підсумувати зроблене. 

Тим часом до всього іншого, що відбувалося у залі під час 18-ї сесії облради, окремі обранці слів не добирали: навіть вручення дипломів переможців кращим платникам податків області (а чи не кожне зібрання зазвичай розпочинається із подібних урочистостей та вручень відзнак) назвали театральною постановкою. Добре, що самі герої дійства, серед яких були направду ліпші виробники у різних галузях, котрі сумлінно платять податки і зарплати (а деякі звітують про середні зарплати на рівні 8 тис. грн!), цього не чули і не бачили. Інакше мусили б у Сірка очі позичати. 
Цього ж дня керівник одного з тих підприємств, яке теж неодноразово називали у переліку кращих платників податків, директор ТЗОВ «Гербор-Холдинг», депутат облради Олег Борбелюк заявив про бажання приєднатися до фракції Партії регіонів. Хоча «Сильна Україна», від якої він балотувався в обранці, вже давно об’єдналася із цією політичною силою, Олег Васильович формально залишався позафракційним. Щойно голова облради Володимир Войтович озвучив заяву Олега Борбелюка, до трибуни рушив Ігор Гузь. Не ставши чекати, доки його колеги перейдуть до процедури оголошення запитів, звернень та запитань, Ігор Володимирович за підтримки фракції «Свободи» оголосив про грядущу акцію «Вставай, Україно!» та дав оцінку подіям на Банковій. А саме – проведенню пленарного засідання сесії поза межами Верховної Ради України та участі в нелегітимному зібранні нардепів від Волині. Колеги-свободівці слухали виступ стоячи, у повній «бойовій» готовності. Правда, ніхто навіть словом не став їм чинити опору. Тож напруга швидко розвіялася, а сесійна зала наповнилася справжніми, а не бутафорськими депутатськими емоціями, без яких у справі відстоювання інтересів громади – нікуди. Так, маневичанка Людмила Кирда вкотре переймалася долею головного бюджетоутворювального підприємства її рідного району – ДП «Волиньторф», відтак цієї теми стосувалося і її депутатське запитання. Директор, призначений у не зовсім законний спосіб, досі керує, користується дублікатом печатки. Натомість  колектив все ще горою стоїть за  екс-керівником Іваном Киричиком.
Тамара Ковальчук озвучила запит щодо необхідності виділення коштів на завершення ремонту дитячого відділення Володимир-Волинського територіального медичного об’єднання. Капітальний ремонт проводився за підсумками візиту в район Уповноваженого Президента з прав дитини Юрія Павленка, наголосила обраниця. Запит регіоналки підтримала більшість. 
Уперше з трибуни облради до колег цього дня звернулася Надія Григола, яка зовсім недавно поповнила ряди фракції партії регіонів, зайнявши місце, котре звільнив Степан Івахів. Надія Георгіївна висловила стурбованість рішенням Міносвіти, яке постановило не нагороджувати почесними грамотами, нагрудними знаками та іншими відомчими відзнаками педагогів із комунальних освітніх установ. Обранці проявили солідарність і шляхом голосування підтримали волинських освітян у бажанні довести своє право бути нагородженими за успіхи в роботі. 
Лідер фракції «Батьківщини» Роман Карпюк у своєму запиті клопотався про долю горохівчанки, яка придбала будинок під опорами лінії високовольтної електромережі, а тепер уклінно просить перенести стовпи подалі від споруди і від біди. Більшість проголосувала «за». Однак не змовчав голова облдержадміністрації Борис Клімчук і попросив прокурора області уважно дослідити цей випадок, а зокрема те, хто давав дозвіл на будівництво «під напругою», що категорично забороняється.
Серед тих запитів, які не набрали належної кількості голосів, – клопотання Миколи Давидюка щодо необхідності розчистити канаву біля с. Гораймівка Маневицького р-ну, позаяк через її захаращеність підтоплює вулиці Партизанську та Радянську. «За» не проголосували, але й тут Борис Клімчук попросив розібрати ситуацію на засіданні обласної комісії з техногенно-екологічної безпеки, зокрема – з’ясувати, чому сільський голова не подбав про очищення канави, яка на балансі його ж сільської ради. Цікаво, що Микола Давидюк живе та працює також у Гораймівці. 
Якщо в одному районі громада «споживає» наслідки своєї ж безгосподарності, то в іншому «пожинає» результати нещодавньої снігової навали: у Локачах від снігу обвалився дах районної бібліотеки. Тепер на ремонт покрівлі локачинці просять кошти з обласної казни, відповідний запит озвучив Михайло Скоп’юк. А Петро Олешко переймався справами більш духовними. Зокрема – оголосив запит щодо присвоєння імені Григорія Гуртового Торчинському краєзнавчому музею. На пропозицію охоче зголосилися його колеги. Тож, можливо, незабаром заклад, створений руками й серцем пана Гуртового, таки носитиме ім’я історика та пошуковця. І це, можливо, одна із найбільш благородних ініціатив депутатів облради цієї каденції. 
Перший день роботи 18-ї сесії пройшов під знаком Бориса Клімчука. Голова облдержадміністрації та лідер депутатської групи «Нова Волинь» звітував про виконання делегованих облрадою повноважень. Понад дві години присвятили обранці обговоренню звіту. Депутати не скупилися на означення та епітети, називали Бориса Петровича і «маленьким Піночетом», і «стратегом»… Дякували за вболівання за долю Волині, нагадували про невиконані обіцянки, віддавали належне управлінським якостям та вмінню «вибивати гроші» на розвиток регіону. Більшість із тих, хто записався до виступів та запитань, цікавилися точкою зору досвідченого керівника на вирішення наболілих проблем  розвитку регіону, як-от перспективи вугільної галузі краю чи майбутнє одного з найкрупніших торфових заводів у державі ДП «Волиньторф», повернення людям «молочних боргів»  чи будівництва школи у с. Грем’яче Ківерцівського р-ну… Свободівці під час обговорення обрали тактику спротиву і радили визнати звіт голови облдержадміністрації незадовільним (хоч оцінювати цього дня роботу облдержадміністрації не потрібно було, а лишень затвердити звіт). Натомість більшість депутатів свої виступи звели не «до критиканства, а до конструктиву» (за словами Володимира Войтовича). Як, скажімо, нашоукраїнець Віктор Прокопчук:
 – Згадайте славетну фразу «Каждый мнит себе стратегом, видя бой издалека». Мені як управлінцеві зі стажем ніколи не прийде в голову вчити лікаря, як лікувати, а журналіста, як писати. Але ми всі хочемо вчити Клімчука… Всі хочемо жити в ідеальному суспільстві. Однак живемо в тому болоті, яке самі собі зробили. Борис Клімчук робить для волинського регіону велику справу. Я дякую за цю роботу. Але хочу звернути вашу увагу на проблему доріг. Не стільки доріг, скільки відповідальності за якість їх ремонту. 
Зрештою, обранці затвердили звіт голови облдержадміністрації, врахувавши пропозицію Сергія Слабенка: усі зауваження, що звучали під час обговорення виконання облдержадміністрацією делегованих їй повноважень, спрямувати Борисові Клімчуку для врахування їх у подальшій роботі. А Борис Петрович, узявши заключне слово, подякував колегам-депутатам за розуміння, головам райдержадміністрацій та своїм заступникам:
– Черговий урок для мене відбувся. Дякую. Буду вчитися далі, – дипломатично резюмував голова облдержадміністрації.
Серед важливих проектів рішень, які ухвалили цього дня, – зміни до обласного бюджету, цільова програма «Житло для молоді», програма зайнятості населення області. А от обласну програму протидії тероризму на 2013-2014 рр., якою передбачено виділення з обласної казни коштів на придбання автомобіля для одного з підрозділів УСБУ у Волинській області, з першої спроби затвердити не вдалося. Втім 10-го квітня, під час наступного пленарного зібрання, до цього питання повернулися знову і таки затвердили зазначену програму.
Другий сесійний день  пройшов більш динамічно. Шляхом голосування депутати прийняли певні кадрові рішення. Зокрема, Світлану Політило призначили директором видавництва «Надстир’я». А свого колегу Юрія Лазаренка, який прийшов до облради у команді представників «Батьківщини», – директором одного з кращих навчальних закладів Міста шахтарів – Нововолинського ліцею-інтернату Волинської обласної ради. Поставили крапу й у дискусіях щодо погодження ТзОВ «Зелена енергія В» надання надр у користування. Це питання не без «хвоста». Нагадаю, під час минулої сесії для погодження забракло голосів. На волевиявлення вплинуло те, що підприємство претендує на геологічне вивчення надто великої кількості торфових родовищ у Любешівському р-ні. Тому майбутнім інвесторам рекомендували зменшити апетити. До того ж на певну кількість площ у Камінь-Каширському р-ні фірма «Зелена енергія В» вже отримала дозволи. Цього разу в переліку площ – 5 родовищ замість 11-ти. Фракція «Свободи» заявила, що не підтримує це рішення, бо вважає, що родовища на розробку слід надавати тільки державним структурам. Однак більшість все таки дала зелене світло підприємцям, дослухавшись передовсім до думки місцевих громад: у тих сільських радах, на території яких розташовані родовища, погодили надання надр у користування. 
Цікавою цього дня була дискусія щодо доцільності чи недоцільності звітування депутата за зроблене перед волинською громадою. Одним із проектів рішень передбачалося встановити терміни таких звітів. Як з’ясувалося, не всі представники інтересів виборців у облраді здатні самотужки організувати власний звіт. Борис Загрева для прикладу просив передбачити фінансування цієї роботи і …спеціальну передачу на державному телеканалі «Звіт депутата» (хоч існує програма «Ваш депутат», на участь у якій, за словами Володимира Войтовича, далеко не всі зголошуються). А Василь Пецентій запропонував, аби депутатів брали із собою у робочі поїздки в населені пункти району голови райдержадміністрацій та райрад. Так, мовляв, і доїзд буде дешевим, і громаду буде легше організувати. Хоча жодна з цих пропозицій не набрала належної кількості голосів. 
Доведеться обранцям помізкувати над тим, як їм поінформувати своїх виборців …без бюджетних затрат. А рішення про встановлення термінів звітування у сесійній залі все таки прийняли.
Олена ЛІВІЦЬКА.


  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (591) - 87%
Пізно (24) - 3.5%
Яка різниця? (12) - 1.8%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.5%
Мені байдуже (23) - 3.4%