Там, де злилися час і простір

Там, де злилися час і простір  Художники України та Польщі показали найсокровенніше.

У невеличкому с. Замлиння, що під самим кордоном із Польщею, відбулася подія міжнародного масштабу: майстри іконопису зібралися на пленер та згодом показали, якими вони бачать Бога, Світ, Людину в ньому. І тим, хто прийшов оцінити бачення художників, було над чим замислитися.
Як розповів один із організаторів заходу Кшиштоф Савіцкі, консул Генерального консульства Республіки Польща в Луцьку, у представлених на виставці роботах художники якраз зуміли поєднати традиційне з креативним, автентичне з модерним. Цей пошук неповторності виражався у барвах, сюжеті, навіть основі для картини.

Тому, крім уже звичних, можна було побачити твори на склі, полотні, корі, навіть стовбурах дерев. І мабуть, не я одна, споглядаючи експозицію, піймала себе на думці: пленер поєднав не лише Україну та Польщу, не тільки художників різного віку та стилю, а й вірування нинішні з доісторичними. Не дарма лики святих на стовбурах дерев стали своєрідним відлунням наших пращурів-язичників.
– Чесно кажучи, навіть не задумувалася над таким, – усміхається на мої слова Катаржина Якубовська, професор україністики Варшавського університету. А Кшиштоф Савіцкі на це додає:
– Якщо митцям дійсно вдалося поєднати дві епохи, то це величезний для них плюс. Адже віра якраз і є тим вічним, що єднає сотні поколінь і що ми, нащадки, маємо берегти як зіницю ока. Саме тому в одному з найбільших музеїв Польщі до сьогодні зберігається язичницький ідол, який у цеглі дійшов крізь тисячі літ.
Своїми думками щодо виставки поділився також голова Спілки іконописців України, завкафедри сакрального мистецтва Львівської національної академії мистецтв професор Роман Василик, який є куратором подібних імпрез не лише в Україні, а й у Польщі:

– Коли я створив свою першу ікону (а було це понад півстоліття тому), то навіть подумати не міг, як колись вдасться об’єднати таку кількість однодумців. Але сам факт, що пленер іконописців уже вчетверте відбувається на Волині, і відбувається навіть за нинішніх непростих умов, переконує: сакральне мистецтво завжди лишатиметься актуальним. Тим паче, що цей захід ми присвятили тим людям, які нині стали на захист Вітчизни.
Зображеннями святих зацікавилися жителі Замлиння та довоколишніх сіл, гості з Любомля й навіть Луцька. А зважаючи на велику кількість відвідувачів і повну відсутність охорони, не змогла не запитати в організаторів, чи не бояться вони не чесних на руку візитерів.
– Ви знаєте, колись ми мали неприємний випадок, – погоджується Катаржина Якубовська. – По завершенні першого пленеру експонували ікони в Польщі і після виставки недорахувалися однієї роботи. Коли я виявила пропажу, була в розпачі: як повідомити авторку картини?! Та коли врешті набрала номер художниці, була вражена її відповіддю: «Не переймайтеся, – сказала мисткиня. – Якщо серед десятків робіт зникла саме моя, то це, мабуть, і є найвища оцінка її вартості».

А по завершенні четвертого пленеру його учасник, голова Спілки художників Волині Володимир Марчук зазначив:
– Відрадно, що до нас на виставку завітали діти і люди поважного віку, школярі і сільські трударі. Одні лише споглядали. Інші прикладалися чолом та устами до лику святих. І саме ця мить – коли картина перетворюється у предмет поклоніння – особливо цінна для художника. Бо саме тоді майстер усвідомлює: те, що вийшло з-під його пензля, тепер – більше ніж твір мистецтва.
Отож, цьогорічна Волинь стала місцем народження для понад 40 православних і католицьких ікон. Далі, запевнив Кшиштоф Савіцкі, вони помандрують на Захід і Схід, Південь і Північ, у кожен куточок України та Польщі, де сакральне мистецтво, сподіваємося, не залишить байдужим його мешканців.
Оксана БУБЕНЩИКОВА.
На фото автора: глядачі та організатори виставки; роботи майстрів.  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (476) - 88.8%
Пізно (15) - 2.8%
Яка різниця? (8) - 1.5%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (20) - 3.7%
Мені байдуже (16) - 3%