Ілля воду остудив

Ілля воду остудив  2 серпня одне з найбільш колоритних народних свят – Іллі.

Бійтеся грому на Іллі! Аграрії дуже шанують це свято, яке пов’язують із древніми обрядами поклоніння богові грому Перуну.
За вікном – горобина ніч
Що таке «горобині ночі»? За народними прикметами, починаються вони з 2 серпня, від Іллі. Цієї пори стають частими нічні грози з громом та блискавками. Так, кажуть, «Ілля воду возить». 
Коли гриміло, старі люди перед образами в хаті запалювали свячену свічку. За давніми переказами, якщо на Іллі від блискавки спалахне хата, то пожежу не гасили. Мовляв, самим Богом запалена. Ще за однією народною версією: таку пожежу треба гасити… кислим молоком. 
Зникають комарі й відкриваються вовчі нори 
Селяни пильно приглядалися цього дня до збіжжя, худоби, городини… «Ілля, – казали, – на полі копи лічить», отже – закінчувалися жнива. Хазяйки на Іллі випікали хліб зі свіжого врожаю. Ще один магічний обряд досі використовують у деяких селах поліської глибинки на Волині. Зокрема, вранці (вдосвіта) господині виходять у поле, де грядки з городиною, і стискають міцно головки капусти. Приказувати треба: «Святий Ілля, складай головки білі й тугі, як я».
Чогось вважалося гріхом 2 серпня їсти картоплю. Не виганяли худобу в поле, щоб вберегти від гадини всякої. Казали також, що «нечиста всіх комарів з’їла». Комарів і справді стає менше. Пасічники цього дня підчищали вулики, а мисливці після Іллі робили перший виїзд на вовків, бо, за  прикметами, в лісах відкриваються звірині, зокрема й вовчі нори.

Чому не можна купатися?
Тих, хто звик до «бархатних» сезонів, Іллею від купання не відженеш. А от у селах досі пам’ятають уроки предків. Із 2 серпня у воду – зась! Наші діди-прадіди на слова не скупилися. Традиційно дітей від води після Іллі відлякували тим, що інакше – «на спині верба виросте». Є й приказка на кшталт «Після Ілля купається лише свиня». 
А моя бабуся Уляна Кішта із с. Годомичі Маневицького р-ну, пригадую, з цього приводу часто казала: «Прийшов Ілля – насцяло у воду теля»… Як після такого полізеш у річку?!
Олена ЛІВІЦЬКА.
На фото: ці дітлахи із с. Воротнів Луцького р-ну ще встигли покупатися.
Як тебе звати?
Ім’я Ілля походить від стародавнього єврейського імені. І означає «Божа сила», «мій Бог», «фортеця Господня».


  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (405) - 87.1%
Пізно (15) - 3.2%
Яка різниця? (8) - 1.7%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (20) - 4.3%
Мені байдуже (16) - 3.4%